Cornulete bicolore

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

ratatouille
Bucatar in devenire

Mesajde ratatouille » 17/02/2010 08:53

cornuletele astea dragute, merg si umplute cu ceva :rugaciune:

alexz_09dk
Incepator

Mesajde alexz_09dk » 17/02/2010 09:47

Da, merg umplute cu ceva, dar acel ceva poate fi doar rahat.Din cate stiu eu, chiar nu se potriveste altceva si nici nu prea poti sa umpli cu ciocolata sau mai stiu eu ce, fiindca se topeste si nu cred ca-ti vor placea dupa:P Deci doar rahat, consider eu!
Bobo`

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 17/02/2010 09:53

Alex =)) m-ai inebunit cu avatarul tau , e super fain :flower: ....te asteptam cu noutati :flower:

alexz_09dk
Incepator

Mesajde alexz_09dk » 17/02/2010 10:02

E micul meu bodyguard =)) . Am sa revin cu noutati cat de curand, asta astept si eu, am facut o prajitura ieri dar nu mi-a iesit. Nu am avut bicarbonat de sodiu, de care aveam nevoie si nu a crescut deloc.Arata urat, mie frica sa pun pozele pe site :roll: =)) =))
Bobo`

5august
Bucatar

Mesajde 5august » 17/02/2010 10:15

alexz_09dk scrie:E micul meu bodyguard =)) . Am sa revin cu noutati cat de curand, asta astept si eu, am facut o prajitura ieri dar nu mi-a iesit. Nu am avut bicarbonat de sodiu, de care aveam nevoie si nu a crescut deloc.Arata urat, mie frica sa pun pozele pe site :roll: =)) =))

Felicitari pentru cornulete,le-a vazut fetita mea si ma intreba cand ii coc si ei. :x :x :x Mi-ai dat de lucru :P Problema nu este facutul,ci papatul,ca sunt atat de bune,incat nu te mai opresti :buuun: :buuun: :buuun:
Mama le mai umplea ,pe langa rahat,cu dulceata amestecata cu multa nuca macinata .E o umplutura foarte buna la gust si nu curge.
Cat despre esecul de ieri , sa nu te dezamageasca prea tare.Cred ca fiecare gospodina are cel putin un rateu in ale bucataritului:P .Cu timpul vei primi experienta si vei sti cat de mult poti modifica reteta de baza ,in asa fel in cat sa iasa ceva bun .
Succes !!!

alexz_09dk
Incepator

Mesajde alexz_09dk » 17/02/2010 10:20

Multumesc frumos!
Nu ma dezamagit prea tare esecul de ieri, doar ca era totul perfect si uitasem de bicarbonat, iar cand am observat ca nu creste in cuptor, mi-am adus aminte de bicarbonat si nici macar nu aveam acasa.Asta e, am sa mai fac odata, sper sa-mi iasa.Multumesc tuturor pentru incurajari!!! :flower: :flower:
Bobo`

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 17/02/2010 10:38

Felicitari, Alex. =D>
Foarte apetisante cornuletele si poze.
Mult succes in continuare si asteptam sa ne prezinti bunatatile tale culinare. =D> =D> =D>
Imagine

LORY
Bucatar de elita

Mesajde LORY » 18/02/2010 12:23

Alex da o reteta nu dai?as vrea sa vad ce ai pus tu in plus fata de ale mele :) ...aceiasi metoda de rulare o folosesc si eu.
Am vazut la avatarul tau ca esti student...la 17 ani neimpliniti?
Daca intradevar sunt facute de tine te felicit!!! se pare ca esti un copil precoce din toate punctele de vedere =D> =D>
Al meu copil are 18 impliniti :) stie doar sa faca oua si cartofi prajiti :)
"Prietenii sunt ingeri tacuti care ne pun pe picioare atunci cand aripile noastre uita cum sa zboare."

Bucataresele Vesele

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 18/02/2010 12:48

faza cu suprapunerea partiala a triunghiurilor nu am incercat-o. Ce pot sa zic? Probabil alterneaza mai echilibrat culorile -adica n-avem numa fasiute de alb sau maroniu.. E bine de stiut, dar mare inovatie nu-i. :wink:
In alta ordine .. probabil ca ai pus data nasterii random :D Nu trebuie sa postezi date reale aici dar nici nu e cazul sa induci in eroare ditamai comunitatea preponderent feminina :wink: Iar daca ma insel, si ai totusi 17 ani 8) , well.. sunt curioasa cum.. reusesti (intreb asta offtopic) sa faci tot maldarul de teme din toate ariile curriculare, sa nu chiulesti de la scoala, sa citesti consecvent retete vechi de pe forumuri culinare sa le testezi si sa si bucataresti ? 8) In caz ca existi in toate coordonatele astea, parintii tai cred ca-s cel putin consternati de cat de multifunctional esti :cafea:

ps. Apropos de alternative de umplere- am incercat eu cu o lingura de nutela amestecata cu trei linguri de nuca macinata si n-a curs in cuptor- nu mai zic cati fani a avut combinatia asta. Am mai incercat cu unt frecat cu zahar si cacao si toate astea amestecate cu nuca- am pus in fiecare cornulet, la baza, putin din amestecul asta si s-a comportat bine in cuptor. Poti incerca. :idea:

maria MIHULESCU
Bucatar de elita

Mesajde maria MIHULESCU » 18/02/2010 12:57

Si se pot umple si cu branza dulce unde pui 2 linguri de gris. Sigur nu se "misca" de la locul ei :wink:
Imagine

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”