Februarie 2008 - Alegere Tema Concurs Bucatarul Lunii

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

Alege tema pentru concursul lunii Februarie

Chestionarul s-a închis pe data de 10/02/2008 10:21

reteta traditionala din zona ta
9
60%
friptura
6
40%

Voturi totale: 15

adi
RC Admin
RC Admin

Februarie 2008 - Alegere Tema Concurs Bucatarul Lunii

Mesajde adi » 29/01/2008 10:36

Votarea pentru concursul lunii Ianuarie este in plina derulare, dar a venit timpul sa alegem si tema pentru luna Februarie :wink:

O tema prezenta in fiecare luna Februarie de cand e concursul nostru este cea cu Ziua Indragostitilor, de aceea am deschis discutia asta din timp sa vedem daca mergem cu traditia sau daca mai schimbam nota si alegem altceva ;) :hug:
Ultima oară modificat 03/03/2008 07:23 de către adi, modificat de 2 ori în total.

vero
Bucatar

Mesajde vero » 29/01/2008 02:29

Eu propun sa facem ceva dulce, ceva drag celui iubit:tarta, tort, decorat simplu cu floricele si scris ceva dulceee :wink:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 29/01/2008 03:40

=)) e luata deja ideea cu scris ceva dulce ... uite asa si-a facut zestre un polonic Albinutza anul trecut ... iar Angelique acum 2 ani cu inimile ei unite ... ... asa ca inainte de ales nu doar ema dar si retete sa va uitati dragi viitoare participante si la concursurile si retetele mai vechi .... :hug:

vero
Bucatar

Mesajde vero » 29/01/2008 03:52

Pai atunci ar trebui voi admini..sa propuneti un subiect exact,asa ar fi corect...si nu noi!
Voi admini ar trebui sa scrieti:tema din luna aceasta este.....si fiecare se descurca cum poate. Asa mi se pare corect. De aia e concurs...si nu participantii sa aleaga ce vor sa gateasca.Asa nu s-ar mai isca discutii! :flower:

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 29/01/2008 04:35

De ziua indragostitilor se pot face si aperitive, supe, creme, sau orice mancare plina de inimioare, nu numai toruri si prajituri. Ramane numai de ales. Eu propun, de exemplu, un aperitiv San Valentin. Cine se incumeta? Avem curaj?

vero
Bucatar

Mesajde vero » 29/01/2008 04:43

Daca e la o adica mi-e totuna ce mancare e, e dulce sau nu e....da, sunt de acord cu aperitiv.
Mancare facem in fiecare zi si ma gandeam ca un desert special este binevenit in asa zi speciala....peste tot se vand inimioare dulci si nu sarate :flower:
Dragostea e dulce nu e sarata! :lol:
Doi care se iubesc sau indragostiti se alinta cu capsuni in cicolata si frisca de ex. si nu ciorbe, supe, fripturi, etc....
Asa m-am gandit cand am propus tema dulce....si voi imediat va ganditi ca eu sunt experta in torturi...eu nu la asta ma gandeam.
Un tanar cumpara mai repede o cutie de ciocolata inimioare, decat restul felurilor de mancare. Mancare putem face in celelalte luni.

Asa cum ziceam...propuneti o tema exacta si gata...si daca e aperitiv ce sa contina...deci exact.

vero
Bucatar

Mesajde vero » 29/01/2008 04:48

De ex. o tarta cu fructe. Tarta si nu altceva:prajitura,tort....

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 29/01/2008 04:52

eeeeeee e dragostea dulce .. uite de la ce fac eu diabet si nu stiam :P :P .. hai mai Vero ce n.ai citit Sarea'n bucate ? =)) ...

acum eu n.am zis ca nu e buna tema sau ca a mai fost ci numai ca nu e cazul ca cineva sa vrea sa faca o reteta sau sa creada ca e o idee noua ceva care a mai fost .. si asta zic mereu nu doar acum ca ar fii bine ca sa ne mai uitam si in urma din cind in cind la ce retete au mai fost publicate ..

dar ai mare dreptate .. Adi si cu cine vrea el, cine mai e pe acolo pot sa hotarasca pt fiecare luna si gata ... ei sunt baieti, nici macar nu participa la concursuri deci sunt neutri mai ceva decit Elvetia ( mai ales ca acum Albinutza e in Elvetia deci s-a dus pe apa simbetei neutralitatea ei =)) )

vero
Bucatar

Mesajde vero » 29/01/2008 05:04

Eu fac care ce vrea...dar imi dadeam si io cu parerea. Pai daca sunt ei baieit si nu se pricep :lol: voi femeile propuneti ceva si gata....

Iara o idee proasta ma trazneste.Nu dati cu roii dupa mine!
Sa facem o lista cu ce teme au fost deja in concurs!

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 29/01/2008 05:06

Szamcsek scrie:Daca e la o adica mi-e totuna ce mancare e, e dulce sau nu e....da, sunt de acord cu aperitiv.
Mancare facem in fiecare zi si ma gandeam ca un desert special este binevenit in asa zi speciala....peste tot se vand inimioare dulci si nu sarate :flower:
Dragostea e dulce nu e sarata! :lol:
Doi care se iubesc sau indragostiti se alinta cu capsuni in cicolata si frisca de ex. si nu ciorbe, supe, fripturi, etc....
Asa m-am gandit cand am propus tema dulce....si voi imediat va ganditi ca eu sunt experta in torturi...eu nu la asta ma gandeam.
Un tanar cumpara mai repede o cutie de ciocolata inimioare, decat restul felurilor de mancare. Mancare putem face in celelalte luni.

Asa cum ziceam...propuneti o tema exacta si gata...si daca e aperitiv ce sa contina...deci exact.

Cum zicea si Crista =)) cu sarea in bucate =)) apoi, un barbat se cucereste prin stomac =)) daca ii dai numai dulce... diabet- mereu ajung la vorba Cristei =))

Aperitiv....aperitiv.... nimic exact: imaginatia fiecaruia. Mancare, nu bautura. :roll: sau daca vreti bautura... bautura :P

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”