Fava tonka .. tonka beans ... aka Dipteryx odorata

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Fava tonka .. tonka beans ... aka Dipteryx odorata

Mesajde crista » 07/08/2014 11:07

Intrebare intrebatoare caci este foarte la moda si nu vreau sa ramin in urma cu moda gastronomica :lol:

Voi ati folosit pina acum aceste seminte ?

am inteles ca se rad precum nucsoara si se folosesc in cantitate mica ca sa aromatizezi diverse dulciuri, prajituri, creme .. Si daca da, ce gust sau aroma au ?? daca se poate explica sau macar cu ce seamana ??

tot de pe net am inteles ca se foloseste mult in fabricarea parfumurilor si in aromatizarea tutunului de pipa .. oare e vorba de parfumuri barbatesti ?? ca mie tutunul de pipa mi se pare un parfum destul de macho 8) si ma baga in ceata ca nu inteleg ce gust, aroma da prajiturilor in cazul asta :shock:

http://en.wikipedia.org/wiki/Dipteryx_odorata

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 10/08/2014 11:00

Crista, eu am folosit la macarons si la cateva preparate, are o nota subtila de caramel, migdala amestecat intr-o aroma intensa, puternica. Am inteles ca in Canada se adauga in siropul de artar si este delicios.
Ca si alte condimente ( lavanda naturala, scortisoara...etc) contine cumarine o substanta ce nu trebuie folosita in dose mari.
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 11/08/2014 06:56

Multumesc mult YAFA ..

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”