Faina orez

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

angelique
Bucatar de elita

Faina orez

Mesajde angelique » 02/01/2007 10:00

care aveti retete cu faina de orez ca ma intereseaza ...mai ales o prajitura cu faina de orez,branza de vaci...daca aveti ,daca stiti ,daca a-ti probat..
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

soothe
Bucatar in devenire

Re: Faina orez

Mesajde soothe » 03/01/2007 04:18

angelique scrie:care aveti retete cu faina de orez ca ma intereseaza ...mai ales o prajitura cu faina de orez,branza de vaci...daca aveti ,daca stiti ,daca a-ti probat..

nu e pacat sa strici faina de orez cu branza de vaci?

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 03/01/2007 12:02

pai da-mi tu alte retete...eu stiu doar de asta ,adica nici pe asta nu o stiu....ca am mancat odata o prajiturica cu branza vaci si faina orez....dar reteta nu o am.....si apoi eu sant fan branza de vaci!
oare se poate face paine in amestec cu faina de grau?
ca ieri am fost la moara si printre alte fainuri am luat faina orez,faina de bob si faina integrala

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 04/01/2007 08:26

angelique scrie:pai da-mi tu alte retete...eu stiu doar de asta ,adica nici pe asta nu o stiu....ca am mancat odata o prajiturica cu branza vaci si faina orez....dar reteta nu o am.....si apoi eu sant fan branza de vaci!
oare se poate face paine in amestec cu faina de grau?
ca ieri am fost la moara si printre alte fainuri am luat faina orez,faina de bob si faina integrala

am gasit un site cu o gramada de retete daca te intereseaza... Dac vrei ti-l trimit pe privat, ca sa nu-mi sara Cara in; ma stii cat sunt de simtitor;

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 04/01/2007 08:47

Soothe pune linkul aici , nu cred ca zice cineva ceva... si eu am pus link-uri de la forumuri italiene cu retete ...asa ca nu ai fii primul :roll: ... Apoi, mai invatam si noi retete noi ca doar aici nu scrie nimeni retete inventate fiecare din noi le-a mai auzit undeva si nu neaparat in familie ..

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 04/01/2007 09:01

de accord cu crista ..oricum tu trimite-l si pe privat ca nu vreau sa-l pierd.Grazie mille!

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 04/01/2007 03:13

angelique scrie:de accord cu crista ..oricum tu trimite-l si pe privat ca nu vreau sa-l pierd.Grazie mille!

..bine, cum ziceti voi.. asa ma gandam si eu, ca trebuie sa invatam si de la altii; daca aveti nevoie de o mana de ajutor la traduceri spuneti si colaboram

http://www.aaa-recipes.com/riceflour/riceflour.html

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 04/01/2007 04:02

multumesc,acum sa vad cu traducerea cum merge..dar daca am nevoie sa stii ca fluier!

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 04/01/2007 04:16

Dane, sa stii ca si pe mine m-ar interesa astfel de retete, dar cu engleza = chineza. =))
Asa ca te rog sa traduci, cand ai timp macar una mai usoara. :rugaciune: Multumesc anticipat. :cafea:

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 05/01/2007 03:21

maria MIHULESCU scrie:Dane, sa stii ca si pe mine m-ar interesa astfel de retete, dar cu engleza = chineza. =))
Asa ca te rog sa traduci, cand ai timp macar una mai usoara. :rugaciune: Multumesc anticipat. :cafea:

usoara de facut sau .. usoara la stomac, etc?
de fapt cred ca am s-o conving si pe sotia mea, ca la noi prajituri cu faina de grau nu se fac in casa.. asa, cu cea de orez, poate mai ma alint si eu; poate reeditam "una pe zi" a lui Matty.. la prajituri cu faina de orez; cine mai merge ca sa ne impartim munca si sa nu ne repetam/suprapunem

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”