Cratiti, oale si tingiri- discutii pe marginea lor

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 13/11/2007 11:42

de nu .. gaseam lista pe net ... ce sa mai incurci femeia din treburi :P

dar nu am pus niciodata oala plina cu lichid ( cum e in pozele Simonei), la noi scrie macim 3/4 dar eu merg la jumatate mereu ca imi e frica .....asa ca aviz fetelor care cauta oala .. de vazut cit lichid poti pune cu adevarat in ea ...

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 13/11/2007 01:19

:hug: thea , tavile le-am cumparat din Ungaria, 1 tava costa 1129 Ft. , mult mai ieftin decat la noi . Sunt si forme de silicon la 1000 Ft . 6 buc. Am preferat tavile de teflon deoarece sunt mai usor de manevrat . :pup: :flower:

Ps. cutia din imagine ,care zici tu ca e iaurt este de fapt dulceata de caise .

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 13/11/2007 11:48

Leila, zici ca aia e dulceatza? :P :P :P noi cum nu stim ungureste... vezi ce se intampla? luam dulceata in loc de iaurt - o fi buna la gogosi, nu? Tavi o sa iau si eu de acolo si in mod sigu si Kukta tot din Ungaria o voi cumpara. mersi :hug:
Crista sa stii ca si mama(asa imi amintesc ) nu puea apa pana in buza oalei ci doar treisfert-avea o oala de aluminiu-cred ca o mai are si acum :flower:

Simona3
Bucatar

Mesajde Simona3 » 16/11/2007 07:34

Mi-am cumparat azi o masine de paste, am optat pentru cea manuala in loc de cea automata pentru ca mie imi place sa fac aluatul cu mina, si daca chiar m-a satur de facut cu mina pot sa-l fac cu masina de paine!
Nu am folosit-o inca, in week-endul asta sper sa am timp!
simona

http://www.amazon.com/Villaware-V150-Im ... gy_k_img_b
Fişiere ataşate
318FT65G5WL._SS500_[1].jpg
villaware imperia 150 pasta machine
318FT65G5WL._SS500_[1].jpg (18.72 KiB) Vizualizat de 5881 ori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 16/11/2007 08:24

Simo e identica cu a mea .. firma e alta dar face tot aceleasi operatiuni ...

sa o stapinesti sanatoasa !!! si la cit mai multe "macaroane" :pup:

ps

facutul aluatului si batutul albuselor face bine femeilor ca intaresc musculatura 8)

cara
antitalent culinar

dilema

Mesajde cara » 21/11/2007 06:46

intentionam sa deschid un subiect nou, pentru ca am nevoie imperioasa de muuuuuuuulte lamuriri.

http://www.amazon.de/Tefal-JAMIE-OLIVER ... B0009NZ828

ce parere aveti de tigaia asta? si-a cumparat deja cineva? vreau sa stiu cat de multumiti sunteti de ea :? si cum iese friptura..

*** iar pentru cei care sunt in Frantza sau au trecut prin Franta si sunt familiarizati cu fripturile de la Flunch: credeti ca tigaia asta poate sa dea un rezultat asemanator cu steak hachĂŠ sau alte fripturi preparate acolo?

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 22/11/2007 12:02

Simona ce masina ai cumparat, sa o stapanesti sanatoasa; eu tare de mult nu am mai facut taietei(nu am timp) dar cat de curand voi face :flower:
Cara eu am cumparat o tigaie asemanatoare cu cea care doresti tu sa o achizitionezi; eu am preparat carne, legume, chiar si clatite :P in tigaie si sunt foarte multumita; se poate spala in masina de vase si rezista la plita ceramica
http://www.reteteculinare.ro/forum/view ... c&start=40

Simona3
Bucatar

Re: dilema

Mesajde Simona3 » 22/11/2007 07:33

cara scrie:intentionam sa deschid un subiect nou, pentru ca am nevoie imperioasa de muuuuuuuulte lamuriri.

http://www.amazon.de/Tefal-JAMIE-OLIVER ... B0009NZ828

ce parere aveti de tigaia asta? si-a cumparat deja cineva? vreau sa stiu cat de multumiti sunteti de ea :? si cum iese friptura..

*** iar pentru cei care sunt in Frantza sau au trecut prin Franta si sunt familiarizati cu fripturile de la Flunch: credeti ca tigaia asta poate sa dea un rezultat asemanator cu steak hachĂŠ sau alte fripturi preparate acolo?

Cara, tigaia asta seamana cu a mea de la inceputul subiectului astiua, mie imi place foarte mult, dar pretul mi se pare cam mare, eu am dat $50 pe a mea care este dubla ca suprafata cu Tefalul lui Jamie.
Dar pe de alta parte noi sintem 5 asa ca mie imi trebuie oale si tigai mamut... :D

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 22/11/2007 07:46

thea, m-am uitat la tigaia ta. problema e ca nu are zimtii suficient de inalti, adica eu ii vreau mai inalti ca sa iasa friptura ok (din punctul meu de vedere).
tigaia pe care o vreau trebuie sa mimeze grill-ul. probabil ca se gasesc astfel de tigai mai mult in franta decat in germania- aici am tot cautat si nu gasesc..
singura care seamana oarecum cu ce vreau e cea din link-ul postat mai devreme..

**chiar ies clatitele din aluat clasic pe tigaia ta, thea?

simona, m-am tot uitat in subiectul asta si nu gasesc tigaia ta. cred ca sunt prea adormita in dimineata asta (adevarul e ca e si 6.41)..
am vrut sa comand tigaia ieri dar am citit impresiile cumparatorilor despre tigaie si mi-a cam pierit din avant..

despre pretz, nu stiu ce sa zic. cam astea sunt preturile. cel de la amazon e mai mic decat ceea ce gasesc eu pe piata.

Simona3
Bucatar

Mesajde Simona3 » 22/11/2007 07:51

cara scrie:thea, m-am uitat la tigaia ta. problema e ca nu are zimtii suficient de inalti, adica eu ii vreau mai inalti ca sa iasa friptura ok (din punctul meu de vedere).
tigaia pe care o vreau trebuie sa mimeze grill-ul. probabil ca se gasesc astfel de tigai mai mult in franta decat in germania- aici am tot cautat si nu gasesc..
singura care seamana oarecum cu ce vreau e cea din link-ul postat mai devreme..

**chiar ies clatitele din aluat clasic pe tigaia ta, thea?

simona, m-am tot uitat in subiectul asta si nu gasesc tigaia ta. cred ca sunt prea adormita in dimineata asta (adevarul e ca e si 6.41)..
am vrut sa comand tigaia ieri dar am citit impresiile cumparatorilor despre tigaie si mi-a cam pierit din avant..

despre pretz, nu stiu ce sa zic. cam astea sunt preturile. cel de la amazon e mai mic decat ceea ce gasesc eu pe piata.

of course ca n-ai gasit-o, era la osso bucco, sorry! incerc sa pun o poza
Fişiere ataşate
315n3w9jdpl._ss500__1__107[1].jpg
315n3w9jdpl._ss500__1__107[1].jpg (19.45 KiB) Vizualizat de 5797 ori

Înapoi la “Zona libera”