Dietele Herbalife

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 03/01/2007 03:17

E lumea chiar atat de disperata sa slabeasca de ajunge sa ingereze astfel de substante ? Nu cumva e mai simplu sa reduca la 50 % cantitatea de mancare zilnica ... sau sa faca sport ... Oare nu cumva "dietele" astea au aparut tocmai pe fondul slab si anxiozitatea oamenilor ? Si cum de exista oameni care cred in " miracole " de genul asta ...?

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 04/01/2007 07:11

andrei scrie:E lumea chiar atat de disperata sa slabeasca de ajunge sa ingereze astfel de substante ? Nu cumva e mai simplu sa reduca la 50 % cantitatea de mancare zilnica ... sau sa faca sport ... Oare nu cumva "dietele" astea au aparut tocmai pe fondul slab si anxiozitatea oamenilor ? Si cum de exista oameni care cred in " miracole " de genul asta ...?

Iti inteleg nedumerirea Andrei. In "intrebarea" ta sunt mai multe intrebari. Daca le-ai pus retoric, este OK, dar daca si cauti un oarece raspuns, si-l mai si dam pe cel adevarat ne facem milionari cu reteta pe care o gasim.

Nu este vorba numai despre cantitatea de mancare zilnica. dar hai sa ne oprim aici, la cantitate. Din cauza stresului, sau mai bine zis a depresiei sau anxiozitatii de care amintesti... de cele mai multe ori creierul are un deficit de substante nutritive; fie ca le consuma mai repede, fie ca nu ajung la el in cantitati suficiente.

Atunci el da semnalul de alarma si ca sa se "calmeze", persoana in discutie mananca.. sau isi pierde oarecum controlul din punctul de vedere al alimentatiei. Un exemplu este bulimia.

Daca vrei lasam discutia deschisa, insa temerile persoanelor care au castigat in greutate sunt cumva indreptatite; vor sa scape de problema. Ele are vrea sa slabeasca dar nu numai cantitatea conteaza. Conteaza si:

- calitatea (hormoni si alte adaosuri care influenteaza metabolismul);
- varsta;
- dezechilibre hormonale;
- regimul de viata (in care intra si exercitiu fizic cum ai spus +
- acel binestiut echilibru Yin-Yang, etc), dar si..
- faptul ca lumea occidentala, in care intram si noi (odata cu intratul in Europa)... deci lumea occidentala a uitat sa manace sanatos si are multe repere gresite... inca (uitati-va chiar la multe din retetele care sunt la "noi" pe site).

Si se gasesc unii care exploateaza aceste nereguli si vin ca in filmele despre Vestul salbatic, cu cate o sticluta cu apa colorata care, zic ei, "rezolva" toata problemele. Si omu' de buna credinta...crede.

Ca sa ne intoarcem de unde am plecat, cum zice vorba romaneasca, "satulul nu crede la al flamand". daca nu am trecut pe acolo nu avem de unde sa intelegem si-i judecam cu usurinta pe cei care cred...

In fond cresterea in greutate este un dezechilibru, ca sa nu ii zicem altfel... si problema trebuie privita cu ingaduinta si intelegere.

Mai vorbim!

Niobe
Incepator

Mesajde Niobe » 05/01/2007 03:12

Buna la toata lumea,
Vad ca exista printre voi oameni care resping din start ideea de a apela la produsele de slabit Herbalife.
In general, inainte de a lua vreun medicament (pe baza de plante sau nu), ma interesez mai intai daca e omologat si apoi citesc instructiunile si contraindicatiile acestuia.
As spune acelasi lucru despre reclamele si anti-reclamele intalnite. Daca va intereseaza intr-adevar din ce cauze a murit fondatorul Herbalife (supradoza letala - alcool + antidepresive), va invit sa cititi o sursa demna de luat in seama: CNN, respectiv
http://www.rickross.com/reference/herba ... life5.html
Ce pot sa va spun si fara intentia de a face reclama este urmatorul lucru: nasii mei de cununie consuma produsele acestei firme de 5 ani, iar rezultatele sunt vizibile: un corp de invidiat, vitalitate, sanatate, etc.
Daca printre voi sunt oameni care vor intr-adevar sa slabeasca si nu au reusit, chiar daca au sau nu incredere in Herbalife, va sfatuiesc sa faca doar o incercare (dar sa se tina de cura) si apoi sa lanseze pareri pro sau contra. In caz ca sunteti dispusi sa faceti asta, va stau la dispozitie.
Numai bine!

