Ce sa mananci cand esti insarcinata?

Esti proaspata mamica si nu stii ce alimentatie e ideala pentru copilul tau? Aici poti discuta cu alte mamici care au trecut sau mai trec inca prin aceleasi probleme ca si tine.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

adinush
Bucatar in devenire

Ce sa mananci cand esti insarcinata?

Mesajde adinush » 03/05/2006 09:24

Astept sfaturi si sugestii despre ce sa si ce sa nu mananc,eventual niste meniuri.Am inteles de exemplu ca nu e recomandat ficat,ciuperci,fripturi in sange...
Eu am incercat sa imi diversific meniul dar nu stiu cat am reusit :?

corinaelena
Incepator

Mesajde corinaelena » 04/05/2006 09:01

eu sunt insarcinata in 7 luni.sincer iti spun ca pina la tine nu am auzit sa nu ai voie de ficat,etc.

bertha
Incepator

Mesajde bertha » 04/05/2006 10:16

Nu este un mit ca n-ai voie ficat in timpul sarcinii! Atentie si la alte produse care pot contine ficat (ex. pateu). Trebuie evitata maioneza si tot ce este preparat cu oua necoapte. De asemenea, unele femei au probleme cu consumul de sare. In special spre sfarsitul sarcinii, in cazul in care constati ca incep sa ti se umfle picioarele, e bine sa limitezi sarea din mancare. Nici condimentat nu e recomandat in utimele luni.
Atentie la bauturile carbozazoase, ar fi ideal sa renunti, mai ales daca te baloneaza.

Sigur stii ce e voie si e f recomandat sa mananci: lactate cat cuprinde, fructe la fel, nu elimina paine, chiar daca ti se pare ca te ingrasi, eventual mananca paine neagra, ajuta digestia si in perioada sarcinii exista o predispozitie la conatipatie. De fapt, din grupele mari de alimente, numai dulciurile nu sunt strict necesare, dar ce buneeeee suuuunt! :buuun: Gata, nu-ti mai fac pofta! :pup: :hug:

Daca imi mai amintesc, iti mai spun.

PS Ti-a recomandat Nally desprecopii.com? Daca nu, o fac eu, intra cu incredere, vei gasi acolo raspunsuri la multe intrebari si vei putea "vorbi" cu alte mamici care asteapta bbi in aceeasi perioada cu tine.

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 04/05/2006 11:37

In legatura cu mancarea nu face rabat la ce poftesti... evita excitantele ca ciocolata, cola, pepsi, papa cat mai natural fara a face excese...daca sunteti doi nu inseamana ca si trebuie papat ca pentru doi! E suficient cat sa te saturi fara a sta ca un balon gata sa explodeze! :D Cum spunea si Bertha fructe multe, legume, lactate si carne in special de vita, bine preparata.

Ar trebui acum la inceputl sarcinii pana in luna 4 - 5 sa iei acid folic si fier - care contribuie substantial la formarea placentei si dezvolatrea embrionului si previne aparitia anemiei feriprive care afecteaza fatul. In acelasi ton ai nevoie si de Ca care contriuie la formarea si dezvoltarea sistemului osos si a dentitiei fatului.

Inainte de a lua ceva eu iti recomand sa mergi la un doctor...

Inca o data sarcina usoara si un bebe sanatos... pe parcurs ne mai consultam noi si nu te lasamm in ceata! :pup: :pup: :pup: :pup:

P.S. Bertha, Adinush a dat startul al Mamici de ianuarie - februarie 2007 la desprecopii.com :love: ... :wink:
''Incepe ce poti face, sau ce poti visa: indrazneala are geniu, putere si magie...'' J. W. von Gheothe

www.retete-apetisante.ro

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 04/05/2006 04:14

dar banuiesc ca nu ai voie ficat fiindca pericolul de toxiinfectie alimentara e mare nu? nu fiindca nu e sanatos sau contine ceva contraindicat...

stiu ca ficatul e unul din cele mai sensibile alimente si se strica usor, eu daca deschid un pate de ficat si nu-l mancam tot o data arunc ce ramane.

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 11/05/2006 07:44

e foarte usor sa zicem ce ar trebui sa manance.. insa e greu de urmat..
gravidele difera mult una de alta si in ceea ce priveste apetitul si "poftele" sau alimentele tolerate..

stiu un caz care in primele 4-5 luni putea sa manance numai arahide, iaurt si gutui..rar portocale :blushing: cele care poftesc la mai mult si mai variat de atat sunt cazuri fericite :wink: :hug:

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 12/05/2006 01:32

Cazul tau draga Cara ? :D :hug:

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 12/05/2006 01:35

La mine nevasta-mea mananca de toate. Am incercat sa-i iau de mancare in primele 3 luni cam 1 l de lapte pe zi, 1 - 2 oua , carne de pui eventual prajita pe gratar, preparate din carne cu cat mai putina grasime (pastrama, muschi etc ) , dar in rest cam tot ce a vrut. Mananca hamburgheri in disperare , castraveti murati cat mai multi , bea apa de stinge ( 3- 4 litri pe zi ) dar in rest nu lucruri deosebite. Manca multe cereale cu lapte la inceput dar acum nici macar de astea nu mai vrea...
Sa vedem cum o fi de acum incolo ... :)

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 15/05/2006 08:12

:o wow, pai sotia ta, andrei, e un caz fericit :hug:

Manu
Incepator

Mesajde Manu » 15/05/2006 11:54

Eu zic ca e bine sa maninci de toate.Ginditi-va la cele care vor sa manince si nu pot :cry: :cry:
Si eu am citit ca nu e bine sa maninci ficat dar cind aveam deja citeva luni bune.Am luat in greutate 1kg pe luna pina la 5 luni dar dupa aia a venit Craciunul si s-a dus totul....Dar copilul e sanatos tun si nu mai conteaza ca am luat 26kg. :P :P :P

Înapoi la “Bucataria mamicilor”