Diversificarea ... dedicatie copilasilor RC :)

Esti proaspata mamica si nu stii ce alimentatie e ideala pentru copilul tau? Aici poti discuta cu alte mamici care au trecut sau mai trec inca prin aceleasi probleme ca si tine.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

thea
Bucatar de elita

Diversificarea ... dedicatie copilasilor RC :)

Mesajde thea » 13/10/2009 08:53

Diersificarea ...
incep un nou subiect, fara suparare :pup: :pup: :pup:
avem deja multi copilasi (ma refer la ,,sugarii" de pana la 12 luni) pe RC , vor mai veni si altii daca deja nu s-au nascut cumva :vis: :vis: :vis: ....
haideti sa vedem cum este cu diversificarea...
fara tabele, fara super-reguli ...
in urma cu 7 ani, cand am nascut pe Sonia erau alte conceptii, reguli si ,,tabele" in legatura cu diversificarea :? :? :? ... acum, aceeasi doctorita(noi suntem foarte multumiti de prestatia ei :flower: ) mi-a dat o hartie cu alimentele permise; am avut un mic shock cand am vazut ca banana, portocala se introduce la copil dupa 1 an, rosia dupa 2 ani, LAPTELE DE VACA dupa 3 ani...asa deci...dupa noile cercetari asa ar trebui sa introducem aceste alimente de care am scris; desigur putem sa nu respectam indicatiile caci ,,pe vremuri" unii copii primeau lapte de vaca foarte timpuriu
eu, de exemplu la Sonia i-am dat lapte de vaca de la 9 luni :bum: ... pt ca mama sotului meu imi zicea ca lui R i-a dat lapte de vaca la 3 luni si ,, uite ce mare a crescut !!! " :P :P :P ... na ... i-am dat si eu atunci la Sonia lapte de vaca, nu a patit nimik :wink:
La sonia i-am mai dat si miere inainte de 12 luni :x
Acum la Andrei ii dau la prima masa de dimineata
1. lapte cu cereale din comertz specifice varstei lui
2. masa de la ora 10 - 11 - piure de fructe + dupa 30 min suc de fructe
3. masa de pranz: supa 10-20 -30 ml + piure din legume: morcovi, ardei gras, fasole verde, mazare, ceapa(f putina), cartof, carne(cam cat o nuca), ulei de masline
4. masa de la ora 5-6 : iaurt-la masa asta sunt cam nepriceputa :? :? :? ...mereu sunt in dilema... sa-i dau doar un nectar de fructe sau iaurt...masa asta pe viitor o sa fie compusa din branza de vaci cu ceva fruct sau cu cereale sau poate fara nimik adaos
5. cina, dupa balaceala, lapte cu cereale
Asa am compus eu meniul lui Andrei.
Carne(piept de pui) nu ii prepar zilnic. Galbenusul de ou o sa il introduc cam peste 1 luna(sper ca gainile socrelei sa se hotarasca sa oua peste 1 luna, deocamdata si-au luat concediu :x )

sa vedem fetele ce scriu... :hug: :hug: :hug: ...cand au timp desigur... mai putin si adaugam retete :wink: :wink: :wink:
va sarut :pup:
Fişiere ataşate
andrei in curte.jpg
andrei in curte.jpg (40.35 KiB) Vizualizat de 6015 ori

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 13/10/2009 09:03

Eu am inceput sa le dau lapte de vaca pe la 6 luni, numai ca incepi diluat cu ceai, iar despre tablete nici macar nu stiu ce sunt alea si pentru ce sunt.

Miere si eu le-am dat destul de timpuriu mai ales cand sughitau, lamaie nu le dadeam pentru ca le strica stomacul (de fapt la oricine strica stomacul mancata asa goala, mai ales la bebelusi).

Andrei-ul tau ii super mortal mai ales si cum l-ai imbracat.
ImagineImagineImagine

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 13/10/2009 10:16

In mare cam ce faci tu fac siu eu numai ca am inceput mai tarziu si mergem treptat; acum la a 2-a masa Eva mananca (sau incearca macar :D ) piure de fructe (azi incercam para pt ca marul nu i-a placut!) sau de legume, asta ii place. Dr pediatru a zis ca de la 6 luni e indicat sa ii pui in piure si carnita de pui pt ca are proteine ,pe cand marul, de ex, nu are decat ceva vitamine, dar eu mai stau o sapt-2, ea nici nu stie sa manance piureul inca :) La restul meselor, san (cat mai mananca, a inceput sa faca mofturi si sunt aproape de o mastita, drept pt care fac injectii cu antibiotic! :badday: ), oricum ma mulg si ii dau laptic de la mama, plus lapte formula in care seara adaug o l-ta de praf de orez fara gluten (primit din italia). Atasez o carte pe aceasta tema care mi se pare ca are niste repere bune, de ex. nad sunt permise alimentele etc, sper sa va fie de folos. Ma bucur ca vb aici de alimentatie pt ca asta ma preocupa acum foarte mult.
P.S. Avem 2 dintisori, la numai 5 1/2 luni! :party:

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 13/10/2009 10:17

Nu am putut adauga cartea, poate ma ajuta cineva, o fi prea mare?! :?

