Hrean ras congelat ????

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Hrean ras congelat ????

Mesajde crista » 20/02/2013 12:28

Deci aveam niste radacini de hrean pe care le-am ras si acum as vrea sa le pastrez asa IUTI cit mai mult timp, aici hreanul se gaseste foarte rar ( 1 data in 10 ani =)) =)) ) n-am curte sa il plantez deci ramine asta plimbat cu atlassibul si de care trag cu dintii

Stiu ca exista mii de feluri de conservare care cu otet care cu smintina etc dar absolut toate dupa o vreme ramin fara tarie plus ca nu mereu vreau si otetul de exemplu in reteta in care pun hreanul ... si atunci ce fac . Chestia asta ca isi pierde taria nu am inventat-o eu ci am citit-o cred ca in cartea lui radu anton roman sau alta carte d'asta de bucate de capatii .

Dar la congelator pot sa il pun???? mai ales ca l-am ras , dar daca nu il rdeam pe urma pierdea apa din fibra si devenea lemnos , nu il mai radeam in veci pomenire ( am mai patit-o ) .

si daca merge pus la congelator cum sa il pun ?? astept idei de la voi , linkuri daca ati mai scris pe undeva dar evident accept si retetele voastre verificate cu otet sau altceva si care stiti ca nu isi pierde taria hreanul in timp ..

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 20/02/2013 12:41

Chiar nu am incercat , si la mine e plimbat ca si al tau :( Mie au zis ca mi-au trimis radacini si le-am pus in ghiveci mare in toamna, dar mi se par frunzele ca de bujori acum :D

Lucia, tu care esti cu conservele, pe unde ai disparut??????
xanora
"Eu sunt o-mperechere de straniu
Şi comun,
De aiurări de clopot
Şi frământări de clape -
În suflet port tristeţea planetelor ce-apun,
Şi-n cântece, tumultul căderilor de ape..." Ion Minulescu " Ecce homo"

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 20/02/2013 12:47

Asa Roxi asteptam amindoua cuminti gospodinele cu idei :party:

eu am pus in ghiveci anul trecut capetele de la hreanul trimis de acasa, adica bucata aia unde ar trebui sa aiba frunze si evident ca nu el avea dr am tiat asa o bucata cit un nasture si am pus-o in pamint , au dat frunzele dar radacina era aiurea, nu era una care cu timpul sa se ingroase ci multe si ca firele .. pacat ca am plecat in vacanta si pe arsita din balconul meu s-a ales praful de hrean ... frunzele alea erau bune de facut sarmalute :buuun: :buuun: :buuun:
Am mai pus alte capacele de radaicina si acum si vreau sa vad dac ii revin alea de anu. trecut, asa ar trebui ca e cica o planta care iti zapaceste gradinaa, nu o mai scoti nici cu tunul daca ai apucat sa o pui (in ghiveci e mai usor arunc ghiveciul =)) ).
Eu acum n-am frunze la hrean in ghiveci dar aici e totusi iarna , astept primavara cu interes 8)

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 20/02/2013 01:43

Pai hreanul ce mi l-au trimis ca sa il replantez era asa cum zici tu, firisoare mici...si are nevoie de timp si apa ca sa se faca asa gros cum stim noi..Dar tare mi-e teama ca sunt bujori, plus ca de la frig s-a cam pleostit...Aici nici radacina de leustean nu mi-a prins :(
Sa vad acum cu caldura cum se comporta, daca isi revine, desi dupa frunze ma cam mir, ca nu erau ca cele de hrean , asa cum am zis seamana mai mult a bujor =)) Poate s-a incurcat tatal lui S cand le-a scos :)
xanora

Şi comun,

De aiurări de clopot

Şi frământări de clape -

beccas
Bucatar in devenire

Mesajde beccas » 20/02/2013 02:02

Crista sa sti ca m-ai pus si pe mine pe ganduri cu aceasta postare si am inceput sa fac niste cautari. Am salvat mai demult un site cu tot felul de conserve si pastrarea legumelor sau a fructelor. Am citit articolul publicat si mi s-a parut folositor. Sper sa iti fie si tie de ajutor, eu cu singuranta am sa urmez sfaturile. http://www.preservingyourharvest.com/Horseradish.html

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 21/02/2013 07:39

Multumesc mult Becca , super pagina asta :hug: :flower: :flower: :flower:

Si eu care azi dimineata ma gindeam ca voi fi inventatoarea hreanului congelat :-) . Intreg (eu curatat si taiat betze ) l-am avut la congi din toamna pina cind am pus eu muraturi , pentru asta a fost super bun insa atunci nu m-am gindit sa il verific daca ras avea taria de la inceput. Cred ca nici nu puteam sa-l rad era prea subtire taiat si in congi cum eu nu l-am pus vidat se cam dezhidratase.

Azi il pun pe asta ras in mai multe pungute mici in congelator si cu ocazia asta ii fac proba. Mai vorbim la sfirsitul lui martie cind o sa scot o boccelutza de hrean sa maninc cu oua fierte de paste (catolic).

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 21/02/2013 09:19

Crista se poate congela hreanul. Si eu il congelez. Dupa decongelare nu e chiar ca si cel proaspat dar e ok. Incearca sa vezi.
Daca ai radacina de hrean cand tai si cureti de coaja, partea de sus , aia care are frunzele, sa o tai cam la 2 cm mai jos de frunze si pune in pamant, undeva in rondou de flori acolo in curtea blacului. Sa stii doar tu si gata. El va cresta anul urmatos si se va intinde. E peren chiar ca nic nu te poti scapa de el la un moment dat. oti si la ghiveci sa pui dar acolo nu se inmulteste :hug: :pup:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 21/02/2013 11:01

Pupi mersi .. am un ghiveci numai cu hrean si am mai pus si bucatile primite acum , Macar in viitor sa creasca sau chiar si de frunze si tiot e o varianta ca mi-ar placea niste sarmale in frunze de hrean :buuun:

xanora
Bucatar Sef

Mesajde xanora » 21/02/2013 11:26

Pupi, nici macar in ghiveciul meu de 70 cm diametru sus si 60 cm inaltime nu se inmulteste??? Ca eu am ghivece de palmieri de interior si terase , intra cam 150 cm cubi de pamant :(
xanora

Şi comun,

De aiurări de clopot

Şi frământări de clape -

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”