Celiachie

Suferiti de o boala care va determina sa tineti regim? Si totusi nu percepeti asta ca pe o corvoada deoarece cunoasteti nenumarate combinatii ale mancarurilor permise? Faceti si altora viata mai usoara prezentand aceste mancaruri dietetice si de regim.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

cristyd
Incepator

Mesajde cristyd » 13/03/2010 11:44

thea scrie:Extraordinar .... parca nu-mi vine sa cred :x ... l In alimentarele noastre mari, supermarketuri, nici macar fulgi de ovaz nu prea gasesti...in urma cu 3 ani eu cumparam hrisca, mei, tapioca, orez brun, soia boabe, naut etc numai de la magazine naturiste, care erau maxim 4 in Arad. Multa sanatate mamei tale !

Multumesc mult, sanatate muta si tie. Asta ma mira si pe mine. Daca se poate aici prin magazine de ce nu se poate si la noi. Cand mama imi spunea ca nu gaseste am zis ca ma minte si nu se duce sa cumpere.

elena.elena
Bucatar Sef

Mesajde elena.elena » 13/03/2010 02:31

Incredibil nu-mi vine nici mie sa cred! Am gasit o farmacie naturista in Tm unde au produse fara gluten, faina e 18 lei 1 kg dar citind componentele mi-am dat seama ca ele exista si separat si sunt mai ieftine,de ex faina de orez etc. Mi-am luat si faina de soia si am facut paine dar si cu secara pt ca cea fara gluten e scumpa desigur. Doamne, in ce tara traim!!!! :badday:
P.S. In magazinele obisnuite sau in supermarketuri nici urma de produse fara gluten... :rusine:

ancaduse
Incepator

Re: Celiachie

Mesajde ancaduse » 06/08/2012 10:06

cristyd scrie:Sunt curioasa. Este cineva din voi celiac sau aveti vreun copil sau membru al familiei celiac? Pana acum nu foarte multa vreme nu stiam nimic despre celiachie dar am aflat ca mama mea este celiaca.

Daca sunteti hai sa facem si retete pentru intoleranta la gluten, asa cum se fac pentru vegetarieni sau diabetici.

Buna! Nu stiu exact cum sa fac ca sa nu para reclama, insa mama mea s-a dedicat in ultimii 20 si ceva de ani cercetarii bolii celiace si a dezvoltat o serie de produse finite, dar si premixuri (pentru cei ce vor sa faca produsele in casa) cu destinatie speciala: persoanele cu intoleranta la gluten. De asemenea a scris cateva scurte articole despre acest subiect.

[Mesaj editat]

Multumesc.

hdemetra
Incepator

Re: Celiachie

Mesajde hdemetra » 24/09/2014 09:18

eu sint celiaca si pare mai complicat vazut din afara decit e de fapt.
e necesara mai multa atentie si anumite obiceiuri, e adevarat, dar sint (devin) simple. la magazin nu poti pur si simplu sa pui mina pe un produs procesat si sa-l iei. daca nu scrie pe el fara gluten sau nu are insemnul spicului taiat e mai bine sa nu risti pt ca exista riscul de fi contaminat sau chiar sa il contina.
dar exista foarte multe posibilitati si combinatii care, in ultima instanta, sint mult mai sanatoase.
un lucru pe care l-am aflat, pe care poate deja mama ta il stie, este ca ustensilele din lemn (linguri, spatule, tocatoare, tacimuri cu minere din lemn...) nu pot fi folosite de celiaci daca au luat contact deja cu produse care contin gluten. lemnul absoarbe si, oricit s-ar spala, nu mai iese si contaminarea, in acest caz, e permanenta iar starile de rau ale celiacului pot persista, in ciuda faptului ca el crede ca a inlaturat toate sursele.
exista celiaci care nici oalele nu le folosesc decit pt mincarurile lor.
atentie si la produsele de igiena si la detergenti. eu am avut reactii alergice la o crema care continea germeni de griu si la un sampon care continea ovaz (in ciuda faptului ca nu le-am mincat). fiecare organism reactioneaza diferit.
asa cum se stie, cerealele care contin glutenul sint griul, secara, orzul, ovazul si kamutul.
multa sanatate

Înapoi la “Sanatate - diete si regimuri alimentare”