Ciuperci uscate

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

iuliajewel
Bucatar de elita

Ciuperci uscate

Mesajde iuliajewel » 11/07/2010 04:00

Desi ciupercile se gasesc mai tot timpul anului, doar unele sunt in stare cruda, proaspete. Cele pe care le gasim conservate in borcane sau diverse recipiente nu au gustul si aroma cu care creditam un anumit fel de ciuperca.

Asadar, dupa ciupercile proaspete, cele mai indicate de-a fi folosite cu max de reusita sunt cele uscate. Ele mai au un avantaj: prin uscare aroma se concentreaza, devine un parfum inconfundabil de padure reavana, pamant si locuri tainice.

Dupa uscarea lor mai e nevoie de un procedeu, doua: ori le punem 12 ore la congelator (pt. a fi sigure ca nu au nici urma de ousoare de viitori viermisori - se poate imtampla...) ori le punem in borcane cu filet unde presaram cateva boabe de piper si-o frunza de dafin.

In ambele cazuri, folosim inainte de toate pungi de hartie, inchise, si tinute inca vreo doua zile la loc caldut (sus pe un dulap de bucatarie eventual) apoi presaram ceva mirodenii anti-molii (piper, dafin, boabe de mustar etc) si le punem definitiv la pastrare in pungile sau borcanele respective.

Celor dintre voi care au aparat de vidat pungi va spun ca tot e bine sa strecurati o boaba doua de piper printre ciuperci, mai ales la galbiori sau manatarci.
Fişiere ataşate
P7030115.JPG
P7030115.JPG (47.3 KiB) Vizualizat de 2987 ori
P7030124.JPG
P7030124.JPG (36.29 KiB) Vizualizat de 2988 ori
P7030117.JPG
P7030117.JPG (53.13 KiB) Vizualizat de 2988 ori
P7030120.JPG
P7030120.JPG (46.9 KiB) Vizualizat de 2988 ori

carmenica
Bucatar in devenire

Mesajde carmenica » 13/07/2010 11:53

Super aparatul!
Numai sa gasesc si eu ca-i tare folositor!

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 14/07/2010 01:47

carmenica scrie:Super aparatul!
Numai sa gasesc si eu ca-i tare folositor!

Am cercetat profilul tau si nu am vazut unde esti localizata, asa ca nu pot sti daca ai in vecinatate vreun hipermarket;

Pentru cate face este chiar ieftin: 120 ROn!

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 14/07/2010 08:06

Daca ii asa de " istetuc " acest aparat, te rog frumos da-ne detalii despre el, de unde l-ai achizitionat, ce marca este...
Multumesc anticipat !!!
:master: :master: :master:
Chiar ma intereseaza !!!
:flower: :flower: :flower:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.
Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"
-Legea lui Bookev-

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 14/07/2010 12:56

lucia_bp scrie:Daca ii asa de " istetuc " acest aparat, te rog frumos da-ne detalii despre el, de unde l-ai achizitionat, ce marca este...
Multumesc anticipat !!!
:master: :master: :master:
Chiar ma intereseaza !!!

Se gasesc cam peste tot in supermarketuri, la "Electro-casnice".
Eu l-am cumparat de la Auchan si marca este "Hauser"
Se gasesc si alte marci (nu cu mult mai scumpe) dar eu am optat pt acesta fiindca sertarele ii sunt transparente si vad din cand in cand starea si gradul de uscare a produselor cu pricina.

Un pont: cumparati cat mai multe sertare si accesorii, in plus fata de cele din cutie, pt cei care au o familie mai mare (daca tot consumati curent electric, sa va fie de hazna barem: cocotati cat mai multe sertare la acelasi consum de energie - ca tot aveti voi mai multe maini decat mine!!!)

Eu m-am multumit cu cele 5 sertare din dotare penca nu mi-s numeroasa :)

lucia_bp
campion la gatit
campion  la gatit

Mesajde lucia_bp » 14/07/2010 02:37

Iti multumesc frumos pentru informatii si pont !!!
In zilele urmatoare am sa merg sa vad ce si cum.
Iti voi scrie detalii pe aceasta tema.

Ps: Ne-ai scris: " cumparati cat mai multe sertare si accesorii, in plus fata de cele din cutie "- acestea se pot achizitiona tot de la ei ? Au acolo in magazin in plus si cumperi cate vrei ??

:hug: :flower:
"Un gram de practica valoreaza cat o tona de teorie.

Iar un graunte de imaginatie face mai mult decat un car de practica"

-Legea lui Bookev-

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 14/07/2010 03:34

Da Lucia, se gasesc dar trebuie sa intrebi (frumos :lol: ) ca la noi e invers decat pe-afara: TU tre sa te uiti frumos si sa zambesti la "coana de pe raion" incruntata si scarbita de prezenta ta :evil:

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”