Decembrie 2010: Alege Tema Concurs - Bucatarul Lunii

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

adi
RC Admin
RC Admin

Decembrie 2010: Alege Tema Concurs - Bucatarul Lunii

Mesajde adi » 01/12/2010 12:42

Am ajuns si in Decembrie, ultima luna a acestui an si bineinteles (cum facem de 5 ani neintrerupt), trebuie sa alegem o noua tema de concurs.

Care credeti ca este cea mai potrivita tema pentru cea mai asteptata luna a anului? Prajituri? Retete de Craciun ... :hug: :flower: :party:

Hai sa vedem cum sarbatorim 5 ani de la prima editie a concursului! :party: :hug: Cine isi mai aduce aminte de Cozonacii cu mac ai Ioanei, castigatoarea primei editii :buuun: :vis: :flower: :party:

In aceasta luna, cei mai buni 3 concurenti vor fi premiati astfel:

Premiul 1:
Enciclopedie culinara
Tehnici culinare si ustensile de bucatarie

Premiul 2:
Tehnici culinare si ustensile de bucatarie
Condimente

Premiul 3:
Sosuri
Salate

Enciclopedie culinara cuprinde peste 700 de reţete, aproape fiecare fiind însoţită de o fotografie color: reţete de mâncăruri care se fac foarte repede, secrete pentru a descoperi noi senzaţii şi gusturi în bucătărie, idei originale pentru salate, carne şi deserturi.

Tehnici culinare si ustensile de bucatarie - o biblie a ustensilelor de bucatarie esentiale si a procedeelor tehnice fundamentale de gatit.

Condimente – o carte care contine tot ce doriti sa stiti despre condimente: diversele lor arome si intrebuintari; informatii despre ingrediente, efecte si moduri de utilizare; folosirea lor ca produse medicinale, recomandate pentru diferite afectiuni etc.

Sosuri - modalitati delicioase de imbunatatire a oricarui fel de mancare! In aceasta carte veti descoperi ce sosuri se potrivesc la diverse feluri de mancare, cum sa va dregeti mancarurile in caz de nereusita; instructiuni simple si usor de urmat pentru oricine etc.

Salate - de la ingredientele de baza, la tehnicile cele mai importante de gatit, prin intermediul unor retete diverse – toate informatiile necesare se regasesc in paginile acestei carti. Retetele sunt insotite de o caseta continând informatii in rezumat privitoare la ingredientele de baza, gradul de dificultate si durata prepararii.

Imagine
Ultima oară modificat 20/12/2010 12:48 de către adi, modificat de 4 ori în total.

epurasha
Bucatar in devenire

Mesajde epurasha » 01/12/2010 02:02

Foarte fain cozonacul ala! ce frumos e sa te mai intorci in timp sa vezi cum era odata ... :) anul asta poate o tema cu omul de zapada sau antreuri cu tema zapezii , stelute, bulgari, oameni de zapada, saniute , schiuri si bocancei comestibile toate of course...etc

eladobre
Incepator

dulciuri cu rahat

Mesajde eladobre » 02/12/2010 02:07

Îmi amintesc că, în copilărie, mama îmi făcea multe prajiturele cu rahat. Simple sau complicate, erau gustoase. De când am un copil, am învăţat şi eu să fac prăjituri, iar cele cu rahat au mare succes. Propun ca în această lună tema concursului să fie dulciuri cu rahat.

cristinne83
Incepator

e decembrie!

Mesajde cristinne83 » 04/12/2010 11:09

eu propun sa fie ceva de sarbatori!
fusecuri pt mos craciun
sau prajituri de Craciun
sau dulciuri pt masa de Craciun
sau "desert pt mosu'"
Happyness is when you're hungry and you find 2 olives in your martini.

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 05/12/2010 01:59

Daca tot sarbatorim anul asta 5 ani de viata al RC -ului si daca primul " dulce " a fost cozonac hai sa ii mai dam o sansa....ce ziceti de cozonac???...toata lumea face , e iarna, vina Craciunul, e vremea cozonacului....cu nuca, mac, stafide, rahat, ciocolata...la alegere....sa fie COZONAC.....eu nu sant fan al lui dar uneori mai il pregatesc si eu

marimar_28
Incepator

Mesajde marimar_28 » 05/12/2010 01:17

sa fie cv specific Craciunului din fiecare casa,
la noi asta inseamna Craciunul o combinatie de stiluri si generati,in cazul vostru ar putea fi orice reteta,iar cea mai ...... (alegeti voi )sa fie premiata

cristina_gospodina
Incepator

Mesajde cristina_gospodina » 06/12/2010 10:26

Neata!

Ma bag si eu in seama cu o parere desi nu am postat nici o reteta inca... cred ca potrivit pentru luna Craciunului ar fi cea dulce specific gen fursecuri de Craciun sau turta dulce sau de ce nu?..casuta de turta dulce :) :) cred ca imi incerc si eu norocul luna asta :lol:
Eu gatesc! Tu?

anitacory
Incepator

Mesajde anitacory » 06/12/2010 10:54

interesant ar fi o idee buna figurine din turta dulce, sau poate chec sau cozonac. abia astept sa vad ce tema se alege.

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 07/12/2010 11:16

epurasha scrie:Foarte fain cozonacul ala! ce frumos e sa te mai intorci in timp sa vezi cum era odata ... :) anul asta poate o tema cu omul de zapada sau antreuri cu tema zapezii , stelute, bulgari, oameni de zapada, saniute , schiuri si bocancei comestibile toate of course...etc

Epu, pe unde ai umblat?! :rusine: N-ai mai scris pe aici (sau n-am citi eu?!). Mai baga si tu o reteta-2 pt. Craciun ca imiplac mancarurile tale :D
P.S. Scuze de off-topic ...

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 08/12/2010 07:49

Mai avem doua zile pentru a alege tema si nu pare sa avem o tema sustinuta dintre cele propuse :)

Cozonacul si casuta de turta dulce par sa fie putin in fata ca sustinere, dar nu detasat :)

Mai venim cu ideei? Votam intre cele doua? Mai adaugam ceva? :)

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”