De retinut - Sfaturi pentru o dieta reusita!

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

tynnutza
Incepator

e usor!!!!

Mesajde tynnutza » 15/09/2008 07:17

la inceput cand auzeam k unele persoane beau 2 l de apa pe ziki zikeam wow :roll: !mi se parea exagerat!si mi-am propus si eu sa fac asa!am lluat o sticla de jumate , am umplut-o cu apa si o tin in permanenta langa mne :D !acum cred k a devenit o obsesie apa!!numai pot trai fara ea1beau cate 3-4 litri de apa pe zi si tot mie sete!beau si iar beau...nu am pot opri!dar are efecte sa stiti!am slabit!inainte daca beam 2 litri pe saptamana!acum mor de sete!gata nu mai scriu nimic k imi e foarte sete si tre sa umplu sticla cu apa k s-a terminat =)) !v-am pooopat!

georgy
Incepator

Re: e usor!!!!

Mesajde georgy » 15/09/2008 08:46

tynnutza scrie:la inceput cand auzeam k unele persoane beau 2 l de apa pe ziki zikeam wow :roll: !mi se parea exagerat!si mi-am propus si eu sa fac asa!am lluat o sticla de jumate , am umplut-o cu apa si o tin in permanenta langa mne :D !acum cred k a devenit o obsesie apa!!numai pot trai fara ea1beau cate 3-4 litri de apa pe zi si tot mie sete!beau si iar beau...nu am pot opri!dar are efecte sa stiti!am slabit!inainte daca beam 2 litri pe saptamana!acum mor de sete!gata nu mai scriu nimic k imi e foarte sete si tre sa umplu sticla cu apa k s-a terminat =)) !v-am pooopat!

:) crede-ma ca te inteleg, exact asa a fost si la mine :P doar ca eu tin langa mine o sticla de 1,5 l, si pana la 12 o golesc :D
Pana a incepe sa beau multa apa eram moarta fara Pepsi, dar acum nu mai am pofta nici macar asa, din cand in cand :party:
Imagine

anny_09
Incepator

Mesajde anny_09 » 24/02/2010 10:26

Parerea mea e ca si sportul ajuta foarte mult, nu numai alimentatia!

justine
Incepator

apa

Mesajde justine » 10/07/2010 03:02

adinush scrie:Toata lumea spune 2l de apa,2l de apa...mai greu e cu practica :cry:
Sugestii cum sa bei atata apa cand nu ti-e sete? :lol:

dar nu neaparat apa ci lichide- supa, ceai, suc natural, iaurt, si fructele contin multa apa mai ales pepenele rosu

delia_maria
Incepator

Mesajde delia_maria » 10/08/2010 09:42

este un sfat foarte bun de loat in considerare
:D :D :D :D :D :D :D :D

igo
Incepator

Mesajde igo » 03/09/2010 04:03

fetelor, eu nu mananc mult , dar mananc cu pofta! ce pot face?

cutesuzy
Incepator

Mesajde cutesuzy » 19/09/2010 10:02

Trebuie sa te obisnuiesti sa mananci incet. Si eu am fix aceeasi problema si de multe ori nu am timp si inghit ceva pe fuga. Am citit undeva ca ideal e sa mesteci de 100 de ori inainte sa inghiti! Mi s-a parut putin exagerat dar am incercat si m-au durut obrajii dupa prima masa :)) Cred ca trebuie sa mesteci pana te asiguri ca inghititura a devenit o pasta.

Leandra
Incepator

Mesajde Leandra » 03/10/2010 06:29

Sfatul meu este sa nu mai reveniti niciodata la stilul alimentar dinainte de cura de slabire, si sa nu renuntati total la nici un aliment, dar foarte mare atentie la grasimi si la dulciuri - si cat mai rar alimentele cu indice glicemic peste 50.

Tabele cu acest indice glicemic se gasesc pe net - indicele este dat de cantitatea de zaharuri rapide din aliment, care zaharuri ridica imediat nivelul glicemiei, si implicit pe al insulinei.

insulina daca e in cantitate mare in organism nu permite slabirea, ci dimpotriva, favorizeaza acumularea de grasimi de rezerva si mentine o permanenta stare de foame.

dariamih
Incepator

Cum sa bei 2L de apa pe zi

Mesajde dariamih » 19/10/2010 09:44

Intreba cineva mai devreme cum sa faci sa bei 2L de apa pe zi. Eu inainte aveam mai probleme la capitolul asta, putea sa treaca o zi intreaga fara sa beau lichide, poate doar o cafea, doua. Am inceput sa-mi iau sticle de 2L si le tineam pe birou langa mine si acolo ramaneau cateva zile. Dupa un timp mi-am luat un pahar mare langa mine si am constatat ca mult mai usor imi vine sa beau o gura de apa din pahar, decat din sticla. Acum nu trec 15 - 20 de minute fara sa iau o gura mare de apa si reusesc sa-mi indeplinesc targetul de 2L pe zi si chiar mai mult. Numai bine!

Înapoi la “Cure de slabire”