Diversificarea ... dedicatie copilasilor RC :)

Esti proaspata mamica si nu stii ce alimentatie e ideala pentru copilul tau? Aici poti discuta cu alte mamici care au trecut sau mai trec inca prin aceleasi probleme ca si tine.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 10/11/2009 09:54

Nu e nevoie de faina! :rusine: Eu am facut doar cu lapte si putin ulei de masline, eventual putin unt daca e voie... :?

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 10/11/2009 10:11

elena.elena scrie:Nu e nevoie de faina! :rusine: Eu am facut doar cu lapte si putin ulei de masline, eventual putin unt daca e voie... :?

:rusine: de ce si ulei si unt ??? Nici una nici alta nu e nevoie ! ca doar nu faci ranatas si nici nu trebuie sa calesti spanacul fiert !!! Daca vrei sa fie un pic mai consistent poti adauga un picut de faina la lapte ( sau painica poti sa pui in compozitie sa fie mai grosut ) ca doar nu ii dai copilului frunzele numai tocate care nu ii tin deloc sat .

Apoi , in alta ordine de idei nu am spus ca e obligatoriu sa procedezi cum am spus eu . Era doar o idee cum mai poate prepara spanacul Thea ! ( si cum recomandam noi mamicilor sa il pregateasca :lol: ) :flower:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 10/11/2009 11:43

Iar ne contrazicem...faina eu nu i-as da dar uleiul de masline e recomandat,e sanatos, asta e ideea, asa i-am facut eu Evei asa ca.. if you know what I mean...Thea stie...

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 10/11/2009 11:43

Leila scrie:
elena.elena scrie:Nu e nevoie de faina! :rusine: Eu am facut doar cu lapte si putin ulei de masline, eventual putin unt daca e voie... :?

:rusine: de ce si ulei si unt ??? Nici una nici alta nu e nevoie ! ca doar nu faci ranatas si nici nu trebuie sa calesti spanacul fiert !!! Daca vrei sa fie un pic mai consistent poti adauga un picut de faina la lapte ( sau painica poti sa pui in compozitie sa fie mai grosut ) ca doar nu ii dai copilului frunzele numai tocate care nu ii tin deloc sat .

Apoi , in alta ordine de idei nu am spus ca e obligatoriu sa procedezi cum am spus eu . Era doar o idee cum mai poate prepara spanacul Thea ! ( si cum recomandam noi mamicilor sa il pregateasca :lol: ) :flower:
Care noi? :?:

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 11/11/2009 12:01

elena.elena scrie:Iar ne contrazicem...faina eu nu i-as da dar uleiul de masline e recomandat,e sanatos, asta e ideea, asa i-am facut eu Evei asa ca.. if you know what I mean...Thea stie...

Ba deloc nu ma contrazic :lol: si eu am crescut doua fete asa ca sa te citez "if you know what I mean" :lol: si cand spun " noi" ma refer la cei care lucram in" domeniul" de care te plangi ca nu iti da in scris cu ce sa incepi diversificarea si cand sa o incepi :lol: iar cand incercam sa-ti spunem ceva esti mereu Gigi contra :lol: asa ca ..... pa si pupice :pup:

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 11/11/2009 08:41

=)) =)) =)) =)) =)) =))
ImagineImagineImagine

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 11/11/2009 08:58

:rusine: :rusine: :rusine:
Ultima oară modificat 11/11/2009 10:11 de către elena.elena, modificat 1 dată în total.

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 11/11/2009 09:54

TINA An scrie:Spanac ? cui ii place spanacul ? cum il preparati ? eu inca nu i-am dat spanac, am in plan in aceasta saptamana sa-i prepar spanac( lapte+ pesmet ? :?: )

pt.thea
pentru inceput poti sa pui spanacul in pireul de legume ( eu asa am facut pt copii mei) , tocat cu cutitul sau in blender cu legumele :flower:

daaa...multumesc Tina, cochetam cu ideea asta sa stii :hug: asa voi face, apoi il voi prepara poate cu un piure de cartof :?: trebuie sa gust combinatia asta, cred ca nu are gust neplacut; mie imi plac mancarurile de bebelusi :roll: ...

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 11/11/2009 09:56

Da da am facut si eu combinatia asta de spanac plus cartof, merge f bine. :)

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 11/11/2009 10:29

elena.elena scrie:Da da am facut si eu combinatia asta de spanac plus cartof, merge f bine. :)

aha..deci ai testat, mersi mersi mersi :hug: ...o sa adaug si o lingurita de ulei de masline (cum mi-ai recomandat), extravirgin desigur, foarte sanatos pentru oricine, nu numai pt. copilasi :wink:
Cativa doctori mi-au spus ca nu am voie sa-i dau unt, sare nici vorba :rusine:
Soniei foarte mult i-a placut spanacul, ii place foarte mult si acum, eu il prepar simplu, cu lapte , putin amidon(sosul iese este mult mai fin decat cel preparat cu faina) si desigur , la sfarsitul prepararii adaug usturoi :roll:
Cu rantas nu am gatit niciodata, un cadru medical competent ne-ar putea explica ulterioarele efecte nocive ale rantasului consumat odata cu ,,gustoasa" mancare :blushing: :blushing: :blushing:
Madallina, daca ai putin timp, te rog frumos sa-mi scrii cum ai preparat broccoli :pup: Ficatzelul inca nu l-am introdus :? desi am primit un ficatzel de la un pui de casa...mai aman 1-2 saptamani ficatzelul :(

Înapoi la “Bucataria mamicilor”