Grup de sustinere in cura de slabire (4)

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

camelus
Incepator

Mesajde camelus » 21/03/2010 05:06

Buna ziua tuturor,
De 1 luna si jumatate tin regimul disociat 3+3,incerc sa slabesc fiindca dupa nasterea celei de-a doua fetite in loc sa slabesc acul cantarului o luase in sus.Sunt destul de multumita dar mai am zile sau momente cand mi-e greu si as avea nevoie de sustinere.Din suflet imi doresc sa obtin aici acest sprijin.
Multumesc,mult succes la slabit!

felice33
Incepator

Mesajde felice33 » 08/04/2010 05:33

Buna, la toata lumea! Sunt noua pe forum si ma lupt si eu cu kg in plus.La mine problema este ca m-am lasat de fumat si am inceput sa mananc haotic,negasind inca taria de a ma controla. As vrea sa o felicit pe Alina ca a luat decizia sa urmeze o dieta si ii recomand sa aibe incredere in ea ,sa se respecte si sa nu se mai invinovateasca pentru esuarea mariajului ei.Cred ca sotul ei nu trebuia sa dramatizeze pentru niste kg in plus sau daca tot se crampona de silueta sotiei putea sa o incurajeze si sa o sustina in adoptarea unei diete pentru slabit.Oricum,Alina sa nu uite ca are multe alte calitati si in viitor isi va gasi cu siguranta fericirea conjugala.Cat despre mine,sunt cam lenese din fire in ce priveste sportul asa ca am rugamintea daca cineva a slabit fara prea mult aport fizic i sa imi dea si mie cateva sugestii.

iana
Incepator

si eu am nevoie de sustinere

Mesajde iana » 13/04/2010 01:31

am nascut in urma cu 7 luni si greutatea mea s-a oprit la 60 kg. am inceput o cura (nu drastica) si am ajuns la 58 dar dupa Paste se pare ca am revenit. de luni m-am apucat din nou, dar fara ajutor cred ca nu ma va tine prea mult. am de dat jos 5 kg. am nevoie de incurajare pentru ca sotul pare ca nici nu observa kg in plus si cand il intreb spune ca arat bine. stiu ca nu sunt grasa dar acum 7 ani ajunsesem la 68 de kg si am slabit greu (mai mult de stres). nu vreau sa mai trec prin asa ceva. ciudat este ca nu mananc paine decat ocazional, nu mananc gras sau mancaruri grele, fara sucuri si zahar. uneori mananc dulce sau putina ciocolata si nu stiu ce sa mai fac sa slabesc (teoretic ar trbui sa fie suficient) asa ca m-am hotarat sa trec la un regim mai restrictiv cu carne fiarta, suc de rosii, fructe, cartofi copti, iaurt, lapte (fiecare mancate separat). sper sa am ambitie.

