Februarie 2008 - Alegere Tema Concurs Bucatarul Lunii

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

Alege tema pentru concursul lunii Februarie

Chestionarul s-a închis pe data de 10/02/2008 10:21

reteta traditionala din zona ta
9
60%
friptura
6
40%

Voturi totale: 15

joannie
Incepator

Mesajde joannie » 01/02/2008 01:50

Scuze ca intervin asa brusc, dar eu cred ca noul an ar trebui sa aduca ceva nou si in acest concurs, asta fara sa insemne ca ce a fost pana acum nu e bun! Am putea sa-l rafinam, pentru a satisface gusturile, evident diferite, ale participantilor; de ex, am putea sa stabilim cateva "clase"ale concursului: retete traditionale, mancarea-medicament(nu de regim, ci ca mod de a trai sanatos! asta ar merge si ca topic!!),mancarea de post, apoi design culinar/mese festive si "cat mai mult din cat mai putin", sau asa ceva. Ce ziceti? iar ca subclase, am putea stabili, de ex. "cartoful", o saptamana sau "carnea de peste" alta saptamana etc. Astfel, ne vom putea desfasura la maximum diversele abilitati culinare, zic eu. :). De asemenea, raspunsurile ar trebui sa contina, pe langa poze, si motivatii, tip-uri, sugestii pt incepatori(sunt atat de pretioase!) sau ce mai credeti de cuviinta; asa cred eu.

joannie
Incepator

Mesajde joannie » 01/02/2008 06:14

:D Eu chiar am vorbit serios, si sper la cel putin o reactie mai serioasa...

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 01/02/2008 06:27

Joannie nu suna rau deloc propunerile tale , dar 1 concurs pe luna e deja prea mult :lol: ... Au mai fost propuneri de a ne hotari asupra unui aliment si sa facem ce vrem din el ...oricum toate propunerile pot fii supuse la vot ca si in lunile precedente ...

vero
Bucatar

Mesajde vero » 01/02/2008 06:30

Da, orice ce ar zice oricum, se va supune la vot...si rezultatul votului va fi luat in considerare :flower:

joannie
Incepator

Mesajde joannie » 01/02/2008 07:06

Desigur, votul conteaza, dar NOI votam, asa ca, daca am fi mai receptive la diverse propuneri, ar fi mai interesant pentru toata lumea, nu ziceti? :) Eu nu propuneam mai multe concursuri, ci mai multe sectiuni, deci, mai multe persoane care pot fi premiate! In fond, participa fiecare la cate sectiuni poate sau vrea, ideea ar fi sa mai variem. Si nu e neaparat sa luam un criteriu comun la toate sectiunile, sa lasam, ca pana acum, sa participe cine cu ce vrea. Mai presus de toate, sa nu fim defetisti, prin conceptii de genul : "orice s-ar spune, votul decide"!

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 01/02/2008 07:55

Acum am inteles ..

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 02/02/2008 10:41

Pai tot mai multe concursuri pe luna inseamna sau ma rog daca acordam mai multe premii in cadrul acelui concurs asta inseamna mai multe votari si deja vom incurca utilizatorii.

E drept ca ce zi tu joannie se apropie mai mult de un concurs culinar real - dar in mediul online e mai greu de facut asa ceva ;)

Nu trebuie sa deviem de la spiritul concursului nostru - de fapt o joaca pe o tema aleasa de membrii nostri - de asta si premiile sunt virtuale

joannie
Incepator

Mesajde joannie » 03/02/2008 01:31

In fond, poate ai dreptate, Adi! Eu vazusem ca nimeni nu parea total multumit de tema propusa de celalalt, si m-am gandit (deformare profesionala! :D ) sa propun ceva mai organizat, care ar multumi pe cat mai multi si ar schimba ceva din rutina, oferindu-va si voua material din belsug si largind spectrul retetelor si utilizatorilor. Eu cred ca forumistii cu experienta au nevoie de o plaja generoasa de manifestare, de pe urma careia sa ne bucuram cu totii...in fine! Cum vreti, sa ramanem la macao :) Sunteti grozavi oricum!

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 04/02/2008 10:22

Gata trecem la votat intre cele doua optiuni discutate: reteta traditionala din zona ta (unde locuiesti/ai locuit) si friptura

Se poate vota pana pe 10 Februarie inclusiv :party:

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 12/02/2008 11:11

Gata, a fost aleasa si tema pentru concursul acestei luni: reteta traditionala din zona ta

Urmatoarea etapa este cea a inscrierii retetelor in concurs pana pe 25 Februarie inclusiv - imediat deschid si topicul de inscrieri. :wink:

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”