Grup de sustinere in cura de slabire (4)

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

ella_dee
Incepator

Mesajde ella_dee » 17/08/2009 12:51

Eu una n-am reusit niciodata sa mananc la ore fixe. Incerc sa mananc cat mai sanatos, dar mi-e imposibil sa renunt la dulciuri. Oricum, incerc sa mananc cat mai echilibrat si sa fac miscare. Nu trebuie neaparat sa mergeti la diverse cursuri de aerobic sau fitness. E de ajuns sa mergi pe jos, sa te plimbi, sa nu iti mai fie lene si sa urci scarile in loc sa iei liftul :P , sa dansezi. Orice, oricat de mic ar parea, ajuta.
Mie nu prea imi place sa fac sport, recunosc, dar toate lucrurile astea pe care le-am enumerat mai sus, nu necesita un efort urias.
De exemplu, eu am caine si trebuie sa-l scot in fiecare zi la plimbare. Fug cu el, ma joc, ii arunc mingea, toate astea inseamna ceva , mai ales pentru un organism care nu e obisnuit deloc cu miscarea.

roxidor
Incepator

Mesajde roxidor » 18/09/2009 01:03

Buna fetelor!
ma numesc Roxana si am si eu o problema cu kg in plus.
Am 23 de ani, 1.62 si 65 kg. Foarte mult!!!!!
Scopul meu e sa ajung macar la 58 de kg, atat aveam anul trecut, inainte de nunta :D . sper sa ma ajutati cu sfaturi! spor la slabit!

madallina
Incepator

Salutare

Mesajde madallina » 18/09/2009 02:45

Madalina ma numesc,am 21 ani si un baietel de 5 luni,Matei. Va salut si doresc sa ma alatur voua in lupta impotriva kg. Am 1,70m si..75,5 kg :badday: :cry: :cry: :cry: ,vara trecuta avand 56-57. Alaptez,iar sanatatea lui Matei am pus-o pe 1 loc,insa peste 2 sapt o sa-i diversific alimentatia si n-o sa-l mai alptez ,ceea ce inseamna ca o sa-ncep serios sa-mi schimb obiceiurile alimentare :rugaciune: .
Starea mea psihica este foarte afectata,plang mai mereu,nu ies din casa decat pt a-l plimba pe Matei,urasc sa-mi cumpar ceva nou de imbracat :? . Va :hug: si revin cu dieta pe care ma voi hatari s-o adopt...si bineinteles cu rezulatatele :vis:
Madallina

madallina
Incepator

Mesajde madallina » 21/09/2009 02:22

Nu mai este nimeni?? Fetelooor... :(
Madallina

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 21/09/2009 02:42

Aici suntem, Madallina, asteptam doar dieta despre care vorbeai :hug: :flower:
Christeli

madallina
Incepator

Mesajde madallina » 22/09/2009 12:41

Pai..pt asta trebuie sa nu mai alaptez.
M-am gandit ca n-o sa mai mananc dulciuri,paine mai putina,dupa ora 19 doar apa si eventual un mar,o sa incerc sa am un mic-dejun si sa incetez sa dau banii pe sucuri fie ele chiar si necarbogazoase....aaa si neaparat 2,3 l apa zilnic si miscare 10 min si apoi crestere progresiva ( mai ales abdomene).
Am noroc cu sotul care ma sustine 300% :)
Madallina

luna4
Incepator

Buna dimineata

Mesajde luna4 » 22/09/2009 07:43

Buna fetelor,eu sunt Luna4 si ma bucur sa va cunosc pe toate,cautand acum ceva pe net,legat de cure de slabire etc am dat de voi si nu am evitat sa imi fac cont.
Am citit si povestea Alinei,care ma suprins.
Fetelor si eu is la cura,si vreau sa incurajez toate fetele,deoarece si eu intr- un anisor am slabit f mult,de la 67 la 54 acum,si .. sper ca in curand sa ajung la 50 max 52.
Si eu am avut o despartire tot din cauza asta,si chiar o inteleg pe Alina.
Sper sa ma primiti in grupul vostru,si sper sa va fiu de ajutor... va pup

luna4
Incepator

in legatura cu dieta.

Mesajde luna4 » 22/09/2009 07:48

Eu nu mai stiu cei aia prajeala,suc,prajituri etc.
Cel mai dulce aliment cel mananc sunt iaurturile cu 0% materia grasa,cu fulgi care contin ffff multe fibre,de grau in special.
painea alba e inlocuita de 1 anisor cu painea cu seminte neagra.
Apropo eu tin sa va anunt,ca este f important sa mancati f multe fibre,si proteine si vitamine,etc deoarece eu am facut multe cure,altele f drastice,si am ajuns sa am probleme serioase cu stomacul,cu intestinul,cu digestia,am colon iritabil,si .... doar cu laxativ pot iesi,si e foarte neplacut.
mi e tare ciuda deoarece niciodata n am avut probleme cu stomacul,ma refer inainte sa incep dietele deoarece mancam absolut orice si era ok,nici nu ma ingrasam un gram,dar in urma unor probleme .... totul s a complicat.

ella_dee
Incepator

Mesajde ella_dee » 22/09/2009 05:48

Buna Luna4! Felicitari pentru kilogramele pierdute ! :)
Ne poti da un exemplu de meniu, daca te rugam :clipocit: ? Banuiesc ca nu mananci doar iaurt si paine integrala sau..? :blushing:
Eu incerc sa mananc sanatos. As vrea daca se poate sa-mi spui care sunt alimentele bogate in fibre, proteine, din astea.

:hug:

luna4
Incepator

sigur

Mesajde luna4 » 22/09/2009 06:59

cu cea mai mare placere.
pai eu Dimineata la ora 6 sunt trezita,beau un pahar de apa pe stomacul gol,dupa care astept cafeaua indulcita cu miere,cu toate ca s ar putea sa renunt la miere :P , mananc un iaurt cu musli,dat bogati in fibre,nu stiu daca se gasesc in tara,pentru ca sunt musli slabi in kcal si bogati in fibre,is din grau pur si cu bugati de CIOCOLATA,dar nu orice ciocolata ci cea amaruie,si mai au ei ceva acolo,dar pe 100 g = 170 kcal,mi se pare f putin,deoarece inainte orice musli sau fulgi mancam 100g era 370 mininmul,nu?
dupa care manc un ou fiert,sau chiar 2 ,depinde de stress ul care ma asteapta :).
Intre 8 si 11 beau in jur de 1,5 l de apa,iar la ora 11,mananc 2 mere si 1 para,1 banana ,sau lubenita cat ii este vremea,pepene,orice dar fructe cat sa ti potoleasca foamea,iar la ora 2 mananc pranzul ca tot omul,supica incerc,aici este gaspacho ce este f bun,suc de rosii,si e foarte gustos,chiar ma rasfat,iar pana in jurul orei 5 max 5 jumate,mananc ton,sau peste,sau cartofi fierti,sau legume fierte ...oricum ceva f usor.
Sper sa va fie de ajutor.
Indrazneala este inceputul actiunii.

Înapoi la “Cure de slabire”