Grup de sustinere in cura de slabire (2)

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 07/02/2007 04:31

Theo scrie:dak am luat azi 10 pungi ... macar sa nu mint ... insa de o luna nu am mai luat zahar deloc (si nu mint) si in continuarea am renuntat la zahar ... e vreo sansa sa se vada modificarea de la pufuletii astia idioti ?1 :cry: :cry: am continuat sa mananc numai legume congelate , portocale si iaurt 0,1% grasime ... deci ?!?!?!

nu stiu daca este cea mai buna solutie.. faci cum vrei, este viata ta la urma urmelor;

cert este ca daca nu te hranesti bine, creierul nu mai primeste toti nutrientii de care are nevoie si de aici poate apare un dezechilibru care in medicina conventionala/ alopata se numeste anxietate/depresie/atacuri de panica (asta in prima aproximatie), palpitatii, insomnii, ameteli (Heart Qi and/or blood deficiency).. in plus pot apare si alte dezechilibre la nivelul organelor (durerea de stomac a fost un semn)..

si mai grav, incepi usor-usor (in cativa ani) sa te tampesti (scuza-ma insa alta rima nu am).. dar asta nu e bai ca de asta nu iti dai seama, nu te doare nimic pe tine ci pe cei din jurul tau carora le faci zile fripte;

deci inainte de toate este echilibrul, armonia.. iti spun asat pen'ca mai intrebat.. altfel stateam in banca mea;

si sa nu te superi pe mine, te rog, ca am fost prea direct (a se citi "magar") dar prefer sa fiu semnificativ, in putine cuvinte

Theo
Incepator

Mesajde Theo » 07/02/2007 04:57

l faza cu afectarea memoriei sau gandirii .. no way , insa am realizat k din aceasta alimentatie sanatoasa mi-a crescut gradul de inteligenta ... si mi-au spus asta mai multe persoane. Specific k sunt intr-un liceu in care am intrat cu media 9,67 , fac sport de performanta in care gandirea este optima , mai pe scurt vad o modificare clara in bine ! Insa vreau sa stiu dak aceasta prostie de hiper consumare de pufuleti intr-o singura zi o sa ma ingrashe ... stiu k sunt stresanta ... dar am un botez sambata asta , vreau sa fiu in forma ! :cry:

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 07/02/2007 10:16

Theo scrie:l faza cu afectarea memoriei sau gandirii .. no way , insa am realizat k din aceasta alimentatie sanatoasa mi-a crescut gradul de inteligenta ... si mi-au spus asta mai multe persoane. Specific k sunt intr-un liceu in care am intrat cu media 9,67 , fac sport de performanta in care gandirea este optima , mai pe scurt vad o modificare clara in bine ! Insa vreau sa stiu dak aceasta prostie de hiper consumare de pufuleti intr-o singura zi o sa ma ingrashe ... stiu k sunt stresanta ... dar am un botez sambata asta , vreau sa fiu in forma ! :cry:

nu te ingrasa

thea
Bucatar de elita

cure de slabire

Mesajde thea » 09/02/2007 10:39

buna tuturor!!!
eu m-am inscris ieri!!! vreau sa va spun ca sunt si eu interesata de subiectul alimentatie - slabit
.
cunoaste cineva gelulAloe _vera la 1 litru?
sotul meu s-a ingrasat dupa ce a renuntat la tigari. eu i-am propus o cura de DEZINTOXICAREcu Gel Aloe Vera-asta fiind pasul nr.1 in ,,cura de slabire" pe care o va tine.
eu i-am propus:
1. micsorarea portiilor de mancare
2. doar de 2 ori pe saptamana praji sau clatite sau etc. - dulciuri
3. multa miscare
4. fara prajeli - doar pe gratar sau in steamer
5. fara gusteri intre mese- doar apa
6. mult optimism!!!!

