dati-mi o idee....

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

getabela65
Incepator

dati-mi o idee....

Mesajde getabela65 » 05/11/2009 09:35

duminica vreau sa fac ceva special pentru ai mei... imi dati, va rog, o ideea... sotul si fata... mananca orice... dar cu baiatul e ceva mai complicat ... de mic - acum are 20 de ani - nu i-a placut tocana, musacaua, ghiveciul, nu-i plac "impreunaturile" asa cum le zice el.. nici carnea in mancare, tot timpul frig carnea separat sau pe un gratar special la cuptor peste tava, dar nici mancarea fara carne nu-i place, la el mancarea e o "garnitura" carnea e principal (si nu e gras) ...e greu sa aleg o mancare mai speciala... imi dati un ajutor...

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Re: dati-mi o idee....

Mesajde Leila » 05/11/2009 10:08

getabela65 scrie:duminica vreau sa fac ceva special pentru ai mei... imi dati, va rog, o ideea... sotul si fata... mananca orice... dar cu baiatul e ceva mai complicat ... de mic - acum are 20 de ani - nu i-a placut tocana, musacaua, ghiveciul, nu-i plac "impreunaturile" asa cum le zice el.. nici carnea in mancare, tot timpul frig carnea separat sau pe un gratar special la cuptor peste tava, dar nici mancarea fara carne nu-i place, la el mancarea e o "garnitura" carnea e principal (si nu e gras) ...e greu sa aleg o mancare mai speciala... imi dati un ajutor...

Geta , cea mai buna metoda e sa intri in cartea de bucate si sa cauti pe acolo ceva ce ar fi pe gustul familiei tale . :flower:

http://www.reteteculinare.ro/carte_de_bucate/

ratatouille
Bucatar in devenire

Mesajde ratatouille » 06/11/2009 01:34

cunosc senzatia, si fimiu nu are decit 7 ani si jumatate, nu vrea ce maninca taicasu, taicasu nu-i plac mincarurile pe care i le fac lu fimiu, si tot asa, in fiecare zi imi bat capu , ce sa la fac la fiecare in parte, pe mine nu ma intreaba nimeni, ce vreau

christeli
Bucatar in devenire

Mesajde christeli » 06/11/2009 02:13

Geta bela, incearca cu niste rulade de carne, cu garnituri diferite pt. gustul fiecaruia...asa are si carne, si legume, paste, etc., toate separat :hug: :flower:
Christeli

d_dana_a
Bucatar de talie internationala

Mesajde d_dana_a » 06/11/2009 03:13

Sunt noua pe acest forum si inteleg ce inseamna sa nu stii ce sa prepari atunci cand vrei sa impaci mai multe gusturi :)
As putea da o idee daca se poate,ca de exemplu friptura de pui pe sare si o garnitura la alegere,cu sau fara salata.
Aceasta friptura este foarte simpla si sanatoasa,toate grasimile se scurg in sare.
Carnea se spala inainte pt a se usca pana aceasta trebuie pusa la cuptor(sarea nu trebuie sa se lipeasca in cantitate mare de pui).Aceasta se pune intr-o tava pe un strat de 3 cm sare mare,carnea nu se condimenteaza deloc si nu se pune ulei deloc in tava.Este o reteta care mie imi pl foarte mult...
Nu stiu daca am ajutat cu ceva, dar am incercat... :)

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”