Discutie Schimbari Regulament de Votare

Aici puteti posta critici (sau laude) la adresa site-lui. De asemenea puteti face orice sugestie privitoare la ce ar trebui schimbat sau la ce ati fi interesat sa vedeti pe site.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, Moderatori

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 02/03/2012 11:48

Hei, ce-i pe-aici??????????????

Imagine

Razboiul "stelelor" ??????? :lol: :lol: :lol:

alinaraluca2000
Bucatar

Re: uite d'aia!

Mesajde alinaraluca2000 » 03/03/2012 09:51

a22 scrie:
Danieluta scrie:
elena.elena scrie:...dar mi se pare stupid, daca nici noi cu atata vechime nu avem voie sa votam, pai ce sa mai zic....

...mda... :x :x :x

De cand Adi s-a-nsurat,
Regulamentul l-a schimbat !':evil:'
Ori sotia e geloasa,':lol:'
Si il vrea mai mult pe-acasa?!':sfant:'
De-asta vrea 30 retete':oops:'
Sa nu se uite la fete..':o'
Eu propun chiar patruzeci !':party:'
Ca sa stati prin biblioteci'=D>'
Sa "studiati" mai mult un pic
S-aiba timp sa-i dea pupic :hug: :hug: :hug: :flower: :flower: :flower:

=)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))
ImagineImagineImagine

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 04/03/2012 01:04

Fetelor, toate avem griji, probleme, curatenie, servici, altele umbla de ici colo , dar tot gasim un moment daca ne face placere sa gatim sa punem ceva pe forum, poate mai mult cand avem un pic de timp mai putin alte dati. Asta nu implica ca facem parte dintr-o comunitate ca sa nu spun familie pentru ce a semnalat Cristyd, care trebuie sa fie ca o societate cu reguli si cu respect....si din pacate apar pe parcurs ca peste tot factori perturbatori pentru care acele reguli trebuie cateodata inasprite.

Vreau sa cred ca pe acest forum toata lumea crede in valori morale sanatoase si ca preferati ca si mine ca acest concurs sa fie curat si corect, mai bine mai putine voturi si de calitate decat cantitate mare si de slaba valoare.

Revenind peste ce a spus Elena cu placerea, cred ca mai mare este placerea sa vin intr-un loc unde stiu ca oamenii sunt onesti chiar in spatiu virtual si atunci cu drag impartasesc cu ei ceva decat intr-un loc unde totul devine fuga dupa marire si glorie prost inteleasa, unde ne certam de la orice si unde nimic nu mai tine de suflet si spirit ci doar de material.

In incheiere nu vreau sa supar pe nimeni si sper ca ati inteles punctul meu de vedere asa cum am dorit sa-l expun.
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 04/03/2012 07:45

Inteleg ca s-a hotarat si gata, pe mine m-ati cam pierdut, mai mult din cauza atitudinii, sigur ca nu e o mare pierdere, asa ca mult succes mai departe!

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 04/03/2012 10:18

Cum ziceam si in postul precedent, incercam sa imbunatatim regulile de votare, regulamentul curent fiind valabil doar pentru acest concurs. Speram ca pana luna viitoare sa gasim solutii mai bune.

In mod evident, noi nu vrem sa indepartam pe nimeni din comunitate, iar pentru noi, aceasta comunitate inseamna mai mult decat dreptul la vot intr-un concurs mai curand simbolic decat material.

Am produs o schimbare intr-un loc unde aparea o serie de disfunctionalitati, fara a ne dori sa impactam bunul mers al intregului forum. Teoretic oamenii au ramas aceiasi, relatiile au ramas aceleasi, atmosfera de pe forum ar fi putut sa ramana aceeasi.

Toate sugestiile constructive care ar putea imbunatati sistemul de votare sunt binevenite si vor fi luate in considerare (daca sunt implementabile).

Vreau sa mai mentionez ca suntem unul din putinele site-uri in care premiile se acorda pe baza exclusiva a voturilor exprimate de membrii comunitatii, echipa administrativa RC neavand drept de vot. De aceea trebuie sa ne asiguram ca facilitam o procedura cat de cat corecta. In mod evident, judecand dupa reactiile starnite, acum n-am gasit solutia optima, dar insistam sa o cautam.

sabina1609
Bucatar

Mesajde sabina1609 » 04/03/2012 02:14

Salut cu bucurie eliminarea votului propriei persoane :D, cat despre cealalta regula cred ca lucrurile se precipita datorira premiului pus in jos. S-o spunem pe aia dreapta ...
Niciodata n-am inteles de ce partea materiala primeaza ....chiar si intr-o comunitate virtuala culinara, cum este RC. Venim aici sa impartasim experiente, idei, pareri, opini, etc nicidecum sa castigam premii.
Si eu am fost in editiile trecute participanta la concursul lunar RC, ba chiar am si castigat o data, insa ce m-a bucurat cel mai tare a fost apreciarea comunicatii si nici pe de parte premiul.
Parerea mea e ca ar trebui sa fim cu totii recunoscatori echipei RC, care susutine acest site si face posibila pastrarea acestui forum. Banuiesc ca nu este deloc usor (spun asta din experienta unui blogger mic :) ). Aveti idee cati bani se cheltuiesc lunar?
Cu speranta ca nu am deranjat pe nimeni si ca am fost bine inteleasa, va doresc tuturor o duminica placuta.

cartederetete.ro
Bucatar

Mesajde cartederetete.ro » 04/03/2012 03:44

Si pe mine m-ati cam pierdut pe drum :(
Fara a comenta si starni alte discutii,propun sa se desfasoare concursurile cu jurizare. Sponsorul poate sa decida cine e castigatorul,de vreme ce pune in joc premiul eu zic ca are acest drept. Sa nu se mai voteze pe prietenie,pe cereri de voturi sau pe cine a comentat mai frumos. Sa fie niste criterii,ca acuma nu citeste nimeni textul retetei,nu se mai apreciaza retetele inovatoare sau prezentarea.