Leandra
Incepator

Mesajde Leandra » 06/01/2007 10:03

Niobe, omologarile se mai pot face si pe foarte multi bani. coruptia nu am inventat-o noi, se gaseste si la altii.

dar daca tot ce se gaseste pe net negativ despre Herbalife si efedrina este o minciuna, imi spui si mie de ce Teo Trandafir sau Monica Anghel au apelat la regimuri clasice si nu la miraculosul shake Herbalife? :vis:

cred si eu ca daca ai de slabit cateva kg, n-o sa fie o tragedie daca ai consumat o substanta potential nociva pt. organism, asa ca rudele tale pot sta linistite, mai ales daca nici nu au probleme circulatorii.

dar daca tre' sa dai jos 30 - 40 de kile, ce faci? risti?
eu, una, nu as risca. :rusine:

alegerea este a fiecaruia.
doar ca mi se pare corect sa fii foarte informat inainte de a alege. sa vezi si avantajele si dezavantajele, si apoi, cine vrea sa riste, e problema lui. :!:

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 06/01/2007 05:41

Leandra scrie:Niobe, omologarile se mai pot face si pe foarte multi bani. coruptia nu am inventat-o noi, se gaseste si la altii.

dar daca tot ce se gaseste pe net negativ despre Herbalife si efedrina este o minciuna, imi spui si mie de ce Teo Trandafir sau Monica Anghel au apelat la regimuri clasice si nu la miraculosul shake Herbalife? :vis:

cred si eu ca daca ai de slabit cateva kg, n-o sa fie o tragedie daca ai consumat o substanta potential nociva pt. organism, asa ca rudele tale pot sta linistite, mai ales daca nici nu au probleme circulatorii.

doar ca mi se pare corect sa fii foarte informat inainte de a alege. sa vezi si avantajele si dezavantajele, si apoi, cine vrea sa riste, e problema lui. :!:

in plus la ce zici tu agentia de comert a Statelor Unite condamna companiile care vand "leacuri" de slabit pentru ca exagereaza (oare mint?) in anunturile lor publicitare (si-i si amendeaza cu 25 de milioane $ - bagatela pe langa cat au castigat)

vezi linkul urmator: http://www.thestar.com/article/167833 - Toronto Star din ianuarie 4, 2007

Niobe
Incepator

Mesajde Niobe » 06/01/2007 11:42

Leandra scrie:dar daca tot ce se gaseste pe net negativ despre Herbalife si efedrina este o minciuna, imi spui si mie de ce Teo Trandafir sau Monica Anghel au apelat la regimuri clasice si nu la miraculosul shake Herbalife? :vis:

Inainte de a alege este foarte bine sa te informezi, sunt perfect de acord cu tine. Insa daca vrei sa ai parte de informatie de calitate (si nu de zvonuri si barfe), trebuie sa-ti iei informatia din surse demne de crezut, altfel iti furi caciula.

Ref: Teo si Monica Anghel: ce pot sa-ti spun este ca fiecare din noi alege cura care i se pare potrivita. Asta nu inseamna ca daca vreuna din ele nu a ales produsele Herbalife, astea nu sunt bune. Daca am gandi asa in tot ce facem, inseamna ca am bate pasul pe loc.

Din punctul meu de vedere, se poate slabi usor, ceea ce iti trebuie este f. multa vointa. Tu decizi insa ce plan vei urma (un regim nutritional echilibrat cu Herbalife, infometarea, sportul, pe toate la un loc). Se poate slabi si fara a consuma Herbalife. Dar ceea ce este important pentru fiecare om care urmeaza un regim de slabire este sa nu isi lipseasca organismul de vitaminele si nutrientii in cantitatea minima necesara zilnica si asta e de fapt lucrul pentru care eu una as alege dietele Herbalife.