am omis ceva???
ajutati-ma!!! are 119 kg la 1.80m
multumesc , thea

soothe
Bucatar in devenire

Re: cure de slabire

Mesajde soothe » 09/02/2007 11:14

thea scrie:buna tuturor!!!
eu m-am inscris ieri!!! vreau sa va spun ca sunt si eu interesata de subiectul alimentatie - slabit
.
cunoaste cineva gelulAloe _vera la 1 litru?
sotul meu s-a ingrasat dupa ce a renuntat la tigari. eu i-am propus o cura de DEZINTOXICAREcu Gel Aloe Vera-asta fiind pasul nr.1 in ,,cura de slabire" pe care o va tine.
eu i-am propus:
1. micsorarea portiilor de mancare
2. doar de 2 ori pe saptamana praji sau clatite sau etc. - dulciuri
3. multa miscare
4. fara prajeli - doar pe gratar sau in steamer
5. fara gusteri intre mese- doar apa
6. mult optimism!!!!

am omis ceva???
ajutati-ma!!! are 119 kg la 1.80m
multumesc , thea

este o carte de care amintea Schmoo, scrisa de Michel Montignac..sau asa ceva;

cred ca cea mai buna solutie este dieta "low-carb" ..cu putine hidrocarburi; daca sotul tau este "carnivor" adica are grupa de sange 0-I atunci are sa fie mai usor..;

am o remarca:
- punctul 2 - chiar trebuie prajituri si clatite?
- gustarile intre mese au impotanta lor cred; altfel la masa mananci ca un lup hamesit si cu sigurantaportiile ti se par si mai mici decat sunt;
- carnea sa fie insotita doar de legume aburite sau stir-fry;

sunt insa multe de spus, trebuie sa gasesti ceva (dieta, program) care se potriveste la voi, care sa puteti face si de care sa va tineti pe termen lung; este vorba despre schimbat stilul de viata si de a manca, nu neaparat de cura de slabre.. altfel vorbim discutii; cum ti-l cresti, asa il ai, nu glumesc

thea
Bucatar de elita

slabire

Mesajde thea » 09/02/2007 11:32

multumesc,
sotul meu este un carnivor innascut;
eu de vreo 4 ani gatesc ff LIGHT!
1. SUPA - DOAR!!! din legume - uneori fara taitei
2. carnea la cuptor sau steamer pe care o asociez cu legume la steamer(aparat cu aburi - vreau sa va spun ca este cea mai buna investitie - dupa bicicleta magnetica bineinteles- )
3. prajiturile BINEINTELES CA NU SUNT NECESARE -dar!!! eu sunt o pofticioasa si nu pot manca pe ascuns! fac prajituri saptamanal cu fructe doar!
4. am incercat de vreo luna sa inlocuiesc , carnea cu soia si naut dar... nu-i plac ; eu mananc boabe de tot felul; acum vreau sa incerc si o cura cu germeni de grau, dar cu el e mai greu.
Barbatii se mobilizeaza mai greu cand e vorba de,,sanatate"?
multumesc , thea

soothe
Bucatar in devenire

Re: slabire

Mesajde soothe » 09/02/2007 12:39

thea scrie:multumesc,
sotul meu este un carnivor innascut;
eu de vreo 4 ani gatesc ff LIGHT!
1. SUPA - DOAR!!! din legume - uneori fara taitei
2. carnea la cuptor sau steamer pe care o asociez cu legume la steamer(aparat cu aburi - vreau sa va spun ca este cea mai buna investitie - dupa bicicleta magnetica bineinteles- )
3. prajiturile BINEINTELES CA NU SUNT NECESARE -dar!!! eu sunt o pofticioasa si nu pot manca pe ascuns! fac prajituri saptamanal cu fructe doar!
4. am incercat de vreo luna sa inlocuiesc , carnea cu soia si naut dar... nu-i plac ; eu mananc boabe de tot felul; acum vreau sa incerc si o cura cu germeni de grau, dar cu el e mai greu.
Barbatii se mobilizeaza mai greu cand e vorba de,,sanatate"?
multumesc , thea

eu ziceam de sos de soia.. este un lichid inchis la culoare (il gasesti cred f usor, trebuei sa intrebi) si este obtinut din fermentarea boabelor de soia ; este sarat si prin adaugare la mancare (se adauga in farfurie cand manaci orez de exemplu in loc de sare) sau la legumele inabusite cu putin usturoi si ginger..
meritul sosului de soia este ca mai atenueaza "energia" mare (Yang) a carnii si a altor picanterii.. cu alte cuvinte este racoritoare pentru organism..

