Cine vrea sa ma ajute si pe mine sa slabesc?????????????????

Ai constatat ca greutatea ta a scapat din frau? Sau tocmai ai obtinut greutatea visata in urma unei cure de slabire eficiente? Aici poti posta cum ai reusit sa slabesti sau poti citi cum ai putea sa slabesti cat mai sanatos si eficient.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

biene maja
Incepator

Cine vrea sa ma ajute si pe mine sa slabesc?????????????????

Mesajde biene maja » 04/04/2007 10:17

Si eu sunt noua pe aicia .Este prima data cand scriu pe un forum .Cine vrea sa mai slabeasca cu mine? eu trebuie sa slabesc cam 20 kg si ma chinui de vreo 3 ani ,am reusit aproape 10 ,dar le-am pus iara inapoi, e foarte greu . Cine stie vreo dieta buna sau vrea sa slabeasca cu mine rog foarte frumos sa ma ajute. mersi mult :cry: :master:
cine ma ajuta si pe mine sa slabesc?????

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Re: CINE VREA SA MA AJUTE SI PE MINE SA SLABESC?????????????

Mesajde Leila » 04/04/2007 11:13

biene maja scrie:Si eu sunt noua pe aicia .Este prima data cand scriu pe un forum .Cine vrea sa mai slabeasca cu mine? eu trebuie sa slabesc cam 20 kg si ma chinui de vreo 3 ani ,am reusit aproape 10 ,dar le-am pus iara inapoi, e foarte greu . Cine stie vreo dieta buna sau vrea sa slabeasca cu mine rog foarte frumos sa ma ajute. mersi mult :cry: :master:

Buna maja :wink: Nu fi trista si eu vreau sa mai slabesc :D hai sa tinem impreuna curele de slabire :hug: Ce regim ai inceput ? In cat timp ai dat cele 10 kg.? Unde crezi ca ai gresit de ai depus inapoi ?

:pup: :pup: :flower: :flower:

PS Bine ai venit in mijlocul nostru, sper ca vei veni si cu cateva retete de papica :D .

biene maja
Incepator

Mesajde biene maja » 04/04/2007 11:30

Hallo Leila sunt foarte bucuroasa ca esti alaturi de mine . Hai sa incepem de luni o dieta .Peopune tu ceva

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 04/04/2007 11:41

biene maja scrie:Hallo Leila sunt foarte bucuroasa ca esti alaturi de mine . Hai sa incepem de luni o dieta .Peopune tu ceva

Nu iti cer imposibilul :o , hai mai bine de marti, ca vineri plecam la socrii in Bistrita si nu ma intorc numai luni seara :D . De acord?

Oricum eu fac in felul urmator : dupa ora 18 nu mai mananc , ultima masa e o masa frugala alcatuita din legume, fructe sau 1 cana de lapte sau iaurt .

In schimb pe parcursul unei zile mananc mai des si putin fara sa am restrictie si un lucru important pe care il respect este sa beau zilnic cel putin 2 l de apa

Tu ce fel de regim ai tinut ? Am incercat si eu mai multe tipuri dar acesta e cea mai eficace . E adevarat ca dai mai greu jos kg. dar nu le depui inapoi .
Am slabit in 9 zile 9 kg cu un program de la Forever dar le-am depus inapoi si am mai luat si in plus =)) =)) =)) Din acest motiv prefer sa scad in greutate mai lent :wink:

biene maja
Incepator

Mesajde biene maja » 04/04/2007 11:49

Si eu am tinut tot felul de diete ,dar dupa ce am inceput sa mananc iara paine mai cate o prajitura am luat iara in greutate si tot asa ma lupt cu kilogramele de la 78 kg slabesc la 70 kg si de la 70 urc iara la 78, asta fac timp de 3 ani

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 05/04/2007 12:00

biene maja scrie:Si eu am tinut tot felul de diete ,dar dupa ce am inceput sa mananc iara paine mai cate o prajitura am luat iara in greutate si tot asa ma lupt cu kilogramele de la 78 kg slabesc la 70 kg si de la 70 urc iara la 78, asta fac timp de 3 ani

=)) =)) =)) =)) nu de tine rad ci de mine rad =)) =)) si eu de la 70 am urcat la 77 kg si in iarna am ajuns la 83 kg =)) =)) vorba ta , paine nu mancam dar la ora 23 ma apuca dorul de baclava, cremes, savarina si :x :x :x normal ca mancam =)) =))

