cum se poate slabi 30 de kg in mai putin de 2luni jumate??

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

desert_plant
Incepator

cum se poate slabi 30 de kg in mai putin de 2luni jumate??

Mesajde desert_plant » 06/11/2008 02:03

Am tot fost rugat sa explic cum am reusit sa slabesc atat de mult in atat de putin timp. Aici e regimul pe care l-am tinut eu si cu care am reusit sa slabesc cam 30 si ceva de kilograme. In total am slabit 45 dar nu numai cu regim - am fost si la sala! Oricum recomand foarte mult exercitiu in timpul regimului acesta insa dupa primele 3-4 zile de cand va apucati de el!

Baza regimului este o supa din legume, destul de gustoasa si super simplu de facut chiar si pentru cineva care nu are nici cea mai mica legatura cu bucataria (asa cum eram eu)!

Supa se face din:
- varza (una maricica)
- ardei gras (doi)
- tulpina de telina (se numeste celery)
- 3 cepe verzi
- 2 cutii rosii (fara coaja)
- un cub supa

Supa asta se bea de cate ori vrei si de cate ori ti se face foame. Se bea adica se strecoara si se bea doar lichidul - probabil ca se pot pastra si ceva legume pentru o pasta dar nu sunt foarte gustoase. Ah, apropo.. numai cu boia si curry se poate condimenta. Te 'curata' de tot. (toxine, s.a.m.d.) In afara de supa TREBUIE sa mananci doar ce scrie mai jos. Fara bauturi cu acid, fara zahar, fara alcool. NUMAI: apa plata, fresh'uri de fructe (maxim unul pe zi!) NIMIC nu se consuma cu ulei! Nici de masline!

Ziua 1. Se mananca fructe - nu in exces, adica nu cateva kilograme. De preferinta citrice (portocala si grep) si pepene rosu. Se bea supa cat cuprinde. FARA BANANE!
Ziua 2. Se mananca legume. De preferinta: spanac, rosii, castravete. FARA PORUMB sau FASOLE. Se bea supa cat cuprinde.
Ziua 3. Fructe legume. Instructiunile sunt mai sus. Raman aceleasi. Supa cat cuprinde. Seara insa ai voie un cartof copt la cuptor cu unt! Eu mancam unul MARE!
Ziua 4. Toata ziua ai voie 3 banane si 1 l. lapte degresat. Si bineinteles supa. Uimitor nu o sa te strici la stomac dupa lapte si banane.
Ziua 5. Ai voie sa mananci carne de vita sau de pui cu legume fierte. Carnea trebuie fripta sau la gratar. FARA PORC. Maxim 200 gr. Si evident supa cat vrei.
Ziua 6. Exact ca mai sus. Vita sau pui supa.
Ziua 7. Vita sau peste si orez fiert. evident supa.

Cam atat. Sa NU tii cura de 2 ori consecutiv ! Trebuie o pauza de cateva zile intre cure (2-3). Teoretic vei slabi cam 5-7 kg daca te tii. Recomand mult exercitiu pentru pastrarea tonusului dar o sa fie si putin cam dificil datorita infometarii.
Pentru orice detalii referitoare la regim:id: desert.plant

Toate cele bune si multa sanatate!

ayesha
Incepator

ingrozitor!!!!

Mesajde ayesha » 14/11/2008 12:04

Mi se pare ingrozitor...sincer..eu stau 8 ore la birou si m-am invatat (prost desigu) sa rontai toata ziua..o sa incerc si eu sa slabesc...de fapt la mine nu stiu care e problema..ca am 156 cm si 58 de kg..nu sant f multe...dar din cauza faptului ca nu fac miscare...am mai multe straturi de "burti".Mi s-a parut interesant tabelul de aici cu caloriile..asta o sa incerc...dar sa ma infometez...NEVER!

alexia291101
Bucatar in devenire

Mesajde alexia291101 » 14/11/2008 12:21

Eu m-am acrit de supa de varza cu dieta lu' peste...nu am slabit intr-o saptamina nici 200 de grame. In plus mi se pare imposibil de tinut daca muncesti ...de exemplu: ce se poate minca la micul dejun? Eu fara biscuiti sau ceva consistent dimineata nici nu pot iesi din casa ca lesin pe drum.
Iulia Cristina

asa
Incepator

raspuns la ciorba de varza

Mesajde asa » 14/11/2008 01:20

:cry: :shock: sunt nelamurita;ciorba de varza se bea strecurata,sau nu,ca e pacat de legumele alea sa nu le consumam!dece sa facem o pasta din legume si sa nu le consumam cu ciorba? :oops:
felicia-asa

asa
Incepator

inca ceva

Mesajde asa » 14/11/2008 01:24

dar cei care stau prost cu glicemiasau inima,au voie sa tina acea cura de slabire cu supa de varza? :? :mrgreen:
felicia-asa

alexia291101
Bucatar in devenire

Mesajde alexia291101 » 14/11/2008 01:43

Eu cred dieta asta nu ar trebui sa o tina nimeni...lipsesc multe din substantele necesare organismului pe timpul zilei
Iulia Cristina

adina_83
Incepator

Mesajde adina_83 » 14/11/2008 07:00

Am sa incerc si eu acest regim,dar numai knd s intoarce mama din vacanta.Poate d data asta am si eu noroc si slabesc k tare mult e nevoie.ms :D [/b]

mary66
Incepator

Re: cum se poate slabi 30 de kg in mai putin de 2luni jumate

Mesajde mary66 » 14/11/2008 08:54

july65 scrie:
july65 scrie:
desert_plant scrie:Am tot fost rugat sa explic cum am reusit sa slabesc atat de mult in atat de putin timp. Aici e regimul pe care l-am tinut eu si cu care am reusit sa slabesc cam 30 si ceva de kilograme. In total am slabit 45 dar nu numai cu regim - am fost si la sala! Oricum recomand foarte mult exercitiu in timpul regimului acesta insa dupa primele 3-4 zile de cand va apucati de el!