ai uitat de ceai verde.. este antioxidant si ajuta la slabire, de fapt la echilibrarea organismului (este de asemenea racoritor);

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 09/02/2007 01:04

nu am uitat de ceai verde. Bem in fiecare zi cam 3 cesti-tocmai am cumparat din Germania ceai verde cu vanilie de la messmer - este excelent si de la noi am luat ceai verde cu flori de lotus si cu flori de iasomie- cel cu iasomie e superr!!! eu sunt innebunita dupa ceaiuri, mai ales ca m-am lasat de fumar de vreo 3 luni; inainte savuram o cafea cu vreo 5 tigari si abia apoi 1 ceai doar-asta era micul dejun
acum e OK! e bine si fara cafea.
multumesc de informatii.
poate imi poate spune cineva de unde vine (uneori) pofta nebune de ciocolata?
thea

PS. maine 10.02.2007 - merg la cumparaturi in Ungaria(Szeghed) ; poate cineva sa-mi recomande ceva produse sanatoase care la noi nu se gasesc?

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 09/02/2007 02:50

thea scrie:nu am uitat de ceai verde. Bem in fiecare zi cam 3 cesti-tocmai am cumparat din Germania ceai verde cu vanilie de la messmer - este excelent si de la noi am luat ceai verde cu flori de lotus si cu flori de iasomie- cel cu iasomie e superr!!! eu sunt innebunita dupa ceaiuri, mai ales ca m-am lasat de fumar de vreo 3 luni; inainte savuram o cafea cu vreo 5 tigari si abia apoi 1 ceai doar-asta era micul dejun
acum e OK! e bine si fara cafea.
multumesc de informatii.
poate imi poate spune cineva de unde vine (uneori) pofta nebune de ciocolata?
thea

PS. maine 10.02.2007 - merg la cumparaturi in Ungaria(Szeghed) ; poate cineva sa-mi recomande ceva produse sanatoase care la noi nu se gasesc?

1 -pofta de ciocolata apare inainte de ciclu; dezechilibru care il cere poate fi de la energia rinichilor sau a splinei;

2 -produse "sanatoase" sunt acelea care te mentin sanatos pe TINE; adica iti evaluezi constitutia, starea de moment si punctele nevralgice si cauti ca prin alimentatie si STIL DE VIATA sa pastrezi ce ai "bun", sa echilibrezi ce este in deficit/exces sisa preintampini imbolnavirile din cauza punctelor nevralgice (fiecare are "calcaiul lui Ahile" propriu;

3. de aceea se spune ca fiecare este unic si de aceea exista termenul de medicina holistica;

eu nu cred in "leacuri" gen formula AS fara nici o baza decat ca "a auzit", sau ca Popescu s-a vindecat: "Mama ia din aia (X) ca e buna la boala Y, uite Popescu s-a facut bine".. Tu nu esti Popescu, tu esti Thea!

4. Cauta sa te cunosti (mergi la un homeopat, la un practician de medicina traditionala orientala / holistica) pentru evaluare/assessment/diagnostic sa vezi CINE esti, de UNDE vii si INCOTRO te duci (din punct de vedere al sanatatii)... in rest revezi punctul 1.

lgi28
Incepator

regim oshava

Mesajde lgi28 » 14/02/2007 06:53

salut tuturor!sunt un pic incepatoare in ale,,forumului"" dar...super veterana la capitolul tinut cure de slabire. tocmai am terminat dieta mayo ,in care am slabit doar 5kg. :cry: stie cineva sa-mi spuna chiar modifica metabolismul? imi e tare teama sa nu pun la loc ce-am pierdut pana acum si mai am inca de slabit vreo 15 kg...asa ca m-am gandit sa incep regimul dr.oshava. as vrea un sfat de la cineva care l-a tinut

Înapoi la “Cure de slabire”