Acum am ajuns la 77 kg si tin regimul descris mai sus cam de 1 luna jumate poate chiar doua ca nici io nu mai sthiu :?: In apa pe care o beau (2 l /zi) storc si o lamaie. Si mai este inca o pb :x :x dupa o anumita varsta slabesti mult mai greu asa am observat eu :x

biene maja
Incepator

Mesajde biene maja » 05/04/2007 12:09

daca i-mi pun ambitia slabesc iara pana la 70 ,dar sub 70 nu am ajuns si asta mi cel mai tare ciuda .si inca ceva in concediu tot timpul pun cateva chilograme in plus ( ca la mama acasa nu-i nichaieri )M-am gandit sa incep cura cu lamaile ce zici ajuta ,ca nu am tinuto niciodata :P

Leila
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde Leila » 05/04/2007 12:18

biene maja scrie:daca i-mi pun ambitia slabesc iara pana la 70 ,dar sub 70 nu am ajuns si asta mi cel mai tare ciuda .si inca ceva in concediu tot timpul pun cateva chilograme in plus ( ca la mama acasa nu-i nichaieri )M-am gandit sa incep cura cu lamaile ce zici ajuta ,ca nu am tinuto niciodata :P

cred ca te ajuta sa faci gastrita hiperacida :D :D . Verifica-ti cutia cu mesaje private . :flower:

doareu23
Incepator

Mesajde doareu23 » 16/04/2007 12:07

Buna fetelor si eu vreau sa slabesc cam vreo 8 kg.Nu st ce sa fac ca nu prea mai am ambitie deloc..poate reusim impreuna ,ce ziceti?
Voi cum mai stati ....
Mananci ca sa traiesti,nu traiesti ca sa mananci....

jogging
Incepator

Mesajde jogging » 16/04/2007 02:17

Cura de slabire fara sport jogging sala fitness aerobic
NU ARE ROST deaia majoritatea se ingrasa la loc dupa cateva luni Exista mai multe regimuri unele chiar stupide care iti pot pune viata in pericol Un regim normal ar trebui sa contina mai multe proteine( carne si produse din carne,peste,soia :!: -este foarte buna pentru femei datorita cantitatii mari de hormoni estrogeni-,lapte,albus de ou fiert,suplimente proteice) si mai putini carbohidrati (paine dulciuri orez cartofi fasole mazare ) Carbohidratii trebuie consumati dimineata pentru energie Cei mai buni carbohidrati sunt cerealele cu sau fara musli deoarece dau energie treptat putin cate putin nu cum da ciocolata energia brusc si dupa aceea te simti molesit/a Trebuie scazuta cantitatea de sare deoarece mentine apa in corp Nu trebuie eliminata deoarece trebuie sa avem de unde lua iodul. Grasimile cele mai bune sunt date de peshte E bine sa mancam peshte cel putin de trei ori pe saptamana Bine ar fi k toate alimentele care se gatesc sa fie fierte inabusit ori facute cu unt nu margarina Fibrele se pot lua din brocoli si nu numai Este foarte usor de gatit Puneti apa la fiert si cand fierbe apa puneti brocoli in apa il lasati 2 minute pana prinde culoare de verde aprins si Voila! puteti sa-l puneti in farfurie si sa stoarceti niste lamaie peste el si puteti sa-l savurati Si conopida este extraordinara S-au facut teste si cica la :!: femeile care folosesc conopida riscul aparitiei cancerului de san este injumatatit In fine regula este dimineta cereale cu lapte dupa amiaza proteine+fibre ex pui+ brocoli seara cu 3 ore inainte de culcare la fel proteine+fibre sau doar proteine si un fruct Apa trebuie tinuta langa voi in camera :idea: Beti cat mai multa!! :idea: Ceaiul verde incontestabil nu trebuie sa lipseasca in nici o zi Cate un plic-doua pe zi Recomand Lipton e vreo 7lei si e cu mult superior fata de celelalte :master: Oricum nu mancarea e cea mai mare problema ci vointa Stiu e greu sa mergi la alergat dupa o zi de stat in picioare dar trebuie pentru ca este pentru look-ul tau pentru tonus pentru dorinta de a trai fara probleme de sanatate Cea mai buna varianta de a slabi mi se pare a merge la sala de fitness(3 ori pe saptamana) si alternand cu sedinte de jogging (de 2 ori pe saptamana) Adica luni sala marti jogging miercuri sala joi jogging vineri sala sambata si duminica repaus Mai trebuie mentionat ca trebuie tinut si un regim adecvat si somn cel putin 8 ore Cafeaua :cafea: este buna inainte de antrenament cu o jumatate de ora Regimul daca produce senzatii de ameteala de rau nu este bun pentru voi :?: Trebuie sa-l schimbati pentru organismul vostru mai adaugati cateva proteine fibre :!: Suplimentele cu vitamine si minerale nu trebuie sa lipseasca :!: Cremele anticelulita nu au nici un efect asa ca nu mai aruncati banii degeaba. :!: Fructul cel mai bun este grepfruitul deoarece are putine calorii si ajuta la arderea rapida a grasimilor Este o vorba: daca felurile de mancare se ating intre ele inseamna ca mananci prea mult :paguba: In continuare voi pune un regim care nu imi apartine si pe care nu l-am folosit niciodata Daca apare vreo stare de ameteala oboseala neplacere trebuie sa va opriti si sa mancati ceea ce am scris mai sus

