De retinut - Sfaturi pentru o dieta reusita!

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Nally
Bucatar

De retinut - Sfaturi pentru o dieta reusita!

Mesajde Nally » 02/10/2005 12:10

O dieta inteligenta trebuie sa asigure:

- placerea gustului - sa nu apara senzatii de frustrare si sa te poti bucura de viata alaturi de prieteni si familie
- controlul caloric zilnic - in functie de scopul propus - necesarul caloric individual il stabileste consultantul de nutritie
- nutritie echilibrata - vitamine, minerale, proteine, carbohidrati, fibre, grasimi esentiale pentru o functionare optima a organismului
- trei mese echilibrate pe zi

Regulile de baza ale unei diete

Mancati la ore fixe, fara "suplimente" intre mese!

Nu mancati in fata televizorului si nici cu o revista sau un ziar in fata!

Nu mancati repede si mestecati bine alimentele!

Este preferabil sa mancati de 4 ori pe zi o cantitate mai mica de hrana, decat de doua ori sau doar o data!

Cina nu trebuie servita mai tarziu de ora 19!

Beti cel putin 2 l de lichide pe zi!

Uitati de zahar, paine si alcool!

Faceti plimbari zilnice de minim 30 minute!

Spor la slabit! :)

Echipa ReteteCulinare.ro nu isi asuma raspunderea pentru utilizarea diferitelor diete sau cure de slabire prezentate pe forum fara supravegherea si la recomandarea medicului!
Ultima oară modificat 20/11/2005 11:31 de către Nally, modificat 1 dată în total.

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 04/10/2005 01:04

Eu unul trebuie sa am grija sa nu fie cazul sa tin vreo dieta - ca in afara cu mancatul pana in ora 19 nu as putea sa urmez nici una :D

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 26/01/2006 06:36

Toata lumea spune 2l de apa,2l de apa...mai greu e cu practica :cry:
Sugestii cum sa bei atata apa cand nu ti-e sete? :lol:

miha1950
Bucatar Sef

Mesajde miha1950 » 26/01/2006 08:31

In curele de slabire este simplu: cand ti-e foame, hop cu un pahar de apa!
Poti sa bei apa si sub forma ceaiului neindulcit.Parca merge mai bine..

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 27/01/2006 10:19

Pai iti iei o sticla langa tine si din cand in cand o mai duci la gura ( super tehnic, nu-i asa ? :P ) . Ideea e ca e mai greu la inceput. De ex. eu am inlocuit cafeaua cu 2 l de apa. Si de atunci, fiindca obisnuiam sa beau cam 5 cafele pe zi acum beau cam 3 l de apa :) . Normal ca n-au nici un efect la mine oricate kile as bea da' nu vreau sa vad cum ar fi fara.
Incetul cu incetul te obisnuiesti si apoi nu mai poti fara atata apa.
Bafta !

Nally
Bucatar

Trucuri care taie foamea

Mesajde Nally » 07/02/2006 11:48

- Sunteti invitati la masa. Inainte de a pleca de acasa, luati o lingura de lapte praf si lasati-o sa se topeasca in gura. „Bomba” cu albumina taie pofta de mancare.

- Serviti la masa apa cu cateva cuburi de gheata (intr-o cana). Reduce automat consumul de vin si de bere.

- Evitati combinatia dulce-sarat, pentru ca produce pofta de mancare.

- Beti in fiecare dimineata, pe stomacul gol, un pahar de apa cu o lingurita de otet de mere. Este diuretic, dezintoxicant si intensifica arderea grasimilor.

- Inainte de a servi supele sau sosurile preparate de dvs., inlaturati stratul de grasime.

- Mestecati bine mancarea. Cei care o inghit repede inghit si mult aer si se simt balonati.

- Dupa o masa copioasa, consumati in loc de digestiv (alcool), o ceasca de ceai de menta. Economisiti cel putin 60 kcalorii.

- Renuntati la lichioruri dulci si la bauturi aperitive. Nu consumati decat vin alb sau rosu. Iar in privinta sampaniei, trebuie evitata cea dulce, care contine mai mult zahar.

- Planificati-va cel putin 30 de minute pentru fiecare masa principala.

- Mancati incet, pentru ca senzatia de saturatie se instaleaza abia dupa 15-20 de minute. Cei care nu tin seama de asta mananca prea mult.

- O ceasca de zeama de supa sau o portie de salata de legume potolesc foamea. Veti manca mai putin din felul principal.

www.sanatateata.com

Ion Martha
Incepator

Mesajde Ion Martha » 13/03/2006 08:08

Si eu beau 2 - 3 l de apa pe zi dar "distractiv"este cand ai treaba si esti pe..drumuri.Este greu sa bei daca nu-ti este sete dar daca insisti te obisnuiesti,mai ales daca aplici metoda apa cand te cuprinde foamea..
martha

helen
Incepator

Mesajde helen » 09/11/2006 08:07

fetelor nu pot renunta la ciocolata...sunt dependenta de aceasta ciocolata...vreau sa dau jos vreo 5 kg si nici nu prea am rabdare...fac miscare, nu fumez, nu beau cafea..insa dulciuri destul de multe...partea buna este ca mananc multe fruncte si iaurt zilnic

Theo
Incepator

Mesajde Theo » 06/01/2007 02:25

fetelor am si yo o intrebare! :D yo am tinut vreo luna cura numai din fructe si legume , multa miscare findk sunt sportiva de performanta , si nu am mai mancat dupa ora 3 (normal nu mai mancam dupa ora 6 dar de la 3 incepe antrenamentul si se termina la 7).
Acum dupa sarbatori simt ca totusi asi putea sa mananc normal dar vreau ceva care sa simt k actioneaza in arderea grasimilor , initial am incercat cu ceaiul de slabit (diuretic si antihemoroidal) dar mi s-a parut prea ineficient. De curand am inceput sa beau mai des ZEAMA DE VARZA (vreo 3 pahare) si am realizat k are un efect benefic in curatarea organismului.
Puteti sa-mi spuneti dak bautul de ZEAMA DE VARZA ajuta la slabit? (sper k da k imi facusem atatea planuri :? )

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 06/01/2007 02:48

theo ,o intrebare,ce inaltime ai si cate kg ?mi se pare ca o persoana care face sport de performanta are o dieta echilibrata stabilita impreuna cu antrenorul!vb. cu el!si cu medicul de la complexul sportiv pe care il frecventezi!
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

Înapoi la “Cure de slabire”