Haideti sa ne cunoastem (4)

Aici putem sa ne cunoastem. Cu ce va ocupati ce varsta aveti, hobiuri, familie, poze, unde locuiti.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Simosymo
Incepator

Sa ne cunoastem

Mesajde Simosymo » 19/05/2006 02:36

Multumesc mult Adinush.
E prima data cand merg singura in Bucuresti. Am m-ai fost cu sotul, pe vremea cand nu eram casatoriti (si eram foarte indragostiti si chiar nu conta pe unde ma duce), am fost chiar si la Intercontinental, dar nu stiu pe unde este.
Am rezolvat problema (pt.mine era o mare problema sa ma descurc singura acum in Buc.), in sensul ca am gasit cumva nr.de telefon al unei bune prietene din liceu, care este casatorita in Buc.si ma asteapta ea. Asa ca marti voi fi la Bucuresti pentru interviu.

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 19/05/2006 08:08

Simo,citateni italiani care merg in America au nevoie de un tip special de pasaport-electronic,in Romania se cere acest tip de pasaport pt. vizita in America?
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

Manu
Incepator

Mesajde Manu » 19/05/2006 08:22

BAFTA,Simo!Sper sa pleci de acolo cu rezultatul dorit
Daca nu sa nu te intristezi :rusine: ;exista intotdeauna a doua varianta :peace:

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 20/05/2006 12:41

bafta, Simo, sper sa iesi cu succes si repede de acolo. Drum bun pana la Bucuresti.
Angelique, acasa nu au pasapoartele sau vizele electronice inca. Dar formularul de interviu este si pe internet si daca imi aduc eu aminte bine are un cod de identificare ( cum este cel de bare pe orice obiect) Plus ca in sfarsit de doi ani, au schimbat si acasa sistemul de stat la coada toata noapte in fata ambasadei cu interviuri programate dinainte. Platesti taxa de interviu la banca si apoi cauti pe net cand esti programat si te prezinti.

Simosymo
Incepator

Sa ne cunoastem

Mesajde Simosymo » 20/05/2006 01:03

Merci, merci.
Sper sa am bafta si de data asta (de felul meu fiind o norocoasa). Daca nu asta e!
Roxana modalitatea acum este alta: intai platesti la Banca Transilvania o taxa de 11 $ si primesti un cod pin scris pe chitanta respectiva, suni la Consulat pt. programare si iti cere pin-ul respectiv si abia apoi poti sa vorbesti cu un operator care iti spune data si ora la care trebuie sa mergi la interviu (la mine a durat o luna si o saptamana de cand am sunat). Trebuie sa platesti inca 100 $, tot la banca (astia nu stiu pt.ce) si care nu-i mai primesti inapoi fie ca-ti pune viza fie ca nu.
Formularele le-am completat onlline, in limba engleza (daca le completezi pe cele in engleza zic ei, e mai usor pt.ei, si iti dau un cod de bare) si acum am vazut doar ca am gresit ceva ( am scris nr.de mobil in locul celui de fix). Nu stiu ce sa fac..sa intru din nou pe site si sa-l completez din nou sau sa-l las asa. Nu stiu daca nu este o problema si asta. In rest am totul pregatit si zic eu ca nu ar trebui sa fie nici o problema.

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 20/05/2006 04:12

Simosymo ... Bafta la interviu !!

Ai scris gresit numarul de telefon ( adica inversat ) : lasa-l asa .. nu mai te stressa ca e degeaba .. isi dau ei seama ca ai inversat casutele . Si oricum fie vorba intre noi nu se deranjeaza ei sa te caute la telefon ... deci nu-i bai ! Si daca prin minune ar trebui sa te sune sa te anunte ceva cei/ cele care te vor suna sunt romance in general si deci stiu sa deosebeasca un numar fix de unul de mobil.
Nu iti mai face griji inutile ... du-te linistita, fara emotii ( daca ai cumva ia juma' sau un sfert de extraveral cu juma de ora inainte - asta ca sa nu iti tremure vocea sau miinile pe acolo :blushing: ) si multa bafta ca de asta ai nevoie.

Cei 100 de euroi sunt taxa de viza pe care o platesti fie ca iti dau sau nu iti dau viza ... dehhhh ... trebuie si ei "sa manince" ... si la cit costa viza la ei se pare ca nu maninca la macdonald's =))

Simosymo
Incepator

Sa ne cunoastem

Mesajde Simosymo » 20/05/2006 09:10

Merci Crista.
Nu am nevoie de calmante fiindca am trecut eu prin emotii mult mai mari in viata si nu am luat niciodata. Inca nu l-am modificat formularul, dar o sa vad eu pana luni daca scot altul sau nu.

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 23/05/2006 10:20

SAmbata am fost la ziua sefei mele si si-a invitat o "Marilyn Monroe" la petrecere. Cand nu are ce sa faca omul cu banii... In oriice caz, ne-a uimit cat de tare se asemana cu originalul, nu numai la fizic, cat si la voce si ne-a ingrozit sa vedem cat nu o duce creierul si ce mult a ajutat-o faptul asta in "rolul" ei. Dar macar aruncat cu fizicul in lume... :D Iata o poza cu scumpa de ea si sotul meu cand il intreba daca sora lui poate sa le faca cateva poze. Sora fiind eu.

Iar Duminica am fost cu Clata in parc,si uite ca a venit si la mine primavara. Pupici de la noi.
Fişiere ataşate
marilyn monroe.jpg
marilyn monroe.jpg (13.35 KiB) Vizualizat de 1320 ori
fluturasul nostru.jpg
fluturasul nostru.jpg (13.83 KiB) Vizualizat de 1320 ori

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 23/05/2006 11:47

=)) =D> =D> =D> =D>

Si ti-ai mai recuperat fratele ??? Sau a mancat :bum: dupa aia acasa ? :D

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 23/05/2006 07:39

nuuu, am fost o sora buna... :D Apoi rar vede omul cum se perpetueaza prostia altora, asa ca ne-am distrat si noi. Desi probabil ca "fratele" meu ar fi fost mai incantat daca Ms. Monroe purta rochia aia alba destul de tansparenta si mai batea si vantul ca in pozele care au facut-o celebra. A fost "fain" ca seful meu a insistat sa i-o prezinte lui Gabi de parca saracu barbatu-meu e tare neglijat acasa, si noroc cu ei mai are si el noroc de un asa exemplar :x .

Înapoi la “Mesaj de bun venit”