Golfo di Calafuria (Livorno) Italia

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Golfo di Calafuria (Livorno) Italia

Mesajde crista » 07/07/2008 07:46

citeva filmulete "subacvatice" din acest frumos golf

http://travel.webshots.com/album/564025016KtbhHo

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 07/07/2008 08:14

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 07/07/2008 08:37

Crista ce minunatii!! :o Sotul meu e invidios pt filmarile subacvatice, cine le-a facut? Oricum, superb totul, multumim pentru poze si filmulete! :flower: :flower: :flower:

Micul
Bucatar

Mesajde Micul » 07/07/2008 08:42

Suuperrrr poze Crista! :o :o :o
Cate frumuseti se ascund sub ape.Splendid!
" Cine calca si din greseala pe partia de schi, sa nu se mire daca va aluneca."

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 07/07/2008 09:19

Elena, al meu sot s-a scufundat zilnic si a filmat "de a rupt" ...

Sa adaug si citeva vorbe acum ...
Locul cu pricina se afla la "2 sate " mai jos de Livorno .... :lol:
pe coasta toscana, chiar dc apa pare tulbure in poze este absolut normal si chiar dc suntem destul de aproape de Livorno care este unul dintre cele mai mari porturi ( din campingul unde am stat Miramare) se vedeau zilnic vase comerciale / cargo , vasele de pasageri care traverseaza spre Sardenia, Corsica Elba ... imense si ele au cite 5 etaje numai de parcari apoi hotel, restaurante etc ... Deci cu toate astea marea aici a cistigat si anul terecut si anul acesta BANDIERA BLU ... este o distintie/ recunoastere a locurilor cu apa curata, cu respect pentru natura, motiv pentru care desi o coasta abrupta , pietroasa ... zona era plina de copii de la bebelusi care inca nu stateau in fundulet pina la adolescenti care fluierau, chiuaiau, se aruncau de pe stinci... cred ca atita tineret pe metru patrat nu am mai vazut inca ...

campingul in care am stat este pe malul marii, la inaltime, se coborau niste scari pina la asa zisa plaja ( unde am pozat eu era marginea .. dar acolo unde se facea plaja si era mereu lume deci nu puteam poza .. pietrrele erau mai micute ins alumea cobora la plaja cu saltelele sau cu sezlongurile personale - asta ca sa nu inchirieze de acolo ... fiind la cort majoritatea aveau deja un scaun, un patut hahah . Un camping ideal pentru parintii cu copii, piscina deschisa dupa amiza, cercuri de activitati pt copii , spectacole, muzica, dans, filme.... la plaja apa era mica pina la glezna , apoi urmau niste stinci imense care se vad in poza si in spatele lor pina hat la geamandura nu era mai adinca de 3-4 m din loc in loc, caci era si pina la genunchi dc te nimereai pe un munte / bolovan deci ideala pt iubitorii de snorkeling...

Oricum la numai 100-200 km mai jos deja incep numai plaje de nisip superbe dar si cu apa curata ... de fapt la marea Tireniana ( Tireno) si in sud au fost date toate bandierele blu, Adriatica nu a capatat nici macar una si acolo e puhoiul de turisti straini evident care aleg parcurile de distractie, plaja de nisip ... adica "praf in ochi" in timp ce marea nu e asa de curata .

Castello del Boccale ... este un castel locuit ( norocosi proprietarii hahah ) ... el intr-.un fel face legatura si o facea si in vechime intre Turnul Calafuriei ( turn de observatie ... impotriva navalitorilor, piratilor) si orasul Livorno ... mai mult ca sigur turnul semnaliza castelului care semnaliza mai departe caci turnul este asezat oarecum in interiorul golfului .

Poza numita piscine .. nu stiam cum sa o intitulez.. sunt niste : vasche ( adica in italiana = cazi :? ) aici se extragea piatra ina din vremea oamenilor primitivi care taiau bucati de piatra si construiau ziduri cabanelor pe care le acopereau cu crengi ... s-a continuat extractia de piatra chiar si in evul mediu ( cele fotografiate de mine sunt din evul mediu ... celelalte mai vechi sunt deja inundate de apa marii care intre timp a mai crescut .