Numai bine!

Niobe
Incepator

Mesajde Niobe » 06/01/2007 11:50

soothe scrie:
Leandra scrie:Niobe, omologarile se mai pot face si pe foarte multi bani. coruptia nu am inventat-o noi, se gaseste si la altii.

in plus la ce zici tu agentia de comert a Statelor Unite condamna companiile care vand "leacuri" de slabit pentru ca exagereaza (oare mint?) in anunturile lor publicitare (si-i si amendeaza cu 25 de milioane $ - bagatela pe langa cat au castigat)

vezi linkul urmator: http://www.thestar.com/article/167833 - Toronto Star din ianuarie 4, 2007

Nu am vazut nimic legat de Herbalife pe link-ul amintit.
Legat de companiile care vand "leacuri" as vrea sa te informez ca Herbalife vinde produse care sunt omologate de ministerele de sanatate din 63 de tari din lume.
Faptul ca Romania e o tara corupta nu ne da dreptul sa judecam toate tarile dupa asta. Ca avem pareri pro si contra, asta e normal, dar cand afirmam ceva trebuie sa avem argumente sa ne sustinem opinia.
Fiecare dispune de liberul arbitru, asa ca suntem liberi sa alegem ce ne place si ce nu.
:wink:

soothe
Bucatar in devenire

Mesajde soothe » 07/01/2007 12:55

Niobe scrie:
Legat de companiile care vand "leacuri" as vrea sa te informez ca Herbalife vinde produse care sunt omologate de ministerele de sanatate din 63 de tari din lume.
Faptul ca Romania e o tara corupta nu ne da dreptul sa judecam toate tarile dupa asta. Ca avem pareri pro si contra, asta e normal, dar cand afirmam ceva trebuie sa avem argumente sa ne sustinem opinia.

Fiecare dispune de liberul arbitru, asa ca suntem liberi sa alegem ce ne place si ce nu.

Argumente? Bine..!

Intamplator, ma ocup de probleme de obezitate si stiu atat din teorie cat si din experienta ca scaderea in greutate este o chestiune care IN PRIMUL RAND cere un regim alimentar echilibrat si corespunzator constitutiei persoanei respective, suficienta miscare (insa fara excese) precum si respectarea catorva reguli de stress management & regim de viata.

Nu neg faptul ca produsele H contin vitamine si nutrienti.. insa procesati si adusi la stadiul de pilula sau de shake. Nu neg anumite avantaje ale produselor Herbalife.

Insa dupa cum zici, produsele Herbalife trebuie consumate permanent (nasii tai le consuma de 5 ani).. si odata incetat consumul lor probleme revin.. In plus sunt scumpe si creeaza celor care au bani falsa impresie (de snob) ca e ceva care numai ei pot sa-si cumpere.. "ne permitem" vorba lui Vanghelie.. in vreme ce exista solutii mult mai ieftine, mai naturale, neprocesate.

Exista un studiu suficient de interesant si de obiectiv al unei Universitati din Colorado care face o paralela intre mai multe timpuri de produse, intre care si cele Herbalife, cele carora le faci reclama cu atat patima.
http://www.ext.colostate.edu/pubs/foodnut/09363.html

As avea o intrebare. Este adevarat ca in 6 state din SUA incluzand Texas si Florida produsele Herbalife sunt restrictionate http://www.rickross.com/reference/herba ... ife8.html; ???

In ceea ce ma priveste incerc sa imi educ pacientii sa devina independenti, sa invete minimum de cunostinte pentru un regim alimentar si de viata echilibrat. Remediile trebuie sa fie simple iar dupa o administrare a acestora timp de 2-3 luni organismul sa isi recapete capacitatea ca in conditii normale sa isi pastreze conditia de sanatate.

Si ca sa iti dau un exemplu, in Medicina Traditionala Orientala exista 11 tipuri de sindroame sau combinatii ale acestora care duc la cresterea de greutate. Tratamentul pe baza de Chinese Herbs (fara efedra) este de cateva luni, timp in care metabolismul isi revine de obicei la parametri normali cu un cost de mai putin de 30 de Euro pe luna. Este adevarat ca la cazurile patologice este necesara administrarea si altor metode de terapie (acupunctura, Tui-na, etc).