madallina
Incepator

Mesajde madallina » 13/10/2009 04:22

Raluca..m-ai lamurit!Eu i-am dat lui Matei prima dat fructele si acum sutn disperata ca nu vrea legume..deloc!! Acum ii fierb niste morcov cu dovlecel,poate..poate. Am incercat sa0i dau supa cu de toate,piure de cartof,unt si morcov..NIMIC Da acum am zis ca o sa perseverez si cu mai multa rabdare o sa si reusesc. Cand sa-i dau carnita si galbenus?
Mananca cu placere branza cu mar| nectarine|piersica si biscuiti,cereale. O mare problema este ca nu stie sa bea din biberon,vreau sa-i dau lapte praf ..si ghinion,el se joaca cu el. Ar trebui sa-i dau apa sau ceai?
Imagine
Madallina

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 13/10/2009 08:28

eu nu pot sa-ti spun decat cum am facut eu cu ai mei si nu am avut probleme cu ei niciodata, am inceput cu carnita si galbenusul de la 7-8 luni, (dar cantitati mai mic la inceput, galbenusul de ou tot asa in cantitati mai mici si mai rar cam o data pe saptamana la inceput), dar sa sti ca carnita cu supica sau cu piure dar sa fie cu putina supa ca sa fie mai moale.
in legatura cu laptele praf, sunt copii carora nu le place efectiv laptele praf sau sunt alergici la el (ca fiul meu cel mic, pentru ca nu am avut lapte decat 3 saptamani, l-am hranit cu lapte praf, iar el era alergic si tot timpul vomita pana m-am enervat si am inceput incetul cu incetul de pe la vreo 6-8 luni cu laptele de vaca amestecat la inceput cu ceai).
ceai sau apa tre sa bea zilnic si in cantitati destul de mari pentru are nevoie mai ales dupa fiecare masa.
in legatura cu biberonul (pentru unii este caz fericit) sti ca sunt de exemplu de la firma NUK sticlele acelea mai mari cu biberonul acela in forma de habar n-am cum sa-i zic, nu ii biberon ca ii altfel, o chestie de plastic, dute daca vrei sa vezi si iti dai tu seama.
Ultima oară modificat 14/10/2009 09:34 de către alinaraluca2000, modificat 1 dată în total.
ImagineImagineImagine

madallina
Incepator

Mesajde madallina » 14/10/2009 01:08

Multumesc Ali! :flower: Azi Matei a mancat 2 linguri mari cu varf de piure de morcov si dovlecel,desi l-a cam refuzat am insistat,si n-a avut incotro. O sa merg sa vad sticla aceea,dar deocamdata aici ninge,sa vedem maine dimineata cum va fi :vis:
Madallina

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 08/11/2009 10:13

Buna, dragi mamici :hug:
noutati ?
Andrei-Tudor(mai nou, unele persoane il striga Tudor :wink: ) aseara pentru prima data a mancat peste(pastrav fiert ) cu mamaliguta :roll: , nu va pot descrie recatiile lui de placere :lol: :lol: :lol: ... :love: :love: :love: ... in dreapta mea, la masa, era Sonia care ma solicita sa-i curatz pestele de oase si in stanga mea era Andreiutz care statea cu guritza deschisa si chitzaia de placere dupa fiecare bucatica :clipocit: :clipocit: :clipocit:
iubitzii mei copilasi iubesc pestele si asta ma bucura foarte mult :party:

roxy14
Bucatar

Mesajde roxy14 » 08/11/2009 11:55

alinaraluca2000 scrie:eu nu pot sa-ti spun decat cum am facut eu cu ai mei si nu am avut probleme cu ei niciodata, am inceput cu carnita si galbenusul de la 7-8 luni, (dar cantitati mai mic la inceput, galbenusul de ou tot asa in cantitati mai mici si mai rar cam o data pe saptamana la inceput), dar sa sti ca carnita cu supica sau cu piure dar sa fie cu putina supa ca sa fie mai moale.
in legatura cu laptele praf, sunt copii carora nu le place efectiv laptele praf sau sunt alergici la el (ca fiul meu cel mic, pentru ca nu am avut lapte decat 3 saptamani, l-am hranit cu lapte praf, iar el era alergic si tot timpul vomita pana m-am enervat si am inceput incetul cu incetul de pe la vreo 6-8 luni cu laptele de vaca amestecat la inceput cu ceai).
ceai sau apa tre sa bea zilnic si in cantitati destul de mari pentru are nevoie mai ales dupa fiecare masa.
in legatura cu biberonul (pentru unii este caz fericit) sti ca sunt de exemplu de la firma NUK sticlele acelea mai mari cu biberonul acela in forma de habar n-am cum sa-i zic, nu ii biberon ca ii altfel, o chestie de plastic, dute daca vrei sa vezi si iti dai tu seama.

buna Alina Raluca ,nu sunt mamica dar o sa fiu sper ca intr_un an :) si de pe acum ma intereseaza tot cei mai bun ptr bebe ....am diferite pagini aici iti las una despre biberoanele Nuk ....spun ca sunt o minune au tetina in forma usor indoita ca si cum copilul s_ar afla la sanul mamei...asa se poate pacali mai usor :D ok , te las sa te uiti si_mi spui parerea ta .. :flower:
http://www.nuk.de/produkte/neuheiten/ne ... ml?lang=en

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 08/11/2009 12:03

eu am folosit doar de la nuk pentru ca sunt foarte bune (sunt putin mai scumpe decat celelalte produse dar si mai durabile si mai moi), dar oricum nu am cu ce sa te lamuresc pentru ca biberoanele sunt pe varsta si oricum toate sunt cu o parte plata pentru limba (nu am vazut in pagina asta ce i-am recomandat madalinei)
Ultima oară modificat 08/11/2009 12:04 de către alinaraluca2000, modificat 1 dată în total.
ImagineImagineImagine

Înapoi la “Bucataria mamicilor”