Cum va plac gogosile?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Cum preferati gogosile?

simple, fara nicio umplutura
64
36%
cu umplutura de ciocolata
47
27%
cu umplutura de gem/fructe
37
21%
cu umplutura de branza/urda etc
19
11%
cu altfel de umplutura
3
2%
nu-mi plac gogosile
6
3%

Voturi totale: 176

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 24/02/2015 12:01

asa Miki ... cele goale ( adica neumplute nu va ginditi ca le mincam in pielea goala) mincate asa pe linga tigaie sunt cele mai bune .. valabil si pentru clatite =)) =)) =)) mie imi place de mor prima clatita, aia care se rupe mereu, iese pe jumatate cruda si pe jumatate arsa =)) =)) =)) =)) o maninc asa sau pun zahar pe ea

amintirile noastre legate de un loc sau altul ne duc cu gindul ca erau locuri unde se gasea ceva mai bun decit in alte parti desi cred ca erau cam toate la fel... In plus cel putin la mine dupa virsta si "locul faptei" existau si diferite preferinte de covrigi, gogosi, pateuri sau merdenele .. in fine eu am avut si perioada cind stiam unde se maninca arabeste cel mai bine in Bucuresti, mergeam cu taxiul la miezul noptii sa ne luam pui la rotisor ( cel mai bun si unicul non stop) pe eminescu intre mosilor si piata galati si cred ca ne blestemau soferii ca le raminea mirosul in masina, tot noaptea dupa shaorma la dristor ... ce vremuri

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 24/02/2015 04:02

Prefer cele simple, fara nicio umplutura ... :buuun: :buuun:
dar nu refuz nici pe cele umplute ...sarate sau dulci ... :D

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 24/02/2015 05:33

Crista,ma alatur si eu cu amintirile din Bucuresti... :vis: Dupa "revolutie" era o rotiserie deschisa non-stop pe Dorobanti si faceau un pui la rotisor o nebunie... :roll: Si aveau "sosul" lor secret cu usturoi (care intre timp am descoperit ce si cum e facut),un deliciu... :buuun: Eu atunci conduceam deja si o luam pe sora mea si mergeam la 1-2 noaptea sa luam pui la rotisor,citeva beri reci pt. tata si mincam afara pe balcon,gen la terasa... :peace: Era vara si noroc ca la bloc aveam un balcon mare si frumos!

Covrigii cei mai buni eu mi-i amintesc pe cei de la Piata Romana... :buuun: Cit despre gogosi,aveam in piata o toneta si era o tanti care le facea si o rugam mereu sa le faca mai arse si erau crocante pe deasupra si moi si pufoase pe dinauntru si o rugam sa le rostogoleasca un zahar pudra pina erau albe complet... :roll:

Ce amintiri frumoase... :vis: Mi-am amintit si despre shaorma,mie imi placea cea de la Spring Time(era prima deschisa dupa "revolutie) si era cea din Calea Victoriei,eram clienta fixa acolo! :wink:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 25/02/2015 06:56

Dani sigur am stat la mese alaturate vreodata la Spring Time ca si eu eram "abonata " intr-o vreme... :hug: :hug: :hug:

erau buni si covrigii din Romana , cam peste mina pentru mine si DOAR acum vreo 25 anisori :-)) cei pe care ii port eu in suflet sunt si mai vechi ... =)) =)) =))

Gogosi bune mincam la mare la Mamaia ( pe vremea aia abia se construiau celelalte statiuni =)) ) ... ne lua cite o gogoasa pe plaja si daca batea putin vintul mai ridica nisipul si ne pudra si gogosile putin :-)

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 25/02/2015 05:00

crista scrie:Dani sigur am stat la mese alaturate vreodata la Spring Time ca si eu eram "abonata " intr-o vreme... :hug: :hug: :hug:

Am niste poze de acolo,o sa le caut si am sa ti le arat,cine stie,poate esti si tu prin ele... :wink:

Si despre covrigi,mi-ai amintit ca si la Constanta era o covrigarie unde ne opream mereu cind mergeam in drum spre mare (Mamaia,Neptun) si eu si sora mea ne cumparam covrigi calzi,iar tata isi lua braga sa bea... :vis: Nu stiu de ce,dar mie nu mi-a placut niciodata braga... :mrgreen:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 26/02/2015 07:20

Deci daca tot folosim forumul asta pe post de messenger =)) =)) =)) sa zic ca eu nu stiu cum e braga, nu am baut niciodata. Tata da, si el bea si o si pomeneste semn ca ii placea:-)

Eu nu am poze din perioada aia :-(

Înapoi la “Zona libera”