Decat carte de bucate mai bine...

In acest forum puteti posta referintele dumneavoastra web in domeniul culinar, emisiunile TV culinare preferate, carti de bucate de referinta.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Onna
Bucatar in devenire

Mesajde Onna » 21/07/2007 10:36

Eu va recomand o revista foarte moderna: revista GoodFood.

De la retete de 'Zi cu zi' (inclusiv pentru incepatori), retete de sezon si ingrediente de sezon, retete pentru petreceri, retete cu peste si fructe de mare pana la dulciuri deosebite, retete pentru copii.

Sunt prezentate si vedete din lumea gastronomiei locale sau din strainatate (pentru mine sunt pretiose aparitiile lui Gordon Ramsey). Iar in Demo culinar Cristina Isopescu (redactorul sef al revistei) este bine pregatita si se vede pasionata cu adevarat. Imi place si rubrica Ioanei. Am preparat dulciuri dupa retetele ei si au iesit foarte bune.

Sunt un deliciu invitatii din rubrica Taifasuri care chiar gatesc si le este prezentata reteta (in ultimul numar a fost Analia Selis, care mie imi place).

Si pentru cine lucreaza in domeniu si nu numai, revista contine multe articole de 'mondenitate gastronomica', prezentare de restaurante si reclame utile. In plus, pentru Bucuresteni sunt niste taloane prin care poti beneficia de reduceri la cateva firme deosebite.

In plus, de curand revista a devenit si interactiva prin rubrica GoodFood Club (sunt publicate retete de-ale cititorilor).

Sper sa va placa si voua.

P.S. Subscriu si eu mai sus la aprecierile revistelor Prcatic in bucatarie (cu revista aceasta am inceput sa gatesc) si Carticelele ei (foarte utile), Bucataria pentru toti (din care intotdeauna invat vcate ceva legat de ingrediente, istorie a preparatelor, etc), Secretele bucatariei (datorita careia am facut o pasiune din gatit).

IRINA D.
Incepator

Mesajde IRINA D. » 05/02/2008 10:47

Si mie mi-a placut revista Good Food.
Am vazut un singur numar (am inteles ca nu poti sa te abonezi din strainatate) dar mi s-a parut excelenta !

Înapoi la “Referinte web, emisiuni tv, carti de bucate”