Haideti sa ne cunoastem intre noi (3)

Aici putem sa ne cunoastem. Cu ce va ocupati ce varsta aveti, hobiuri, familie, poze, unde locuiti.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

zuli
Incepator

Mesajde zuli » 06/04/2006 05:31

Bine ai venit Roxana :hug:
ai o familie frumoasa si sinteti foarte tineri :D
eu as vrea o reteta de gogosi americane ,ca ii vad in filme si
as minca si eu :buuun:
Zuli
inteleptul nu spune ce stie ,iar prostul nu stie ce spune

Simosymo
Incepator

Sa ne cunoastem

Mesajde Simosymo » 08/04/2006 01:32

Bun venit Roxana! :hug:
Ai o papusa de fata! Iti doresc sa te bucuri de ea.
Am vazut la locatie ca locuiesti pe taramurile Americii unde vrem sa ajungem si noi (eu si sotul meu).
Mi-am facut programare pt.viza pe 23 mai si am mari emotii de pe acum. Nu am fost plecata niciodata din tara pana acum si nici la interviu nu am mai fost, dar sper sa fie ok.
Va pup :pup: si numai bine.

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 08/04/2006 09:51

sa-ti dea domnu noroc la interviu. Noi am trecut prin destule pt. ca sotul meu a plecat cu viza de student care s-a schimbat in viza de lucru, si apoi ne-a dat si mie si fetitei. Gabi a stat fara Clara 5 ani (in care a vazut-o de 6 ori) , eu am venit aici dupa ce el a stat singur 3 ani, iar aia mica a stat cu mama mea aproape 2 ani pana sa vina.
Am avut si foarte multe incercari, dar Slava Domnului suntem sanataosi si le ducem pe toate.
Ia cat mai multe acte la tine care sa dovedeasca ca te leaga multe de tara si ca nu esti interesata sa ramai. este totul asa de aiurea la interviul ala, mamei mele nu a vrut sa-i dea sa vina cu Clara aici ca a zis ca daca eu nu am dreptul sa lucrez si stau acasa de ce sa mai vina si mama sa stea cu noi?
Acum ne-am depus si noi actele de green card, si dupa cateva zeci de mii la avocat, speram sa se termine totul in noiembrie.
Iti doresc mult succes :)

Simosymo
Incepator

Sa ne cunoastem

Mesajde Simosymo » 09/04/2006 06:02

Am auzit ca trebuie sa am cat mai multe acte la mine prin care sa dovedesc ca nu vreau sa raman, dar eu chiar nu vreau sa raman in state din cauza copiilor. Ai mei sunt la varsta la care sub nici o forma nu trebuie lasati la bunici (14 si 12 ani). Singura cu care ar putea sa ramana copii ar fi mama care imi spune de pe acum ca i-ar fi groaza sa ramana cu copii, desi mi i-a grijit 9 ani zi de zi, insa acum ii e teama ca nu s-ar descurca cu ei, ca nu ar asculta- eu o inteleg. Noi visam la un concediu doar in state si atat. Daca o fi sa fie bine daca nu tot bine e!
Toate cele bune Roxana si... succes!

Manu
Incepator

Mesajde Manu » 10/04/2006 09:10

Bun venit Roxana :hug: Ai o familie minunata si un copil cu ochi superbi.Sa-ti traiasca!
Simona cred ca nu trebuie sa-ti faci griji.Cind intri sa fii sigura ca iesi cu rezultat pozitiv.Am inteles ca depinde foarte mult de persoana care e acolo(daca s-a trezit :D sau daca ii pici cu tronc)asa ca nu trebuie sa ai emotii;roaga-te sa dai peste persoana potrivita.
Am sa-ti tin pumnii!

Simosymo
Incepator

Sa ne cunoastem

Mesajde Simosymo » 10/04/2006 07:55

Eu sunt din fire optimista Manu, asa ca sper ca totul sa fie ok.
Chiar astazi am completat formularele necesare la ambasada si mi s-au parut tare aiurea. Dar...asta e! Ei trebuie sa se asigure ca cei care mergem sa solicitam viza nu vrem sa ramanem in state.