Cum spuneam, recunosc ca produsele H pot reprezenta o sursa de vitaminte, suplimente de nutritie, nutrienti cu consum redus de grasimi care pot ajuta la scaderea in greutate.. insa nu sunt nici pe departe un panaceu "universal" in acesta directie.

Iar preturile ( + sistemul piramidal de distributie) sunt suficient de mari ca sa fie atragatoare in primul rand pentru distribuitori spre a le face reclama cu orice chip.. si a incerca sa se imbogateasca pe seama cercului lor de prieteni catre care incearca in primul rand sa le distribuie. Asta este ceva mefistofelic cu care nu sunt de acord.

Niobe
Incepator

Mesajde Niobe » 07/01/2007 03:11

soothe scrie:
Niobe scrie:

Argumente? Bine..!

Intamplator, ma ocup de probleme de obezitate si stiu atat din teorie cat si din experienta ca scaderea in greutate este o chestiune care IN PRIMUL RAND cere un regim alimentar echilibrat si corespunzator constitutiei persoanei respective, suficienta miscare (insa fara excese) precum si respectarea catorva reguli de stress management & regim de viata.

Nu neg faptul ca produsele H contin vitamine si nutrienti.. insa procesati si adusi la stadiul de pilula sau de shake. Nu neg anumite avantaje ale produselor Herbalife.

Insa dupa cum zici, produsele Herbalife trebuie consumate permanent (nasii tai le consuma de 5 ani).. si odata incetat consumul lor probleme revin.. In plus sunt scumpe si creeaza celor care au bani falsa impresie (de snob) ca e ceva care numai ei pot sa-si cumpere.. "ne permitem" vorba lui Vanghelie.. in vreme ce exista solutii mult mai ieftine, mai naturale, neprocesate.

Exista un studiu suficient de interesant si de obiectiv al unei Universitati din Colorado care face o paralela intre mai multe timpuri de produse, intre care si cele Herbalife, cele carora le faci reclama cu atat patima.
http://www.ext.colostate.edu/pubs/foodnut/09363.html

As avea o intrebare. Este adevarat ca in 6 state din SUA incluzand Texas si Florida produsele Herbalife sunt restrictionate http://www.rickross.com/reference/herba ... ife8.html; ???

In ceea ce ma priveste incerc sa imi educ pacientii sa devina independenti, sa invete minimum de cunostinte pentru un regim alimentar si de viata echilibrat. Remediile trebuie sa fie simple iar dupa o administrare a acestora timp de 2-3 luni organismul sa isi recapete capacitatea ca in conditii normale sa isi pastreze conditia de sanatate.

Si ca sa iti dau un exemplu, in Medicina Traditionala Orientala exista 11 tipuri de sindroame sau combinatii ale acestora care duc la cresterea de greutate. Tratamentul pe baza de Chinese Herbs (fara efedra) este de cateva luni, timp in care metabolismul isi revine de obicei la parametri normali cu un cost de mai putin de 30 de Euro pe luna. Este adevarat ca la cazurile patologice este necesara administrarea si altor metode de terapie (acupunctura, Tui-na, etc).

Cum spuneam, recunosc ca produsele H pot reprezenta o sursa de vitaminte, suplimente de nutritie, nutrienti cu consum redus de grasimi care pot ajuta la scaderea in greutate.. insa nu sunt nici pe departe un panaceu "universal" in acesta directie.

Iar preturile ( + sistemul piramidal de distributie) sunt suficient de mari ca sa fie atragatoare in primul rand pentru distribuitori spre a le face reclama cu orice chip.. si a incerca sa se imbogateasca pe seama cercului lor de prieteni catre care incearca in primul rand sa le distribuie. Asta este ceva mefistofelic cu care nu sunt de acord.

