Grup de sustinere in cura de slabire (4)

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 29/05/2009 02:21

Draga aaaaaaaaaaaaaa,cu fierturi si verdeturi nu ajungi nicaieri, ca sa nu mai spun ca atunci cand vei manca ceva mai consistent vei pune rapid la loc kilogramele pierdute...Du-te la un nutritionist ca sa iti propuna o dieta personalizata(asta dupa un set de analize) si vei vedea ca asa vei slabi normal si mancand sanatos. Iar despre inghetata, o poti manca foarte linistita daca o faci chiar tu insati. :flower: :hug:
Christeli

aaaaaaaaaa
Incepator

Mesajde aaaaaaaaaa » 30/05/2009 11:39

Mersi pentru raspuns christeli. Recunosc ca nu am fost la un nutritionist.. pentru ca nu am considerat ca am o problema grava.. intotdeauna am fost mai plinuta si nu pot sa spun ca mi-a displacut in totalitate (nu imi plac oamenii slabi slabi pe care poti sa numeri oase :) ).
Nu am urmat un regin strict. Initial am avut niste probleme personale.. efectiv nu puteam sa mananc.. dar asta a durat doar 2 saptamani, dupa care am zis ca vreau sa arat mai bine.. sa ma ingrijesc mai mult...
Am inceput cu un dermatolog (pentru acnee) si pe langa tratament am primit si un regim. Am inceput tratamentul si regimul, am scapat in mare parte de acnee si am si slabit putin. Nu am rabdat de foame.. am eliminat grasimile, dulciurile.. stiti voi..
Nu am intrerupt regimul, vreau sa ajung la 65 de kg... dar.. cateodata.. mi-e pofta de dulciuri.
Va scriu aici pentru ca vreau sa fiu incurataja si pentru ca vreau sa incurajez la randul meu alte fete! Putem sa slabim! Trebuie sa fim fericite, sa gandim pozitiv si sa avem putina ambitie!
:hug:
Mai avem fete aici care urmeaza un regim?

nechitelea_rodica
Incepator

Mesajde nechitelea_rodica » 05/07/2009 06:30

Ma numesc Rodica si am fost si eu intotdeauna plinuta, dar acum am depasit toate limitele. Am 1,62m si 89 kg. Nu se mai poate asa! Trebuie sa incep cura de slabire. Mi-am propus sa scot din alimentatie tot ce e prajit, painea si toate dulciurile. Sper sa reusesc!

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 05/07/2009 06:33

Succes, Rodica!!!! Ce-ar fi sa incepi cu ceva miscare, pt. inceput? Asta te va ajuta foarte mult. Tine-ne la curent :hug: :flower:
Christeli

nechitelea_rodica
Incepator

Mesajde nechitelea_rodica » 05/07/2009 06:35

Sper sa reusesc sa fac si miscare..... dar in cursul saptamanii nu prea am timp..... voi incerca sa recuperez sambata! Multumesc pentru sustinere!

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 05/07/2009 06:37

Dar de ce numai sambata? 10 minute pe zi banuiesc ca poate gasi oricine, nu? Nu e neaparat nevoie sa alergi la maraton sau sa rupi sala in doua, ci numai putina miscare pe zi :hug: :flower:
Christeli

nela
Incepator

22 de kg in plus

Mesajde nela » 15/07/2009 04:27

Buna,as dori sa ma alatur si eu voua curajoaselor,poate ma molipsesc si eu de la voi si o sa pot reusi sa dau jos cele 22 de kg puse in timp.....de un an!!!
V-am uimit ,imi inchipui,din pacate asta e!Deja in primele 3 luni am pus 10 kg si uite asa am ajuns la 80kg,ce sincera sa fiu nu prea le realizez...adica... sunt grasana dar totusi nu pot accepta chiar in halul asta,sau cand ma uit in oglinda ce se intampla detul de rar,vad ca sunt grasa dar nu in proportia asta monstruoasa!
Va doresc la toate mult,mult succes! :rugaciune:

nela
Incepator

Re: Grup de sustinere in cura de slabire (4)

Mesajde nela » 15/07/2009 04:47

elena_grasutza scrie:salut ma alatur si eu voua sunt elena am 19 ani si am 1,63 si 72 kg am fost slaba dar pe parcurs mam ingrasat sunt disperata sa slabesc am depresii in care ma urasc pur si simplu ajutatima si pe mn va rog

saluti,oh te rog eu nu mai fi disperata,eu cunosc sentimentul asta f bine, crede-ma si sa stii ca-ti faci mai mult rau decat bine cu disperarea,nu-i cazul crede-ma .
i-ati putin timo de gandire si gandestete bine ce mananci tu de obicei si orele la care mananci ,si incearca,stiu e greu sa mai lasi carnea de porc,si hamburgeri sau alte rahaturi care contin grasimi imense si manaca si tu 2 farfurii de supa fara paine,sau o farfurie de salata ce-ti pica prin casa,taiele si pune-le in farfurie si mananca pana nu mai poti....etc.
si lasa depresiile ca nu fac bine ci din contra,vb din experienta,ciao

aline
Incepator

trebuie sa vrei cu adrevarat ca sa reusesti!

Mesajde aline » 15/08/2009 11:50

Salutari!
Stiti? pana la varsta de 27 ani eu am fost tot timpul obeza iar in tara am incercat totul pot spune.
Acum, urmand sfaturile nutritionistilor francezi, caci nu am ascultat doar unul, am ajuns sa slabesc foarte mult. Am urmat sfaturile lor timp de 8-9 luni de zile iar acum mancand "normal" nu mai am probleme cu ingrasarea, iar in acelasi timp mi-am adaptat si sotul sa manance la fel.
Totul consta in a avea un echilibru in alimentatie, 3 mese pe zi si cat de cat la ore fixe.
Alina

adriana_stefan
Bucatar in devenire

Mesajde adriana_stefan » 15/08/2009 10:09

Da Aline,cu chestia 3 mese pe zi regulate ai foarte mare dreptate.Da rezultate sigure!
Poti avea tot ce-ti doresti,trebuie doar sa vrei cu adevarat
MICHAEL NEIL

Înapoi la “Cure de slabire”