Grup de sustinere in cura de slabire (5)

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

thea
Bucatar de elita

Grup de sustinere in cura de slabire (5)

Mesajde thea » 09/02/2011 08:39

Continuare la: Grup de sustinere in cura de slabire (4)

Hei hei .... vine primvara, sa vedem ce facem , cum facem, avem aici la RC retete dietetice care mai de care ...
am deschis o continuare pt ca erau deja 21 de pagini la nr 4.
http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... e_4_-3608/
Ultima oară modificat 09/02/2011 08:46 de către thea, modificat de 3 ori în total.

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 09/02/2011 08:41

In nici un fel nu-mi reuseste trimiterea la o alta pagina doar prin simplul ,,AICI'" :P
trebuie sa studiez problema :x

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 09/02/2011 09:56

Lasa nu te necaji, ca merge si asa :hug:

Sant curioasa daca fetele care participa la grupul asta de sustinere in cura de slabire , cunosc si pregatesc si retete bune, sanatoase, simple ....pana acuma nu prea am vazut asa ceva pe aici ...doar discutii ce si cum sa mananci ca sa slabesti, ce diete cunoscute sa folosesti , ce pastile sa iei sau sa nu iei, etc, etc...Exista cumva , pe undeva o piramida alimentara??? Niste explicatii utile in legatura cu alimentele, proteinele care le contin, lipide, glucide, carbohidrati, colesterol , vitamine, compusi chimici, ce este folositor organismului , in ce masura, la ce fel de stres supui organismul daca le folosesti ,etc, etc.??

Sincer ma intereseaza si probabil mai sant si alte fete care mai sant la fel de interesate ca si mine...ceva de genul " MANCARE CARE VINDECA SI MANCARE CARE STRICA" ce alimente e bine sa mananci pentru un anumitfel de boala sau altul, ce nu e bine sa mananci , la ce trebuie sa spui definitiv un NU hotarat si cu ce mai poti cocheta din cand in cand, sant doar cateva din intrebarile care ma bantuie de la o vreme....Fiecare dintre noi , pe langa kg in plus pe care le avem( daca le avem) mai avem si alte probleme de sanatate , deci cred ca nu ar strica sa avem si o piramida de alimenta pe aici si sfaturi medicale si practice

dyana
Incepator

Mesajde dyana » 11/02/2011 09:01

sper sa ma ajutati si pe mine....lucrez intro fabrica...imi puteti da niste retete sau sugestii cu c as putea manca in timpul serviciului?:D

ioana88
Incepator

Mesajde ioana88 » 20/02/2011 11:05

buna fetelor, eu vreau sa slabesc si m-am apucat sa fac sport, dar trebuie sa imi schimb un pic si alimentatia. cea mai mare problema a mea e ce sa mananc seara. ceva sfaturi?

cutesuzy
Incepator

Mesajde cutesuzy » 27/02/2011 12:54

buna, seara ai putea sa mananci o supa sau o salata, ceva usor oricum. mie imi place salata cu ton sau supa de rosii. poti sa gasesti aici pe forum multe idei de mancare usoara ;)

ioana88
Incepator

Mesajde ioana88 » 28/02/2011 07:13

multumesc de sfat, chiar o sa ma apuc sa caut retete de supe ;)

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 28/02/2011 08:53

dyana scrie:sper sa ma ajutati si pe mine....lucrez intro fabrica...imi puteti da niste retete sau sugestii cu c as putea manca in timpul serviciului?:D
Dyana, ca manncare rece, un sandvich cu paine de secara+sunca de circan,salata verde,branza slaba de vaci de exemplu sau mancare calda foarte usor de mancat sunt supele-crema cu caateva crutoane eventual, un gratar de pui cu legume verzi saau chiar osalata mare (salata verde, sunca, ou fiert, sau cu ton ,depinde ce iti place, cu ulei de masline, lamaie si putina sare), salatele sunt foarte versatile pentruca poti pune in ele ce iti place fara a fi grele dar sunt satioase.

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 28/02/2011 08:56

ioana88 scrie:buna fetelor, eu vreau sa slabesc si m-am apucat sa fac sport, dar trebuie sa imi schimb un pic si alimentatia. cea mai mare problema a mea e ce sa mananc seara. ceva sfaturi?
Ioana asa e, o supa-crema din legume sau o ciorbita de pui daca mananci supe seara, saalatele sunt sfinte, gratarul de pui/curcan cu legume verzi , friigarui cu pui/vita si multe legume...

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 02/03/2011 08:54

Fetelor am deschis o discutie unde propun sa adunam retete dietetice si sanatoase pentru inspiratie :)
http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... oase-7836/
va invit sa scrieti,cu cat mai multe cu atat mai bune! chiar si linkuri spre discutii sunt binevenite!

Înapoi la “Cure de slabire”