Grup de sustinere in cura de slabire (2)

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

doareu23
Incepator

Re: regim oshava

Mesajde doareu23 » 17/02/2007 10:08

lgi28 scrie:salut tuturor!sunt un pic incepatoare in ale,,forumului"" dar...super veterana la capitolul tinut cure de slabire. tocmai am terminat dieta mayo ,in care am slabit doar 5kg. :cry: stie cineva sa-mi spuna chiar modifica metabolismul? imi e tare teama sa nu pun la loc ce-am pierdut pana acum si mai am inca de slabit vreo 15 kg...asa ca m-am gandit sa incep regimul dr.oshava. as vrea un sfat de la cineva care l-a tinut

''Doar 5 kg''-nu te descuraja.Gandestete ca ai facut mari progrese.Ar trebui sa incepi acum sa faci si putin sport,ajuta mult.Oricum bafta la slabit si nu te lasa. :)
Mananci ca sa traiesti,nu traiesti ca sa mananci....

mihuta
Incepator

Mesajde mihuta » 19/02/2007 01:13

:hug:
buna...sunt noua pe aici
mai bine ma urasti pentru ceea ce sunt decat sa ma iubesti pentru ceea ce nu sunt...

mihuta
Incepator

Mesajde mihuta » 19/02/2007 01:17

am o curiozitate....bicicletele in afara faptului ca te ajuta la slabit...am inteles ca faci si muschi la picioare si incepe sa se vada urat.Este adevarat?
mai bine ma urasti pentru ceea ce sunt decat sa ma iubesti pentru ceea ce nu sunt...

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 19/02/2007 04:53

mihuta scrie::hug:
buna...sunt noua pe aici

buna, bine ai venit!

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 20/02/2007 10:39

buna fetelor!
bicicleta!!!
am cumparat si eu una prin luna octombrie; vreau sa va spun ca este cea mai buna investitie (in domeniu,,sport,,) ; cand nu am ora de aerobic(joi, sambata si duminica) pedalez la,,zodia fluturelui" si va spun sincer ca deocamdata nu s-au umflat picioarele dar s-au definit foarte frumos muschii; cred ca secretul este forta cu care pedalezi ; eu optez pentru o franare medie; scopul meu e sa fac miscare nu sa-mi iasa ochii din cap pedaland.
Iar dupa 20 - 30 - 45 min de pedalare fac un dus, apoi folosesc o crema ,,Supliform" cu care masez 1 min picioarele si fesele dupa care - 30 min de masaj la aparat;
va spun sincer ca dupa toate astea as putea sa mut muntii din loc :P - ma simt excelent!
eu niciodata nu am tinut cura de slabire si m-am mentinut doar cu sport.
bafta fetelor!
cunoasteti cumva alimentul HRISCA sau MEI?

mihuta
Incepator

Mesajde mihuta » 20/02/2007 01:03

unde gasesti crema aceea?supliform...si este eficienta?eu am o crema pentru celulita de la Dove,dar am luat-o de curand deci.....nu stiu prea multe despre ea

soothe
Bucatar in devenire

despre mei

Mesajde soothe » 20/02/2007 03:02

thea scrie:buna fetelor!
bicicleta!!!
am cumparat si eu una prin luna octombrie; vreau sa va spun ca este cea mai buna investitie (in domeniu,,sport,,) ; cand nu am ora de aerobic(joi, sambata si duminica) pedalez la,,zodia fluturelui" si va spun sincer ca deocamdata nu s-au umflat picioarele dar s-au definit foarte frumos muschii; cred ca secretul este forta cu care pedalezi ; eu optez pentru o franare medie; scopul meu e sa fac miscare nu sa-mi iasa ochii din cap pedaland.
Iar dupa 20 - 30 - 45 min de pedalare fac un dus, apoi folosesc o crema ,,Supliform" cu care masez 1 min picioarele si fesele dupa care - 30 min de masaj la aparat;
va spun sincer ca dupa toate astea as putea sa mut muntii din loc :P - ma simt excelent!
eu niciodata nu am tinut cura de slabire si m-am mentinut doar cu sport.
bafta fetelor!
cunoasteti cumva alimentul HRISCA sau MEI?

Hrisca (Fagopyrum sagittatum) si Meiul (Panicum miliaceuem ) sunt doua cereale diferite. Despre mei, beneficii si mod de preparare am scris un articol mai demult care incepe cam asa:

Imagine

"Imi amintesc ca la bunica, intr-un sat uitat in arsita sau crivatul Baraganului, meiul era cultivat pentru maturi sau mancare pentru pasari.

L-am regasit aici in Canada, la mare pret, in mai toate magazinele de produse alimentare in vrac (bulk) sub numele de millet. Tipurile comestibile de mei au denumirea stiintifica de Panicum miliaceuem sau Setaria italica.

Meiul este unul dintre alimentele care ar trebui introduse pe lista noastra de bucate. Este benefic, in special pentru cei cu probleme de inima, avand in vedere continutul mare de magneziu pe care-l are. Asa cum arata studiile recente, magneziul alina atacurile severe de astm si ale celor de migrena. Deasemenea magneziul ajuta la reducerea presiunii arteriale si a infarcturilor, in special a celor date de aterosceroza sau de diabet. Niacinul din mei (vitamina B3) ajuta la reducerea colesterolului si deci are un impact la metabolismul fiind cumva de ajutor la curele de slabire. Prin continutul de tryptofan (precursor al serotoninei si melatoninei) poate avea actiuni benefice in cazurile de depresie, durere cronica si in iritablitate/reactii violente.
"

poti sa vezi articolul complet la: http://soothe.ca/articole/
sau mai precis la, http://soothe.ca/articole/dietot6.htm

Despre hrisca (buckwheat) am sa scriu ceva poate in vreo saptamana. Am sa te tin la curent.

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 21/02/2007 09:16

vai! SOOTHE!!! Iti multumesc!!!
ce multe informatii! si super siteul soothea! sunt incantata!.
vreau sa-ti spun ca aici in Arad(eu stau in Arad) sunt vreo 6-7-8 magazine cu produse naturiste , dar !!!! vanzatoarele de aici nu prea au habar ce fel de marfa au. eu am cumparat Hrisca si MEI , faina din tarite de grau, fulgi de secara, Tapioca, naut, si nu prea stiu cum sa le consum sau sa le prepar etc. Strabunicii nostrii din astea mancau cred. Eu vreau doar retete de preparare a boabelor astora; de exemplu TAPIOCA: am cumparat, am fiert si mi-a iesit o chestie SF gelatinoasa care am aruncat la gunoi ca n-am stiut ce sa fac mai departe cu ea.
Siturile romanesti de vegetarieni inraiti nu prea specifica multe date despre alimentele astea ei spun de hrana vie,naturala dar nu gasesti nici macar carti in librarii despre cum te poti hrani ,,si altfel".

multumesc, THEA

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 21/02/2007 09:19

mihuta scrie:unde gasesti crema aceea?supliform...si este eficienta?eu am o crema pentru celulita de la Dove,dar am luat-o de curand deci.....nu stiu prea multe despre ea

SUPLIFORM este o crema de 75 ml, cu 6 sau 7,5 RON / buc. se gaseste la farmacie sau la magazin naturist.
OK? cum e AVON? sa-mi spui dupa 1 luna! ok?
mersi, THEA

mihuta
Incepator

Mesajde mihuta » 21/02/2007 09:27

nu stiu cum e crema de la avon pt ca nu mi-am luat...era cam scumpa si de obicei la avon costa numele nu produsul.....dova m-am gandit ca e firma mai serioasa....

Înapoi la “Cure de slabire”