CE IMI PUTETI SPUNE DESPRE GAUFRES ???

Cunoasteti mici trucuri usor de realizat, dar care fac diferenta dintre o mancare reusita si una esuata? Prezentati-le aici pentru cei care nu au reusit inca sa le descopere singuri. De asemenea daca aveti nelamuriri privind anumite retete veti primi ajutor din partea membrilor comunitatii.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

giulia
Incepator

CE IMI PUTETI SPUNE DESPRE GAUFRES ???

Mesajde giulia » 01/08/2006 07:57

Fetelor eu am fost la o "festa" cum ar fi bilciul la noi si am mincat "gaufres" sunt o bunatate , am inteles ca sunt originari din belgia, dar se gasesc si in franta, germania , austria.Voi ce stiti despre acest dulce avind in vedere ca suntem un pic de pretutindendi? :master: :roll:
"CEA MAI BUNA CALE DE A STA PE PROPRIILE PICIOARE ESTE SA FI STAT MULT TIMP IN GENUNCHI" (SPURGEON)

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 02/08/2006 08:25

Buna Giulia ... se vindeau si in Bucuresti pe strada .. erau in centru amenajate niste casute de lemn si acolo le preparau pe loc, si la mare imi amintesc ca erau .. le chema la inceput chiar Gaufre de Liege ( sau Liegge ca n-am stiut niciodata sa scriu numele orasului asta :lol: )... apoi a pierdut din nume ca era prea lung si au ramas numai gaufre ( goffre)...

Ai nevoie de un aparat electric care are forma asta cu patratele , arata un pic ca cel de facut sandvisuri calde ( se inchide si se deschide ca op carte si pui aluatul acolo in el).

Uite aici niste retete - sunt cele pe care ei le numesc "cialda calda "( in italiana .. dar le traducem noi pe urma daca vor fii interesate si celelalte fete). http://www.ceaelettrodomestici.it/ricette.htm

si aici ai si aparatul http://www.ceaelettrodomestici.it/prodotti.htm

Ce mai stiu eu ca in america lsi in germania e cheama waffel ... si se gasesc chiar gata facute si congelate tocmai bune ca sa le arunci in aparatul de prajit piinea , sa le incalzesti si apoi sa le maninci unse cu marmelada, ciocolata sau chiar asa simple... au diverse arome ( eu eram moarta dupa cele cu scortisoara :buuun: )

Vad ca esti din Bologna sunt 2 magazine cu minuni pt bucatarie in centru chiar pe Via Marconi .. unul in statia de autobuz in directia Piazza dei Martiri si unul care pare mic rau de afara dar e mai imbirligat si inghesuit iar mie imi place mult de tot pe partea cealalata a strazii ..

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 02/08/2006 10:01

giulia, am cautat azi retete multe pt. waffle sau gauffre si am gasit cateva numai ca le-am pe calc la serviciu si nu am avut timp sa le copiez.. Sper maine sa fiu singura sa am ceva timp sa-ti mai scriu. Crista are dreptate. Numai ca o sa-ti trebuiasca aparatul ala ca sa le faci, ca retete gasim noi.

giulia
Incepator

Mesajde giulia » 02/08/2006 12:09

Multumesc anticipat pentru colaborarea voastra :master: :master: :master:

Draga Crista eu sunt in provincia de bologna(imola) retete am si eu tot asa luate de pe internet , dar vroiam sa stiu daca cineva a incercat sa le faca ? cum vin? Sunt si la lidl dar nu imi plac ca sa nu mai spun ca e o mare diferenza intre cel proaspat si cald si cel de la lidl.Cit despre aparat stiu cum arata si de la aceasta fabrica am preturile numai ca mi se par cam mari €58 + €15 trasportul.Am auzit ca l-au platit €20 . Nu e ca vreau si eu sa il platesc € 20 dar daca ar fi un pret mai mic de cel pe care l-am gasit. Chiar am sa merg la Bologna sa vad daca gasesc.Daca esti "Ratacita prin italia" cred ca ai fost si tu la "festa dell l'unita" acolo am mincat anul trecut si anul acesta . :roll: :roll: :roll: :roll: :roll:
multam fain pentru consiliu si interese roxanavmv. :master: :master: Sunt foarte bucuroasa ca am gasit acest forum sunteti asa dragute!!! :blushing:
Ultima oară modificat 02/08/2006 02:55 de către giulia, modificat 1 dată în total.
"CEA MAI BUNA CALE DE A STA PE PROPRIILE PICIOARE ESTE SA FI STAT MULT TIMP IN GENUNCHI" (SPURGEON)

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 02/08/2006 12:50

Eu mai imi bag nasul pe forumurile italiene de bucatarie si acolo am gasit pagina asta cu aparatul si retetele lui .. iar cocoanele de acolo chiar facusera una dintre retete si erau incintate ... o sa iti trimit sa citesti discutia .. asa ca ama considerat ca e reteta verificata .

Si eu stau in prov de Bo ( Marzabotto) .. dar la feste d-astea nu am fost pina acum .. "unita" astia sunt aia cu steagul rosu si secera si ciocanu ?? :D :D .. toata ziua se sarbatorsc si pe aici eu insa n.am avuyt curiozitatea sa merg.

Cred ca merita sa iti iei aparat din ala de se pune pe foc ( facut din fonta ) la primul drum in Romania ... ca e sigur mai ieftin.. asta daca nu mergi acasa cu avionul . Sau sa le cumperi gata facute la urmatoarea festa ca parca sunt mai bune mincate in oras :D

giulia
Incepator

Mesajde giulia » 02/08/2006 03:09

Scuze am scris eu rau(festa dell l'unita) dar oricum e partidul lui Prodi(mortadella).Daca am sa merg in Rominia in septembrie am sa vad daca gasesc acest aparat ce spui tu dar sa vad daca este forma pt. gaufres daca nu este ,oricum l-am vazut si pe situl care spuneai tu ala de fonta si e la cca. €18 +€18 de trasport . Mincate in oras sunt bune dar vin de pe 1-07 pina 25-07 si pina la anul e mult . :lol:

Înapoi la “Sfaturi utile in bucatarie”