Grup de sustinere in cura de slabire (4)

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

ratatouille
Bucatar in devenire

Mesajde ratatouille » 05/11/2009 06:45

Daca i-ti menti ritmul, adica o dieta , te mentii, ce a fost bun la Herba Life ca te obisnuiesti sa maninci mai putin si mai sanatos, mie mi-a reglat si organiismul (e facut numai din plante)aveam probleme cu bila, mai ales seara.Pentru mine a fost ok.

transeu
Incepator

Re: Grup de sustinere in cura de slabire (4)

Mesajde transeu » 16/01/2010 10:24

Buna! eu suni Emilia.m-am alaturat voua pentru ca abserv discutii interesante pe aici .eu am avut cu putin timp in urma 93 de kg dar am inceput sa tin dieta.de fapt am eliminat painea si pastele dulciurile din alimentatie si am baut ceai de urzica si papadie, akum am 75 de kg si vreau sa mai slabesc vreo 15 pt ca am 1,70

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 17/01/2010 10:00

Salutare, din pacate trec si eu aici (de dincolo de la mancaruri care ingrasa :D ). Am inceput si eu dieta de 2 sapt, sub supravegherea unui medic nutritionist, este bazata pe grupa sanquina si analizele mele. E o dieta destul de permisiva in sensul in care am cateva alimente interzise in rest din cel permise mananc suficient zic eu, la inceput desigur ca e mai greu dar m-am obisnuit. Surpriza a fost interzicerea glutenului deci mananc paine din secara etc, nu dulce, nu varza si cartofi, nu cofeina ( :badday: ) si desigur totul gatit dietetic. Mult succes tuturor si multa inspiratie pentru meniuri! :hug:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 17/01/2010 11:13

elena.elena scrie:Salutare, din pacate trec si eu aici (de dincolo de la mancaruri care ingrasa :D ). Am inceput si eu dieta de 2 sapt, sub supravegherea unui medic nutritionist, este bazata pe grupa sanquina si analizele mele. E o dieta destul de permisiva in sensul in care am cateva alimente interzise in rest din cel permise mananc suficient zic eu, la inceput desigur ca e mai greu dar m-am obisnuit. Surpriza a fost interzicerea glutenului deci mananc paine din secara etc, nu dulce, nu varza si cartofi, nu cofeina ( :badday: ) si desigur totul gatit dietetic. Mult succes tuturor si multa inspiratie pentru meniuri! :hug:

...fara gluten?? :shock: nu ai intoleranta la gluten, nu? :?

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 17/01/2010 11:15

Sigur ca nu am dar se pare ca favorizeaza ingrasarea deci pana slabesc, si dupa aceea, cat mai putin..a, si paste de orez, deci fara faina de grau si fara porumb.

lory_27
Incepator

buna,vreau sa slabesc

Mesajde lory_27 » 20/03/2010 11:33

eu am nascut de aproximativ 5 luni ( fac in 28 5 luni),de cand ma stiu am avut 47,48 kg,totul e k ,sunt fericita ca am o fetita frumoasa si sanatoasa,si totul ar fii k,daca as reusi sa si slabesc.Am ajuns sa termin nasterea cu cezariana,am avut 70 kg la nastere,si am iesit din spital cu 60,acum am 58,nu reusesc sa mai slabesc,am alaptat 3 luni,si am fost nevoita sa mananc pt lapte,nu mai am lapte si nu stiu ce sa fac sa slabesc,am fost o mare sportiva,dar acum resusesc greu sa fac sport, am fost o luna si m-a durut f f tare la operatie,doct a zis sa mai stau macar 6 luni,dar sunt disperata,nu imi place sa ma uit la mine,nu ma impac cu gandul ca nu slabesc,ce sa fac?este cand mananc o data pe zi 3 felii de paine prajita cu ceva si tot nu dau jos kg!!!sfaturi