Dieta cu grepfrut

Sarbatorile au venit si-au trecut, tu ai ramas cu amintiri frumoase, dar si cu niste kilograme in plus. Dieta cu grepfrut te ajuta sa scapi rapid de ele. In plus, se pare ca in 2 luni jumatate pierzi 23 de kilograme.

Citeste cu atentie regulile si fa exact cum scrie "la carte":
• Bea 8 pahare cu apa pe zi.
• La fiecare masa poti manca pe saturate.
• Trebuie sa mananci cel putin cantitatea minima indicata pentru fiecare masa.
• Nu scoate nimic din dieta! Mai ales sunca de la micul dejun si salatele. Aceasta combinatie ajuta la arderea grasimilor!
• Grepfrutul sau sucul de fructe este important, deoarece se comporta ca un catalizator în procesul de ardere. Nu adauga si nu diminua cantitatea de grepfrut sau de suc indicata!
• Bea numai o ceasca de cafea pe zi. Cofeina dezechilibreaza producerea insulinei care împiedica procesul de ardere.
• Nu manca între mese. Daca urmezi dieta cum trebuie, nu-ti va fi foame.
• Poti consuma alimente prajite în unt.
• Nu manca desert, produse de panificatie, legume albe sau cartofi dulci.
• Poti dubla sau tripla portiile de carne, salate sau legume.
• Urmeaza dieta timp de 12 zile, fa o pauza de 2 zile si repeta cura.

Micul dejun
O jumatate de grepfrut sau un sfert de pahar cu suc neĂŽndulcit
Doua oua de orice fel
Doua felii de bacon

Pranz
O jumatate de grepfrut sau un sfert de pahar de suc neĂŽndulcit
Salata cu orice fel de sos
Carne de orice fel si oricat doriti

Cina
O jumatate de grepfrut sau un sfert de pahar de suc neĂŽndulcit
Salata cu orice fel de sos sau legume rosii sau verzi, preparate ĂŽn unt si condimentate
Carne sau peste de oric fel, pregatit dupa preferinte
O ceasca de cafea sau ceai

Gustarea ĂŽnainte de culcare
Un sfert de pahar cu suc de rosii sau lapte degresat

Alimentele pe care le puteti consuma ĂŽn timpul dietei:
ceapa rosie, piper, ridichi, broccoli, cereale, porumb, spanac, legume care contin amidon, spaghete, unt de arahide, jeleu sau gem, muraturi dulci, covrigei, fructe, sos pentru salate cu un continut slab de calorii.

Alimentele pe care nu aveti voie sa le consumati:
ceapa alba, cartofi, telina, mazare, castraveti, morcovi, ceapa verde, varza, chips-uri, rosii, fasole verde, laptuci, maioneza, orice fel de branza, hot dog, legume verzi, nuci.

In speranta ca va poate ajuta am scris aceste lucruri pentru ca spun din propria experienta ca toata lumea poate sa slabeasca si sa se ingrase dar numai putini stiu cum si unde Nu e important cantarul ci felul in care arati in oglinda Degeaba slabesti la brate sani spate si burtica si grasimea pe gambe si coapse raman la fel Asa ca VA ASIGUR :!: daca faceti sport si mancati cat de cat sanatos ARDETI GRASIMEA fara nici un fel de probleme pe tot corpul Tineti minte ca trebuie sa aveti rabdare deoarece grasimea dobandita atatia ani nu poate fi data jos in cateva zile si fiecare om e diferit ceea ce inseamna ca slabeste diferit unul mai repede, altul mai incet
Ceea ce va doresc eu e sa realizati scopurile propuse si sa nu dati inapoi lasati sau mancati mai rar ciocolata prajiturele nu sunt bune deloc pentru corp :mrgreen: :lol: Bafta si tineti-ma la curent cum a mers

Înapoi la “Cure de slabire”