Baza regimului este o supa din legume, destul de gustoasa si super simplu de facut chiar si pentru cineva care nu are nici cea mai mica legatura cu bucataria (asa cum eram eu)!

Supa se face din:
- varza (una maricica)
- ardei gras (doi)
- 3 cepe verzi
- un cub supa

Supa asta se bea de cate ori vrei si de cate ori ti se face foame. Se bea adica se strecoara si se bea doar lichidul - probabil ca se pot pastra si ceva legume pentru o pasta dar nu sunt foarte gustoase. Ah, apropo.. numai cu boia si curry se poate condimenta. Te 'curata' de tot. (toxine, s.a.m.d.) In afara de supa TREBUIE sa mananci doar ce scrie mai jos. Fara bauturi cu acid, fara zahar, fara alcool. NUMAI: apa plata, fresh'uri de fructe (maxim unul pe zi!) NIMIC nu se consuma cu ulei! Nici de masline!

Ziua 1. Se mananca fructe - nu in exces, adica nu cateva kilograme. De preferinta citrice (portocala si grep) si pepene rosu. Se bea supa cat cuprinde. FARA BANANE!
Ziua 2. Se mananca legume. De preferinta: spanac, rosii, castravete. FARA PORUMB sau FASOLE. Se bea supa cat cuprinde.
Ziua 3. Fructe legume. Instructiunile sunt mai sus. Raman aceleasi. Supa cat cuprinde. Seara insa ai voie un cartof copt la cuptor cu unt! Eu mancam unul MARE!
Ziua 4. Toata ziua ai voie 3 banane si 1 l. lapte degresat. Si bineinteles supa. Uimitor nu o sa te strici la stomac dupa lapte si banane.
Ziua 5. Ai voie sa mananci carne de vita sau de pui cu legume fierte. Carnea trebuie fripta sau la gratar. FARA PORC. Maxim 200 gr. Si evident supa cat vrei.

Cam atat. Sa NU tii cura de 2 ori consecutiv ! Trebuie o pauza de cateva zile intre cure (2-3). Teoretic vei slabi cam 5-7 kg daca te tii. Recomand mult exercitiu pentru pastrarea tonusului dar o sa fie si putin cam dificil datorita infometarii.

salut,
am inteles ce ai scris dar dupa 7 zile , ce trebuie facut ?
GrĂźsse, July65

Buna ! Eu dupa cele 7 zile am calculat sa nu mananc mai mult de 1500 de calorii in 24 de ore ... La mine a dat rezultate cura cu supa de varza doar ca eu nu am folosit cub de supa sa-i imbunatatesc gustul si am mancat si legumele . De pe 12 oct cand am inceput cura pana pe 12 noiembrie am reusit sa slabesc 10,300 kg ...

dadiana
Incepator

Mesajde dadiana » 26/01/2009 03:34

nu stiu ce sa zic,eu cred ca fiecare corp e diferit si fiecare reactioneaza inrtr-un fel la o diata.eu de exemplu am slabit aproape 10 kg intr-o luna, doar prin a bea un pahar cu apa inainte de masa.si nu mancam mai multe feluri de mancare la o masa. de ex dimineata mancam bine(mic dejun complet-lapte200g,paine-2 felii cu unt si dulceata si un fruct),la pranz beam un pahar cu apa,mancam doar felul 1,iar seara beam un pahar cu apa si mancam felul doi ,de obicei carne,dar inainte cu 3 ore sa merg la culcare.in timpul zilei beam apa mai mult ca de obicei ajungeam la 2-3 l pe zi.asta nu inseamna ca functioneaza la toata lumea
dadiana

cristyd
Incepator

Re: cum se poate slabi 30 de kg in mai putin de 2luni jumate

Mesajde cristyd » 06/07/2009 07:40

desert_plant scrie:Am tot fost rugat sa explic cum am reusit sa slabesc atat de mult in atat de putin timp. Aici e regimul pe care l-am tinut eu si cu care am reusit sa slabesc cam 30 si ceva de kilograme. In total am slabit 45 dar nu numai cu regim - am fost si la sala! Oricum recomand foarte mult exercitiu in timpul regimului acesta insa dupa primele 3-4 zile de cand va apucati de el!

Supa se face din:
- varza (una maricica)
- ardei gras (doi)
- 3 cepe verzi
- un cub supa

Niciodata!!!!! Repet.... Niciodata sa nu tineti aceasta cura. Esti infomatata mereu pe tot parcursul curei. Este un chin ingrozitor. Ciorba de varza are un gust scarbos. Iar dupa ce incei cura pui la loc dublu cat ai slabit.
Nu mai vorbesc de ameteli si slabiciune din cauza infometarii, caderea parului, carii in gura etc....

Înapoi la “Cure de slabire”