Daita
Incepator

Mesajde Daita » 13/04/2006 04:00

Hello,

La sugestia Roxanei am gasit acet "thread" de discutii si ma prezint si eu:

am aproape 29 de ani, ma aflu la NY din 2000 cand am inceput doctoratul in biologie (am terminat universitatea la Bucuresti) si sunt tot studenta, mai am vreo 2 ani. Am o fetita care va implini 4 ani in iunie. Nu prea ma pricep la gatit (lipsa timpului fiind unul din factori). Deoarece voi avea oaspeti in noaptea de Inviere, am cautat pe net retete pentru Paste si am dat peste site-ul asta. Cred ca este minunat, si cu siguranta ma voi folosi de el.

Va atasez o poza de la Halloween, Claire era Cenusareasa, iar pe mine m-a oblgiat sa ma costumez - asa ca am devenit una din surorile vitrege...

Mai mutet poze cu noi aici: http://www.columbia.edu/~ddc45/Claire
Fişiere ataşate
271-103105-Cinderella_Drizella(sora_ei_vitrega)-portret.jpg
271-103105-Cinderella_Drizella(sora_ei_vitrega)-portret.jpg (32.38 KiB) Vizualizat de 2309 ori

nebunia
Bucatar in devenire

Mesajde nebunia » 13/04/2006 05:48

Daita, ai o minune de fetitza, este dulce foc :clipocit: . Sa fitzi fericite. Si bine ai venit pe forum. :hug: :pup:
Uite eu is cu cafeaua acum. Vrei si tu una? :cafea: :cafea:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 13/04/2006 08:46

:cafea: si eu tot la cafea..
intr-adevar, Daita, sunteti simpatice amandoua costumate :?
tin minte ca m-am costumat o singura data, tot cam pe la varsta fetitei tale. m-au selectat de la gradi pentru rolul de Alba ca zapada intr-un filmuletz ceausist(Pt o emisiune aberanta de duminica). ceea ce m-a mirat foarte mult e ca aveam tenul discutabil de alb.. =)) nu eram deloc "alba ca zapada".., probabil ca m-au ales pentru par :P

fetita ta pare foarte fericita. ii place sa se costumeze, nu? :hug: :pup:

roxana, au fost postate poze cu mine, dar am fost nevoita sa le sterg datorita comentariilor emise de un viitor tatic de p-aici(pe nume "andrei") :wink:
glumesc :x
am lasat o singura poza+comentariile lui andrei :wink: :arrow:
http://www.reteteculinare.ro/forum/view ... c&start=30

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 13/04/2006 10:35

Bine ai venit Daita. Pe mandra mea o cheama Clara, destul de aproape nu? si e nascuta tot in Iunie, pe 28. Si de fapt de doi ani ma tot intreaba daca nu poate sa-si schimbe numele in Marie-Claire in loc de Maria Clara, ca i se pare mai frumos.
E asa de scumpa fetita ta, si "sora ei vitrega" arata tare fericita la Halloween. Bravo tie ca te-ai costumat. Clara a fost zana zapezii anul trecut dar nu i-a trecut prin cap sa ma roage si pe mine sa ma costumez. A fost primul ei Halloween in America si i-a fost tare rusine la inceput sa mearga cu prietenii ei, iar dupa o ora, cand deja avea 1 kg de dulciuri stranse, le-a spus la fete ca ea are destul, sa mearga ele, noi am stat pe trotuar.
Mersi Cara de re-directionare. Tu cum te-ai adaptat la Germania? Desi tu nu esti chiar asa de departe, din cate stie eu totul este atat de diferit incepand dupa granita oriunde te-ai duce si banuiesc ca Germania cu atat mai mult neffind o tara latina. Poza e din excursiile voastre? Va invidiez programul si planurile, noi in ultimii 3-4 ani am avut numai incercari si lucru, mai putine distractii. Ne-am mai revenit un pic de un an de cand e si Clara cu noi si ni s-a schimbat viata, de parca face iara totul sens. Dar Domnu e bun si uite ca o sa iasa soarele si pe strada noastra. La mine e deja mai lumina de cand cu voi, dragelor :) Si spre bucuria sotului meu care ma vede ocupata cu ce imi place cel mai mult bucataria si prietenii. Cam atata pt. noaptea asta, maine m-au chemat inapoi la lucru si ar fi cazul sa ma retrag, mai ales pana va innebunesc de cap.
o zi buna fetelor! :hug:

Înapoi la “Mesaj de bun venit”