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 21/03/2010 04:25

Daca mananci asa de putin pe zi nu ai sa slabesti...doar te infometezi, dai jos rapid si apoi pui inapoi de doua ori mai mult.....legume, fructe, ...se zice ( un nutritionist al meu) 60% pe zi grain...30% legume si fructe si restul ce vrei....3 mese principale pe zi ( portii normale nu exagerate sau mai mult mici decat normale :wink: ) si doua mese intermediare ( fructe, ceaiuri fara zahar, sucuri naturale din fructe si legume dar atentie aici...nu prea multe ca au mult zahar in ele si iar nu e bine) mers pe jos tot timpul, nu are importanta daca ploaie sau e cald :wink: ...fara tramvaie si autobuze, fara masina la scara :( ....mers pe jos in pas normal :D ....cand mananci sa fi atenta sa mesteci fiecare imbucatura de cel putin 25-30 de ori , sa simti in gura mancarea ca este aproape lichida sau sa fie ca un fel de mancare de bebe( pastoasa) ....mestecatia este foarte importanta si iti da senzatia de satietate inainte de a termina mancarea care o ai in farfurie,.... in loc de apa, dupa mancare , sa bei apa calda sau ceai cald fara zahar ( am mai spus asta) ....cartofi, orez,faina( tot ce e alb in general) sa fie in proportie de 5% pe saptamana :D sau deloc....dulce, numai accidental,sau daca iei o bucatica de ciocolata e in regula , dar sa fie amaruie si de calitate buna....legume fierte la aburi, sau facute la cuptor, cu putin ulei de masline,coconut, palm,( astea nu au colesterol) , sare de mare sau deloc, piper mai putin....daca nu pui sare foloseste ierburi aromate cat de multe la prepararea mancarurilor, ele au sa iti ascunda lipsa sarii....ai sa te obisnuiesti....corpul nu trebuie privat de nimic....cantitati mici din alimente interzise( ex .un patratel de ciocolata)multe cereale cu continut mare de fibre, proteine, carbs(, de ex QUINOA, este o cereala super faina , cu un procent de fibre mare si cu proteine mult mai multe decat oricare alta cereala si se poate folosi ca si mic dejun, sau ca si garnitura in loc de orez sau cartof sau cus cus) nu contine gluten si daca bobitele de celeale le macini poti avea in casa si faina de quinoa, care in combinatie de jumate /jumate cu alte faini poti face biscuiti faini ....in fine nu stiu daca ai sa poti face asa, e cam greu, dar sa stii , merita efortul .Am uitat sa iti spun, carne doar de pui sau curcan, nu vita sau porc , dar in cantitate mica, peste poti manca , din cel slab, si doar de 2 ori pe saptamana.... :hug: :pup: .din nou ...mestecatia este foarte importanta, incearca 2 zile si ai sa vezi diferenta chiar in farfurie :wink: :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 21/03/2010 04:46

Uite aici un filmulet despre Quinoa

http://www.youtube.com/watch?v=F7uvygMiwfo

si inca unul cu o mancare pe care o p[oti folosi cu mult succes

http://www.youtube.com/watch?v=jW3MYSQgzmY

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 21/03/2010 10:41

Lory, ai putina rabdare... ai sa slabesti, o sa creasca fetita, o sa inceapa sa mearga si ai sa vezi ca nici dieta nu mai trebuie sa tii, din contra, va trebui sa te hranesti bine ca sa faci fata energiei fetitei tale care va alerga peste tot iar tu vei alerga mereu dupa ea :P ... interesant cum ai scris ca te doare operatia dupa 5 luni( la sport), eu am inceput sa fac sport dupa 2 luni , fara abdomene si totul a fost in regula(ceza a fost si la mine), dupa 4 luni am inceput cu abdomenele, dupa 5-6 luni am revenit la kg dorite(putin mai mult ca inainte de sarcina, eram prea slaba atunci) si de atunci ma mentin fara dieta dar cu sport(as merge la sport de 4 ori pe saptamana, dar in medie reusesec doar de 2 -3 ori :x :x :x 0
Alt sfat...acum este primavara....mergi la plimbare 5-6 ore cu fetita, impinsul caruciorului nu este tocmai usor, atatea ore :wink: ...hidrateaza-te in timpul asta sau mananca un fruct-mar- si apoi acasa serveste o salata usoara dar hranitoare...sanatoasa...nu mai stiu acum rapid ce sa-ti mai scriu....multa sanatate !!!!! sa ne mai scrii..... :party: :party: :party:
Ultima oară modificat 21/03/2010 11:47 de către thea, modificat 1 dată în total.

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 21/03/2010 10:48

Lory ce inaltime ai? Ca 58 de kg pt mine sunt un vis! :))

Înapoi la “Cure de slabire”