Diversificarea ... dedicatie copilasilor RC :)

Esti proaspata mamica si nu stii ce alimentatie e ideala pentru copilul tau? Aici poti discuta cu alte mamici care au trecut sau mai trec inca prin aceleasi probleme ca si tine.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

roxy14
Bucatar

Mesajde roxy14 » 08/11/2009 12:04

alinaraluca2000 scrie:eu am folosit doar de la nuk pentru ca sunt foarte bune, dar oricum nu am cu ce sa te lamuresc pentru ca biberoanele sunt de varsta si oricum toate sunt cu o parte plata pentru limba (nu am vazut in pagina asta ce i-am recomandat madalinei)

Ok alina Raluca...oricum se poate cauta f usor tot ce vrem despre Nuk pe internet...bss

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 08/11/2009 12:06

ce repede ai raspuns ca nici nu am apucat sa corectez ce am scris :P
ImagineImagineImagine

roxy14
Bucatar

Mesajde roxy14 » 08/11/2009 12:07

alinaraluca2000 scrie:ce repede ai raspuns ca nici nu am apucat sa corectez ce am scris :P

Jejeje,da sunt pe aici intre RC si Album de familie trece dimineata :D

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 08/11/2009 12:50

Roxy, Nuk este o firma buna, am folosit in urma cu 7 ani Nuk; acum, pt Andrei folosesc Avent-http://www.bebelusultau.ro/marca.php?marca=Philips%20Avent- mi se par mult superioare produsele Philips-Avent decat cele de la NUK :wink: :wink: :wink: ...dar...pana o sa nasti, o sa apara multe multe noutati !!! in domeniul acesta, puericultura,,l" se fac foarte multe cercetari ceea ce este foarte bine, fiind in avantajul viitoarelor mamici. 8)

madallina
Incepator

Mesajde madallina » 08/11/2009 02:32

Salutare fetelor! Azi Matei face 7 lunite!! :party: :party: . De 2 zile mancam legume cu ficat,galbenusul i l-am dat cam de o sapt. Oare cand pot sa-i dau si lui peste,ca 'i-a facut pofta' Andreiutz :buuun:
Pentru ca Matei nu papa legume simple,i le dau cu mar ras,treptat o sa-l scot,dar mai avem putina rabdare.
O zi frumoasa, LA MULTI ANI MIHAI,MIHAELA,GABRIEL, GABRIELA,MIHNEA,etc..
Madallina

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 08/11/2009 02:37

Madalina se pare ca merge bine diversificarea, tocmai am intrat pe un forum cu mame nebune dupa mine(sa ma scuze!) dar orice zic eu e gresit si mai ca nu ma dau in judecata. Am zis de carnita de pui dupa 6 luni si mai multe legume si fructe (permise evident) dar ma cearta astea ca e prea repede. Una i-a dat la copil o luna numai morcov si pastarnac! :shock: In fine vreau sa spun ca ma bucur ca exista si mame normale ca tine si Thea :D Apropo, Andrei are 7 luni si o saptamana deci...
In alta ordine de idei, tot uitandu-ma pe la tv am vazut ca sunt f buni pt copiii cartofii dulci si dovleacul. Azi am mancat cartofi dulci copti prima data si va spun, sunt o nebunie! Seama la gust cu piureul de castane! Iar de dovleac ce sa mai zic, tot copt si facut piure sau nu,ca oricum e moale, poate cu putin ulei de masline, e foarte sanatos si sa vad eu copil care nu mananca! :x =))

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 08/11/2009 02:38

elena.elena scrie:Madalina se pare ca merge bine diversificarea, tocmai am intrat pe un forum cu mame cel putin exagerate ca sa nu zic altfel, dar orice zic eu e gresit si mai ca nu ma dau in judecata. Am zis de carnita de pui dupa 6 luni si mai multe legume si fructe (permise evident) dar ma cearta astea ca e prea repede. Una i-a dat la copil o luna numai morcov si pastarnac! :shock: In fine vreau sa spun ca ma bucur ca exista si mame normale ca tine si Thea :D Apropo, Andrei are 7 luni si o saptamana deci...
In alta ordine de idei, tot uitandu-ma pe la tv am vazut ca sunt f buni pt copiii cartofii dulci si dovleacul. Azi am mancat cartofi dulci copti prima data si va spun, sunt o nebunie! Seama la gust cu piureul de castane! Iar de dovleac ce sa mai zic, tot copt si facut piure sau nu,ca oricum e moale, poate cu putin ulei de masline, e foarte sanatos si sa vad eu copil care nu mananca! :x =))

madallina
Incepator

Mesajde madallina » 08/11/2009 02:48

Draga Elena,bine-ai venit printre 'mame normale' :))! Tot il bat pe sot la cap de cateva zile,ca atunci cand mergem la cumparaturi,sa-i luam lui Matei cartof dulce si avocado. Am auzit numai cuvinte de lauda si am gasit cateva retete in care le pot folosi. Cu Matei n-am procedat bine,dandu-i prima data fructe,pt ca apoi mi-a refuzat legumele. Acum ii fac o combinatie intre cele doua si ii place tare mult.
Multe mamici poate se tem de introducerea noilor alimente si amana cat mai mult momentul.
Foarte scumpica bebe Eva! :flower:
Madallina

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 08/11/2009 02:52

Multumesc, noi avem 6 luni si 3 sapt, peste 10 zile facem 7 luni deci foarte aproape de voi! Sa iei cartofi dulci musai, ii pui in folie si la cuptor, se curata extrem de usor si sunt foarte buni.... Si avocado e f sanatos dar asa simplu nu e prea bun la gust, e cam gretos, cred ca rebuie amestecat cu ceva. Ai scris ca ai retete cu astea 2, nu mai sta si scrie-le si pt noi! :flower:

madallina
Incepator

Mesajde madallina » 08/11/2009 03:18

Reteta asta intentionez sa i-o fac,in zilele urmatoare..

Piure de avocado cu pui

1 avocado
1 piept mic de pui(100g)
3,4 linguri iaurt..pe care o sa-l fac in casa
Fierbem pieptul si il blendam impreuna cu avocado,pe care l-am curatat si i-am scos samburele. Adaugam apoi cate-o lingura de iaurt pana aducem piureul la consistenta dorita.

Piure de cartof dulce cu pui

1 cartof dulce
2 morcovi
1 bucatica unt
2 linguri branza facuta-n casa
100 g piept pui
Fierbem cartoful si puiul,le blendam,adaugam untul si branza. Daca este prea gros,punem putin lapte praf,sau lapte de vaca fiert in prealabil.

Abia astept sa-i dau!
Madallina

Înapoi la “Bucataria mamicilor”