monyyy
Incepator

Mesajde monyyy » 15/04/2010 06:25

Buna,fetelor..am reusit sa trec si eu peste cele 20 de pagini ,am dat din intamplare peste acest site....si am observat cat de apriga se da lupta aceasta impotriva celei mai mari placeri ale vietii :badday: aceea de a manca....
....sunteti multe...fete care reusesc...,fete care esueaza...si foarte multe care dramatizeaza.....cand de fapt totul ar putea fi atat de simplu....
Sunt o fata ca si voi,care uraste kg in plus,dar care iubeste enorm toate retetele apetisante ce asteapta sa fie incercate :wink: ,si si din a carei experienta va impart si voua cateva secrete despre cum sa mananci absolut tot ce iti place si in acelasi timp sa iti placa sa te privesti in oglinda.... :clipocit:
Am 33 de ani ,1,63 si am trecut prin perioade in care alternam intre 48 de kg si 74kg...asta printre cele 3 nasteri pe parcursul ultimilor 10 ani..suficient demult ca sa ajung sa imi cunosc organismul si buna lui functionare...
..in urma ultimei nasteri am adaugat destul de mult la palmaresul meu de kg si odata cu trecerea anilor e un pic mai lent procesul de slabire....dar dupa ce am terminat cu alaptatul am trecut la dieta mea proprie ,neinspirata si dupa placul fiecarui suflet infometat si pofticios :lol:
am slabit de la 74 kg cu care ramamsesem dupa nastere pana la 58 kg in numai o luna jumatate... :party: destul de bine zic eu ...intr-un timp atat de scurt...
..dar apoi cu sarbatorile ,onomastici,gratare si prieteni pofticiosi am cam pus la loc...nu tot dar suficient cat sa ma apuc iarasi de treaba :?
am inceput de 5 zile si am dat jos 3 kg......
Mananca fructe dimineata....nu conteaza ce...sa fie un singur fel.....a doua si de fapt ultima masa sa fie pana la ora 2 .....mananca exact ce ai tu pofta...dar un sigur fel....adica,daca ai pofta de ciorba..mananca numai ciorba chiar daca sunt doua portii si chiar daca le mananci cu paine..
a doua zi poate ai pofta de un fel scazut de mancare...sau de salata,sau lactate sau carne sau ce vrei tu...dar ...secretul este sa nu mananci nimic altceva
...pana a doua zi ...nimic decat apa ....nimic inseamna ..nici macar o caramea....
primele 3 zile o sa fie cam greu ptr cei ce sunt obisnuiti sa manance la ora tarzie,dar odata ce organsmul se obisnuieste...nu mai sunt probleme....
aaaa......si inca ceva....PERSEVERENTA....nu te da batuta...si cantaraste-te in fiecare zi ...nu de alta...doar ca sa te bucuri cand vezi acul cantarului cum coboara ....
Numai incercati si o sa vedeti.....eu niciodata nu am avut probleme de sanatate....nu stiu ce este o durere de stomac sau altele de genul acesta..
mai tinem legatura....si am sa va tin si eu la curent cu "situatia" mea....eu de pe acuma va spun ca o sa aveti o reusita garantata....
daca mai aveti intrebari...va astept....
bafta multa la toate!!!!

deea_energy_of_minds
Incepator

buna...

Mesajde deea_energy_of_minds » 28/06/2010 10:15

va salut cu mult drag. e prima data cand scriu pe un forum si as dori sa pot conversa mai mult pe aceasta tema de slabit. eu am 24 de ani, 1.60, si 85 de kg. imi doresc foarte mult sa slabesc. am incercat sa alerg timp de 2 sapt dar nu am slabit nici 1 kg!!! nu stiu ce as putea sa fac. azi m am hotarat sa incep dieta cu orez. o sa pap o sapt intreaga numai orez(nimik altceva) si multa apa. sa vad rezultatele. va pup si revin cu noi info.

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 28/06/2010 10:24

Draga mea, citeste ce am mai scris noi pe aici cand ai timp, si vei vedea ca sfatul celor care stiu ceva despre alimentatie este sa nu tii cure severe pentru ca nu sunt bune! Singura cale sanatoasa este sa mergi la un medic care sa te sfatuiaaca ce e bine pentur tine. Desigur asta implica bani, si daca nu reusesti, eu iti recomand sa citesti despre dieta grupelor sangvine care este mult mai echilibrata decat ce vrei tu sa faci cu orezul. Mult succes!

dariamih
Incepator

dieta cu orez

Mesajde dariamih » 19/09/2010 10:31

sper din tot sufletul ca n-a mers pana la capat cu dieta aia cu orez. eu una nu m-as mai fi putut tine pe picioare dupa 2, 3 zile.

dyana
Incepator

hey

Mesajde dyana » 04/02/2011 02:52

ati renuntat toti?ati slabit si acum gata nimeni nu mai face nimik?

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 04/02/2011 08:40

Daaaa, suntem toate de aici super-slabe, ca manechinele aproape, acum mancam numai hamburgeri si prajituri! =))

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 04/02/2011 09:11

Avem vacanta saptamana asta , nu mai tinem cura de slabire :D
ma asteptam ca dupa sarbatori sa avem musafiri la tema asta :lol: :lol: :lol:

Înapoi la “Cure de slabire”