Haideti sa ne cunoastem intre noi (2)

Aici putem sa ne cunoastem. Cu ce va ocupati ce varsta aveti, hobiuri, familie, poze, unde locuiti.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

kia
Moderator

ce fain!

Mesajde kia » 24/03/2006 03:18

:) Wow !! Ce fain!! Nu ma infiati si pe mine :sfant: !Sa aveti noroc de ea si spor la vizitat!! :pup: :hug:

Simosymo
Incepator

Sa ne cunoastem

Mesajde Simosymo » 24/03/2006 03:34

:P Merci Kia. Intai sa vad daca ne pune vizele si... de-abia apoi ma gandesc la ce vom vizita.

lili777
Bucatar in devenire

Mesajde lili777 » 24/03/2006 03:44

Eu sunt cea care shtie ce inseamna o visa shi bucuria de a o primi...In Rmania e mai simplu insa...nu cred ca va fi contrar ashteptarilor... ahsa concediu mai zic shi eo!!!!!!! :clipocit:
liliana

cara
antitalent culinar

Re: Sa ne cunoastem

Mesajde cara » 24/03/2006 04:13

Simosymo scrie:Buna tuturor
Cara, aici cred ca putem discuta si despre altceva decat despre retete, nu-i asa?
Cand ai plecat tu in Germania ai avut nevoie de viza?
Eu tocmai am primit invitatie de la nasi, in State, si... lucrand si eu si sotul in armata habar nu avem ce trebuie sa facem. Poti sa-mi dai niste sfaturi referitor la asta?

da, eu am avut nevoie de viza. mi-am luat viza de 3 luni, in baza careia am obtinut in germania in mai putin de o luna (dupa inregistrare), viza de rezidentza temporara(intai pe 2 ani, apoi pe inca 2 ani, apoi pana in 2007-penultima viza a fost in decembrie anul trecut- dar in ianuarie, anul asta, am aplicat pentru rezidentza permanenta (eu am obtinut in urma cu 3 ani drept de munca nelimitat aici, sotul meu avea drept de munca limitat) si am obtinut rezidentza permanenta(nelimitata) la inceputul lunii februarie anul asta(legal aveam dreptul la ea, pentru ca am stat 5 ani in Germania, am platit impozite, etc.)
voi inteleg ca mergeti in vizita ..deci viza o sa fie diferita.
noi am venit cu contract de munca si cu intentia de a ramane temporar. acum se pare ca ramanem mai mult decat ne-am planificat. intre timp, am trecut si de interviul pentru canada(si avem la indemana si varianta de a merge acolo)
nu trebuie sa disperati cu jobul(se spune ca daca se inchide o usa, undeva se deschide o fereastra..)

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 24/03/2006 04:19

Simosymo scrie:Poti sa-mi dai niste sfaturi referitor la asta?

da, am sa revin cu un alt mesaj in care am sa incerc sa te lamuresc (dupa ce ma documentez bine si cer si opinii avizate)care sunt pasii(pentru viza de State), desi cred ca in mare stiti si voi ce e de facut.

Simosymo
Incepator

Sa ne cunoastem

Mesajde Simosymo » 24/03/2006 05:32

E cu totul alta situatia ta. Noi vrem sa mergem in vizită doar (pentru ĂŽnceput) mai ĂŽncolo... stiu eu?
Referitor la job - la noi se zice:"un şut in fund un pas inainte" :lol:

M-am informat de pe net cât de cât referitor la actele necesare pt.viză, ĂŽnsă am auzit tot felul de poveşti ĂŽn legătură cu interviul propriu-zis. Unii zic ca trebuie să duci dovada că ai proprietăţi, extras de cont etc. Pe saitul celor de la Consulatul S.U.A. nu scrie că se cere aşa ceva. Şti ceva legat de interviu? Cum se desfăşoară? Despre asta te ĂŽntrebam mai sus.

Simosymo
Incepator

Să ne cunoaştem

Mesajde Simosymo » 24/03/2006 05:34

Lilli ce vrei sa zici ?
Aşa greu ai obţinut viza ?

lili777
Bucatar in devenire

Mesajde lili777 » 24/03/2006 06:21

foarte greu...noi cei din RM...suntem cu stea in frunte...asta e shtiut...am avut 3 refuzuri pentru viza turistica (asta timp de 2 ani)...dupa care am obtinut visa de studiu...La noi e imposibil sa mai primeshti visa turistica...imposibil.. :(
liliana

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 24/03/2006 07:23

Simosymo scrie:Unii zic ca trebuie să duci dovada că ai proprietăţi, extras de cont etc. Pe saitul celor de la Consulatul S.U.A. nu scrie că se cere aşa ceva. Şti ceva legat de interviu? Cum se desfăşoară? Despre asta te ĂŽntrebam mai sus.

trebuie sa luati cu voi cat mai multe acte, da, dovezi ca aveti proprieteti aici si ca aveti motive temeinice sa va intoarceti. (asta stiu sigur)
voi ar trebui sa aplicati pentru vizele astea inainte de a ramane fara job
si nici nu trebuie sa spuneti ca se desfiintzeaza , ziceti ca sunteti angajati, duceti contractele de munca, ultimii "fluturasi"
la interviu va intreaba multe, dar ceea ce urmaresc ei e sa afle daca aveti motive serioase sa reveniti in tara.
iar voi trebuie sa le demonstrati ca aveti si sa fiti si convingatori. luati vizele daca sunteti convingatori, si sunt sigura ca treaba o sa merga.

Simosymo
Incepator

Sa ne cunoastem

Mesajde Simosymo » 24/03/2006 11:13

Merci pt. sfaturi Cara.
Practic sotul meu nu ramane fara job ci se pensioneaza (suna ca naiba, nu? -la 42 de ani), iar eu am inca o luna in care sa ma hotarasc daca raman in continuare in sistem sau... sa fac altceva in viata civila. Noi nici nu ne gandim sa mergem in state pentru a ramane acolo (nu as avea cu cine sa las copii) si cred ca ar dura foarte mult sa ii ducem si pe ei. Nu, nici vorba de asa ceva.

Înapoi la “Mesaj de bun venit”