Ianuarie 2008 - Alegere Tema Concurs Bucatarul Lunii

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

Voteaza tema de concurs a lunii Ianuarie

Chestionarul s-a închis pe data de 12/01/2008 10:43

mancaruri usoare (fara grasimi, etc)
13
54%
mancare traditionala din zona ta
11
46%

Voturi totale: 24

adi
RC Admin
RC Admin

Ianuarie 2008 - Alegere Tema Concurs Bucatarul Lunii

Mesajde adi » 02/01/2008 02:53

A mai trecut un an si trebuie sa revenim la ale noastre - luna asta e mai speciala si vom avea in paralel votarea (am sa pun maine chestionarul) si alegerea temei pentru aceasta luna.

Eu as propune ca subiectul acestei luni sa fie legat de "revenirea" de dupa Sarbatori - cu o tema de retete mai usoare - poate salate / mancaruri cu legume sau supe de legume etc - ce sugestii aveti? :hug:
Ultima oară modificat 18/01/2008 11:56 de către adi, modificat de 2 ori în total.

soothe
Bucatar in devenire

Re: Ianuarie 2008 - Alegere Tema Concurs Bucatarul Lunii

Mesajde soothe » 02/01/2008 05:19

adi scrie:A mai trecut un an si trebuie sa revenim la ale noastre - luna asta e mai speciala si vom avea in paralel votarea (am sa pun maine chestionarul) si alegerea temei pentru aceasta luna.

Eu as propune ca subiectul acestei luni sa fie legat de "revenirea" de dupa Sarbatori - cu o tema de retete mai usoare - poate salate / mancaruri cu legume sau supe de legume etc - ce sugestii aveti? :hug:

La multi ani!
Spui bine: retete usoare pentru `revenire` dupa sarbatori. Eu nu as ingradi prea mult, deoarece fiecare poate sti - descoperi ceva bun pentru refacere, dezintoxicare... Ar fi bine ca reteta sa explice, care sunt beneficiile si ce efect are... eventual binisor documentat.
Spun asta pentru ca am constatat ca vremea copilariei RC a trecut. Poate ajuta si sezonul insa la acest moment RC este mai `tare`decat ziarul ziua.
Vedeti linkul urmator de exemplu:

http://www.alexa.com/data/details/traffic_details/reteteculinare.ro/reteteculinare.ro?h=300&h=400&range=6m&site0=reteteculinare.ro&site1=ziua.net&site2=&site3=&site4=&size=Medium&w=610&w=700&y=r&z=3&z=3

melianda
Bucatar de elita

Mesajde melianda » 02/01/2008 06:06

M-i se pare o idee buna aceasta tema.
Chiar ne trebuie asa ceva dupa sarbatori

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 02/01/2008 06:08

cu alte cuvinte, gatim ciorba de burta? :lol: :wink:

ce supe de legume? cine mananca asa ceva in ianuarie?? adica dupa un ger de crapa pietrele si asa destul de crapate (de la materialul prost folosit pe drumurile nostre toate..) te remontezi cu niste legume fierte si eventual nesarate?? mai e carne de la purcelusul de craciun, mai sunt carnati, toba etc..
eu zic sa mai procesam..
sa lasam salatele usoare pentru vara si supele de legume pentru post..

btw, adi: ziceai ceva de o noua formula de votare pentru concurs - cum ca e posibil sa se intample in 2008- eu zic sa dezbatem si aspectul asta.. undeva, separat de dezbaterea temei.

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 02/01/2008 10:45

cara scrie:cu alte cuvinte, gatim ciorba de burta? :lol: :wink:

ce supe de legume? cine mananca asa ceva in ianuarie?? adica dupa un ger de crapa pietrele si asa destul de crapate (de la materialul prost folosit pe drumurile nostre toate..) te remontezi cu niste legume fierte si eventual nesarate?? mai e carne de la purcelusul de craciun, mai sunt carnati, toba etc..
eu zic sa mai procesam..
sa lasam salatele usoare pentru vara si supele de legume pentru post..

btw, adi: ziceai ceva de o noua formula de votare pentru concurs - cum ca e posibil sa se intample in 2008- eu zic sa dezbatem si aspectul asta.. undeva, separat de dezbaterea temei.