Imi pare nespus de bine ca lucrezi in domeniu si ca nu faci parte dintre acele persoane care sunt pur si simplu impotriva unor produse doar de dragul de a intra in polemici.
Mai intai vreau sa subliniez ca nu sunt distribuitor H si personal nu consum pentru ca nu am nevoie (nu inca :)), deci in momentul de fata nu am niciun interes de a le promova produsele.
In acelasi timp am afirmat ca nasii mei consuma produsele H de 5 ani. Nu am spus ca ei folosesc produse de slabit; au testat f. multe din produsele H, existand o gama f. variata (creme de fata, produse de ingrasat, etc); ideea este ca sunt f. multumiti.
Nu sunt de parere, dupa cum am mentionat si in mesajele postate mai sus ca H e singura solutie pentru a slabi, ci ca e o solutie alaturi de multe altele, dar spre deosebire de unele cure, ofera organismului vitamine si nutrienti care, dupa cum bine stii sunt f. necesari, mai ales in perioada de "infometare".
Atentie, in opinia mea pentru a slabi e nevoie de f. multa vointa, asta e lucrul care lipseste la majoritatea dintre noi.
Legat de preturi, am facut un calcul simplu: exista o cura de slabit Herbalife unde 2 mese pe zi trebuiesc inlocuite cu 2 shake-uri. Fiecare masa pe baza de shake costa in jur de 50.000 lei. Daca am consuma mancare in loc de shake oare am da mai putini bani? Acum fiecare din noi are un venit mai mare sau mai mic; produsele H, ca orice produs nu poate fi cumparat de toata lumea.
Legat de modul de distributie, nu spun ca sunt de acord, oricum acum sunt off topic, discutia concentrandu-se pe "dietele Herbalife" si nu pe sistemul de distributie, etc.
Pareri pro si contra despre Herbalife o sa existe intotdeauna, mi se pare ceva normal in conditii de concurenta. Stii ce ar fi interesant? Sa deschidem o discutie despre coca-cola si atunci ai sa vezi cate polemici o sa ia nastere.
Cred ca important este ca fiecare din noi sa adopte solutia care i se pare cea mai buna pentru el (fiecare solutie are avantaje si dezavantaje). Atata timp cat te simti bine, esti sanatos si ai rezultate e ok.
Numai bine!

Leandra
Incepator

Mesajde Leandra » 09/01/2007 10:12

Niobe scrie: Legat de preturi, am facut un calcul simplu: exista o cura de slabit Herbalife unde 2 mese pe zi trebuiesc inlocuite cu 2 shake-uri. Fiecare masa pe baza de shake costa in jur de 50.000 lei. Daca am consuma mancare in loc de shake oare am da mai putini bani [/color]

fara misto, eu consum de regula mancare de aprox. 200 lei pe luna, deci cam 7,5 lei pe zi. daca-mi iau Herbalife sa slabesc, dau mai multi bani decat cheltui in mod normal cu mancarea. prpobabil ti-e greu sa crezi, dar mananc cateva sandvicuri pe zi, ca nu imi place sa gatesc, si nici nu am timp din cauza joburilor, si totusi sunt supraponderala de cand ma stiu. am peste 100 kg si... singurul regim care a dat roade a fost un regim tinut la un spital de endocrinologie, cu 1000 de calorii pe zi, dar cu anumite combinatii de alimente pe care aveai voie sa le mananci. insa dupa ce am revenit la un regim normal de viata, in aprox. 10 luni am pus la loc ce dadusem jos in cateva saptamani.

pe de alta parte o felicit pe dr. mea care mi-a recomandat shake-ul, fara sa stie despre efedrina, spunand ca este mult mai bine sa inlocuiesti doar o singura masa pe zi, si sa slabesti 10 kile intr-un an, ca acelea cu siguranta nu le vei mai pune la loc.

cat despre sistem, sunt in sisteme MLM de peste 10 ani si chiar m-am saturat sa cumpar produse a caror calitate scade anual, (pt. mentinerea preturilor la un nivel sa zicem acceptabil), ca sa se imbogateasca cei de deasupra mea din retea! chiar nu mai sunt de acord cu acest gen de vanzari si cu tipologia standard pe care o inoculeaza oamenilor care ii asculta. duplicare... bullshit, scuzati expresia, prefer sa fiu eu insami fara sa copiez pe nimeni!

Înapoi la “Cure de slabire”