"Vreau sa mai mentionez ca suntem unul din putinele site-uri in care premiile se acorda pe baza exclusiva a voturilor exprimate de membrii comunitatii, echipa administrativa RC neavand drept de vot." - ideea era buna,dar din pacate s-a pierdut esenta :?
http://cartederetete.ro

nicopopa
Incepator

Mesajde nicopopa » 04/03/2012 04:44

Salutare tuturor!

Stiu ca nu este cazul sa raspund si sa am o reactie la aceasta modificare a regulamentului, dar mi se pare ca ne invartim in cerc inchis si nu spunem lucrurilor pe nume. Eu cred ca aceasta modificare vine datorita faptului ca aici sunt prezente zi de zi aceleasi persoane si oarecum astfel credeti ca veti atrage noi membri si retete noi. Gresit! Unele dintre fete imi sunt foarte dragi, asta ca sa nu credeti ca am ceva cu ele. Sustineti ca vreti sa inlaturati falsitatea voturilor. Dar am o intrebare, cine castiga luna de luna pe RC? Aceleasi persoane in general care sunt aici zi de zi. Deci unde este falsitatea votului exprimat? In ceva timp nu o sa mai fie loc la avatar pentru polonicele ce le castiga mereu aceeasi membri. Sa nu imi spuneti ca spun asta din invidie, nu sunt proasta, sesizez o reteta de calitate si nu imi este rusine sa o recunosc ca atare, in final invat si eu ceva bun din asta.
Este adevarat ca aceasta este motivul pentru care vin aici numai sa privesc si nu vreau sa ma implic. Voturile, comentariile se acorda numai pe prietenii si simpatii, adica "activitate" cum ii ziceti voi. Daca nu esti aici zi de zi si nu faci comentarii de genul: "mnam, ce pofta mi-ai facut, arata super"si alte asemenea, esti inlaturat. Stiti bine ca este adevarat, sa nu negati. In afara de pupi si alte cateva fete pe care le numar pe degete, ceilalti am vazut ca in afara de "ce bine arata, o sa incerc si eu", altceva nu pot sa emita. In general nu scriu comentarii, nu am experienta lui pupi, yafa, deci de multe ori nu am ce sa spun despre cate o reteta, nu o cunosc. La ce bun sa scriu : ce bine arata? Asta este comentariu? Sper sa nu imi sariti in cap voi cele ce procedati asa. Oricum va spun parerea mea sincera, nu am nici un interes la mijloc, mai ales ca am o opinie negativa.
Mai bine sa voteze sponsorul si membri editoriali ai RC. Ar fi mai corect asa. Eu de exemplu postez retete pe un sait, unde se posteaza cam 50 de retete pe zi minim si unde se acorda premii, alegandu-se din retetele intregii saptamani care sunt cele castigoare. Nu voteaza nimeni nimic, nu se cearta nimeni si este un sait cu continut si esenta. Si cu retete foarte interesante. Mai demult a scris pe forum nashik cind cineva ii sugerase discret ca vine numai pe la cate un concurs, ceva de genul: "nu activez pe forumuri cu femei, pentru ca unde sunt femei este si galceava". Mi-a placut tare mult, de asta imi si amintesc si oarecum reprezinta si opinia mea.
Cu dorinta de a nu va supara, ci numai de a va impulsiona sa luati decizia corecta, va multumesc si va doresc o duminica placuta,
Nico

PS: Se tot discuta pe tema: premiile sa ramana in ograda RC. Faceti totul cu circuit inchis si asa o sa fie. Asta vreti?

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 04/03/2012 05:03

Ideea cu alegerea castigatorul de catre sponsor nu este o optiune, intrucat premiile sunt acordate de catre RC. Asta inseamna ca in fiecare luna, vor exista nesfarsit mai multe discutii si acuze mult mai virulente la adresa noastra.

Noi nu ne dorim pastrarea premiilor in ograda RC, ci din contra, am prefera o cat mai mare diversitate de candidati si o maniera de vot care sa oglindeasca un continut de calitate.

Cum spuneam si mai devreme, suntem in cautarea unui mod prin care sa obtinem acest lucru.
Imagine

nicopopa
Incepator

Mesajde nicopopa » 04/03/2012 05:13

adi scrie:Ideea cu alegerea castigatorul de catre sponsor nu este o optiune, intrucat premiile sunt acordate de catre RC. Asta inseamna ca in fiecare luna, vor exista nesfarsit mai multe discutii si acuze mult mai virulente la adresa noastra.

Ai dreptate Adi, asa sunt oamenii in Romania. Atunci alegeti voi, cui ii place bine, cui nu iarasi bine. Pe saitul de care iti vorbesc castiga si cei noi si cei vechi. Adica ii stimuleaza cu ceva si pe primii veniti indiferent de calitatea retetei, dar si pe cei cu "vechime". As vrea sa iti sugerez, poate te gandesti si faci niste articole de genul asta. Adica te duci prin restaurantele din Romania, unde nu esti tu, pot merge cei din grupul editorial in numele RC si impreuna cu sefii bucatari, ei pregatesc si voi fotografiati reteta pe care o publicati pe sait. Astfel ei castiga reclama gratis si voi o reteta de mai multe stele. :P :P
Nico

Înapoi la “Sugestii si reclamatii”