Nimeni nu se poate pune cu dragalasha de Cara, insa cred ca tocmai aici este shpilul, sa vedem cu ce se poate veni in acesta situatie... Cand ma uit la cate comentari are ma apuca o jenaaaaaaa..

Totusi sa fie liber la orice, dar sa fie (dovedit) ceva care ne mai drege nitelush, ne dezintoxica si ne mai ia amareala din gura... de atata afumatura. Sunt salate si salate, nu numai de vara, sunt legume si legume, chiar daca iarna nu-i ca vara.... Si oricum, sa manaci mai usor nu-i chiar asa un pacat.. Mai sunt mai bine de luni de iarna. Totul este sa pastram masura.

alexhag
Incepator

LA MULTI ANI

Mesajde alexhag » 03/01/2008 12:11

:flower: :party: :love: LA MULTI ANI CU SANATATE MULTA TUTUROR CELOR CARE SUNT PE AICI,DIN INFRIGURATUL BUCURESTI SI INIMA MEA CALDA PENTRU VOI! :flower: :party: :love:
Fişiere ataşate
iarna 2007 t9.jpg
BUCURESTIUL ACUMA...
iarna 2007 t9.jpg (55.9 KiB) Vizualizat de 4231 ori
Hagianu Alexandra

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 03/01/2008 08:26

soothe scrie:
cara scrie:
Nimeni nu se poate pune cu dragalasha de Cara, insa cred ca tocmai aici este shpilul, sa vedem cu ce se poate veni in acesta situatie... Cand ma uit la cate comentari are ma apuca o jenaaaaaaa..

Totusi sa fie liber la orice, dar sa fie (dovedit) ceva care ne mai drege nitelush, ne dezintoxica si ne mai ia amareala din gura... de atata afumatura. Sunt salate si salate, nu numai de vara, sunt legume si legume, chiar daca iarna nu-i ca vara.... Si oricum, sa manaci mai usor nu-i chiar asa un pacat.. Mai sunt mai bine de luni de iarna. Totul este sa pastram masura.

soothe, :wink: adevarul e ca eu duc greul pe aici- din 3000 si ceva de comentarii 4599 sunt retete iar 2825 reusite culinare certe, brevetate- d-aia imi permit sa negociez mereu concursul lunii- pentru ca sunt o fidela participanta la el (nu abandonez corabia de naufragiati- ca alti canadieni :wink: )
de acord ca trebuie sa fie ceva care ne dezintoxica, purifica etc..

ce ziceti de o mancare afrodisiaca ? :P cred ca ne poate purifica sufleteste si .....in fine...ne va determina sa fim mai iubitori si sa ajutam intreaga omenire care ne citeste sa aiba un plus de afectivitate in 2008 :P =))

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 03/01/2008 09:03

Nu credeti ca mancarurile afrodisiace le-am putea tine pt. Februarie, Sf. valentin?
Eu as zice ceva nu neaparat dietetic, dar recomfortant, sau "mancare de suflet" - nu stiu cum altfel sa zic la ceea ce americanii numesc "comfort food" (aici e definitia din wikipedia, dar exmeplele nu sutn aceleasi pt. mine cu cele enumerate de ei http://en.wikipedia.org/wiki/Comfort_food).

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 03/01/2008 09:11

Alexhag :hug: la multi ani :party: ... si multumesc pt Bucurestiul meu drag chiarv si in poza asta infrigurata si usor inzapezit :pup:

retete de suflet .... nu suna rau ... singura chestie cu care eu NU sunt de acord e sa amestecam mincarea cu prajiturile caci mereu cistiga prajiturile :x :x =))

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Re: LA MULTI ANI

Mesajde nicoleta64 » 03/01/2008 09:50

alexhag scrie::flower: :party: :love: LA MULTI ANI CU SANATATE MULTA TUTUROR CELOR CARE SUNT PE AICI,DIN INFRIGURATUL BUCURESTI SI INIMA MEA CALDA PENTRU VOI! :flower: :party: :love:

La multi ani, Alexhag! :party: :hug: ... de la o fosta bucuresteanca :) :vis:

Nu-i rea idea cu mancaruri usoare...mai dietetice.

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”