Sun poze cu diversi pesti de exemplu
- cel care inteapa, sta pe fundul marii la adincimi mici, intre pietre ... de obicei se fereste el de oameni sa nu il calce in picioare dar daca nu o face si va intra in picior nu e deloc placut.
- salpe .. sunt niste pestisori dragui aurii, pareau niste ingerasi .. pe care i-am alergat ingrozitor si ii tot pozam iar ei stateau strins uniti, nu rupeau nici morti rindurile .... hahaha ...
- ariciul de fundal filmat de F care fiind de fundal se gaseste numai la mare adincime ...
- stelele de mare filmate de f lenese ... eu am gasit una spinoasa, mai mica dar nu aveam aparatul la mine .. dehhh ... era prima oara cind vedeam asa ceva .. o adusese marea cu o noapte inainte spre mal
- gorgonia ( care desi seamana cu un coral nu este)... si pe care F a pozat-o si filmat-o si asa inchisa si "inflorita" - gresit spus pentru ca si ea ca si coralii este un animal si nu o planta .. care scoate micile animalute ca niste floricele sa se hraneasca cu tot ce curentii ( si aici in zona sunt foarte puternici) aduc .
- coralii care sunt cum spune Vasco Rosii in cintecel "senza parole" ( fara cuvinte )

si multi altii care au ramas nepozati .. sper si ne pescuiti de multimea de pescari cu undita, firulò sau in apnee care erau in zona ...

din pacate am pierdut niste meduze imense ( cit o oala de ciorba ca sa fiu in ton bucataresc hahaha care dadeau roata barcii in vreme ce el facea prima decompresiune ( scuzati italienismul dar nu stiu cum se zice pe romaneste) la 6 m...eu am stat linistita " ca o floare" stiind ca el nu va scapa ocazia sa le imortalizeze in timp ce el spera ca eu sa le pozez ( cu aparatul meu) caci el avea memoria plina deja. offfff..
Deci lipsesc la apel aceste meduze absolut superbe, albe cu un volans roz sau mov erau de mai multe feluri .. si foarte bine crescute caci nu te atacau fara motiv cum face cele mici

In rest multe filme pline de corali ... in zona asta nu e parc marin si deci te poti scufunda si singur , fara sa platesti ceva parcului ( evident dc stii sa te scufunzi ). Era foarte interesenat prima oara cind am vazut lumea venind cu masina , o parcau unde gaseasu loc pe marginea strazii ( era o mare aglomeratie de masini si de scutere ... sute ) isi imbracau costumele de scafandri, montau aparatura, puneau tuburile in spinare si plumbii la briu ( eu personal nu pot sta nici in fund bine asa pregatita ) si coborau pe coasta asta inalta si abrupta pina la mare, aici pluteau si dadaeau numai din labe pina ajungeau in larg ( la mica distanta de coasta de fapt era largul) caci in zona asta este o cadere brusca de la 20-25 m la peste 40 m adincime si pe acest perete coralii si-au gasit "culcus" .

Apa este usor tulbure de la 8 m incolo si deci mediu ideal pentru corali care nu iubesc lumina ( cei de Mediterana ) caci cei tropicali sunt 2pe invers" ei cresc acolo unde marea e limpede si lumina patrunde pina la ei ...

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 07/07/2008 09:29

Foarte frumoase poze, Cris ! =D> =D> =D> Dar tu unde esti? :?:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 07/07/2008 09:30

Micule asa e ... avantajul este ca si cei care nu se scufunda pot vedea o mare parte doar facind snorkeling - la marea asta sau la Adriatica dar mai in sud - vis a vis de Albania, Grecia ... in rest e urita ca marea neagra dc iti trece aopa de genunchi nu iti mai vezi degetele hahahah ...

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 07/07/2008 09:33

ati fii vrut voi s ama vedeti .. hahaahh
Ultima oară modificat 18/09/2008 09:25 de către crista, modificat 1 dată în total.

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 07/07/2008 10:47

Vai ce frumos... :vis: Superbe pozele si filmatele submarine! =D>
Adevarat relax in vacanta voastra. :)

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 08/07/2008 09:12

Crista e un album superb :) l-am vazut aseara :master:

Poti sa folosesti la album si codul inline pentru pus poze:

Imagine