Cum slabim rapid si eficient?

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

dariamih
Incepator

Cum slabim rapid si eficient?

Mesajde dariamih » 03/02/2012 03:36

Discutiile despre cum slabim sunt interminabile si dam peste ele la tot pasul, dar redeschid si eu acest subiect. mai ales ca mai avem o luna pana la venirea primaverii si trebuie sa aratam superb. Eu am schimbat dieta, de la o dieta pe baza pe fructe si legume la o dieta fara carbohidrati si zahar, iau pastilele slim&fit si merg la zumba. Slabesc si ma simt bine. Voi ce metode aplicati pentru a slabi?

irninis
Incepator

Mesajde irninis » 25/04/2012 12:03

Slabitul cred ca reprezinta o problema pentru 99% dintre femeile de pe planeta! Inclusiv cele care nu au probleme cu greutatea, tot vor sa slabeasca! :)

Si eu, ca si altele, am incercat diete minune care iti promit ca te fac Zana Zanelor in 3 zile, daca mananci numai o frunza de salata si bei multa apa chioara.... sau, daca mananci numai fructe sau supa de varza. Nu pot sa fiu carcotasa si sa spun ca tipul asta de dieta nu da niciun rezultat. Da rezultate, cu multa vointa, insa pe termen scurt. Adica, dupa ce-a trecut nunta, botezul, majoratul, petrecerea la care vrem sa aratam traznet, cu siguranta obiceiurile alimentare impamantenite de ani de zile, revin si nu singure... ci cu niste (eventual, mai multe) kilograme in plus.

La mine a functionat un singur lucru: schimbarea stilului de viata. Nu sunt o mare mancatoare de carne si atunci mi-am bazat alimentatia mai mult pe legume si fructe, branzeturi, peste si din cand in cand carne de pui. Si bineinteles, sport. Fara miscare, chiar daca dispar kilogramele in plus, pielea ramane inestetica, atarna pe alocuri, fara a fi tonifiata. Eu ma duceam de 2-3 ori la sala, alternand unele ore cu cele de aerobic sau zumba. Si dupa 2 ani, chiar ajunsesem sa arat asa cum imi doream. Spun "ajunsesem" pentru cala un moment dat am ajuns sa fac naveta in alt oras si chestia asta mi-a dat peste cap tot programul, inclusiv cel alimentar. Intr-un an, m-am ingrasat cu vreo 5 kilograme (stiu, nu e foarte mult, insa mie mi s-a parut astronomic, mai ales atunci cand a trebuit sa-mi cumpar haine mai mari!). Si de la inceputul anului astuia, am luat-o de la capat. Si deja am slabit 3 kilograme din cele 5, fara sa ma infometez, fara sa aplic vreo dieta anume, pur si simplu, avand mai multa grija la ceea ce mananc si respectand cateva reguli simple (sa nu mai mananc dupa ora 20, sa nu mananc carbohidrati seara, sa nu beau sucuri carbogazoase, etc), la care se adauga cat mai multe miscare (sala, aerobic, plimbari cu rolele, badminton, cat mai mult mers pe jos).

Insa toata schema asta nu face doi bani fara vointa.

monica221
Incepator

Mesajde monica221 » 12/08/2013 04:03

Daaaaa, slabitul e o provocare foarte mare pentru muuulte femei. Recunosc ca sunt una dintre ele. De cand ma stiu am fost asa.
Am tinut diete peste diete, imi vine sa si rad cand imi amintesc.
Oricum, de vreo doi ani nu mai am nicio problema. Am slabit si ma mentin. Daaaa, am apelat la un nutritionist care m-a invatat cum sa mananc si cum sa-mi schimb stilul de viata. A functionat. Aleluia!

Succes fetelor!

adrian23
Incepator

Mesajde adrian23 » 21/05/2015 11:32

Exercitiile facute regulat si dieta e un lucru cert care poate sa ajute la pierderea kilogramelor. Problema e ca nu toti avem timp si vointa pentru a face asa ceva si atunci recurgem la alte metode.

mangofree
Incepator

Mesajde mangofree » 14/08/2015 11:25

Nu e deloc usor sa slabesti. Iti trebuie vointa si motivatie si trebuie respectat programul de slabire. Daca nu respecti corect un anumit program de slabire nici rezultatele obtinute nu vor fi din cele mai bune.

biggu
Incepator

Mesajde biggu » 14/04/2016 02:42

E aproape imposibil sa slabesti rapid. Scaderea in greutate se face de regula treptat si trebuie sa treaca o anumita perioada de timp. Desigur ca foarte mult conteaza si ce fel de exercitii faci, ce mananci sau cat timp aloci pe zi sportului. Eu am dat ceva kilograme jos, dar faceam cate o ora de exercitii zilnice, aveam mare grija la ce mananc si o perioada am luat si suplimente thermacuts ca sa ma ajute. Cert e ca se poate slabi, dar nu rapid!

elana
Incepator

Cum sa slabesti

Mesajde elana » 04/07/2016 10:49

Nu e deloc usor sa slabesti. Cine spune ca slabesti rapid daca iti schimbi atitudinea se minte. Trebuiesc facute foarte multe compromisuri daca se doreste o slabire sigura si eficienta. Sportul nu trebuie sa lipseasca din ecuatie. Multa lume doar mananca putin si asteapta sa slabeasca dar fara sport nu se poate.

alexandrad
Incepator

Re: Cum slabim rapid si eficient?

Mesajde alexandrad » 31/07/2018 01:44

Slabirea rapid nu prea se poate obtine. Pentru o slabire eficienta e nevoie sa respectam foarte multe reguli cu strictete si sa nu ne abatem de la programul zilnic pe care ni l-am impus. Daca facem acest lucru riscam sa cadem in ispita si sa consumam cantitati mari din alimente interzise si asta va duce la acumularea rapida de kilograme in plus.

Înapoi la “Zona libera”