Ce am gatit azi ( VI)

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Mona S P
Bucatar de elita

Mesajde Mona S P » 19/10/2007 03:22

=D> =D> Albinuzza :flower: !!....da stiu ca faci mancare ,cat pentru un batalion :P ...
de cate ori ramai singura gatesti asa de mult :o ...cine mananca toata mancarea pregatita :? ...ahaaa, am inteles :D ...gatesti acum mult ...si cand vine sotul "savurati mancarea " :blushing: :party:

de langosi chiar ca mi-ai facut pofta :buuun: :buuun: ...si "o raza" din painea bulgaresca mi-ar face cu ochiul :wink:

Mona S P
Bucatar de elita

Mesajde Mona S P » 19/10/2007 03:37

LORY scrie:Multumesc mult de incurajari va :hug: pe toate.Am trecut noaptea cu bine fara febra e un semn bun :rugaciune:

azi gatesc Tagliatelli cu sunca si ciuperci a lui Nicoleta(insfarsit am gasit si eu paste,, de la mama lor" :P adica italiene si nici nu sunt scumpe 3 lei pac /250gr)

Lory :hug: , ma bucur ca fetita ta este se simte mai bine !!

ce paste fainoase cumperi tu??...sunt marca "Barilla"??...numai acelea sunt mai scumpe, dar nici acelea nu sunt asa exagerate aproximativ 3 lei(30.000)pachetul de 500gr.
incearca si marca "Casa Roma Antica"(pachetul este verde), sunt foarte bune , accesibile la pret si sunt in marea lor majoritate ambalate la pungi de 500gr.

albinuzza
Bucatar

:)

Mesajde albinuzza » 19/10/2007 05:10

Chiar la un langos sunt acum!Am terminat tot si bucataria luna!
Albinuzza de albinuzza!Si modesta!
Paine are cam multe raze ,Mona! ca trebuie sa modific si eu cate ceva!

adry
Bucatar de elita

Re: :)

Mesajde adry » 19/10/2007 05:19

albinuzza scrie:Am ramas singura pentru doua zile si din lipsa de ocupatie....pana acum mi-a iesit totul super!Mai am langosii:)

O sa postez si retete si foto!

Tare fain ar fi sa va am invitate pe toate:)

Cate bunatati ai mai facut! Eu cand sunt singura nu gatesc nimic dar nu ma compar eu cu o Albinuzza :) O sa papi totul singurica?

P.S multumesc pentru reteta de la pasta de zahar :pup: :pup: :pup:

albinuzza
Bucatar

Mesajde albinuzza » 19/10/2007 06:35

Cu placere,Adry.

Nu mananc singura atata mancare!In noaptea asta imi vine mandretea de sot din calatorie.Daca ma crezi nici nu am apucat decat sa gust din fiecare si un langos si m-am saturat:)

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 19/10/2007 07:39

Chiar ca pentru un regiment, Albinuzzo....Eu si DACA as face as aceva, jumate din mancare mi s-ar strica in frigider. Ca ai mei mananca de doua ori dintr-un fel, apoi nu le mai trebuie, iar mie mi-e groaza sa arunc mancarea, asa ca....
Diseara as face niste paste cu creveti pt. noi, niste paste cu rosii pt. Clara... nu stiu daca am timp sa mai coc vinetele si ardeii, am sa vad cand ajung acasa.
MI-ai facut pofta cu langosii tai, Albinuzzo... si ma tot gandesc si la placintele Ioanei cu ceapa verde si marar, ca parca erau de post :buuun:

albinuzza
Bucatar

Mesajde albinuzza » 19/10/2007 08:31

Va invit la langosi:)
Mai sunt cateva ore pana vine M. si mai aveti sanse:))
Am facut cate putin din fiecare si in weekend nu fac decat cafea dimineata,nu mai gatesc!

Talida
Incepator

Mesajde Talida » 19/10/2007 08:37

Roxana... mamaliguta ta arata ca-n povesti... iar branzeturile dupa care eu sunt innebunita - iar dau atacul la magazin

Albinuzza draga - bine ti-au ales nick-ul - asta si esti

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 19/10/2007 09:05

multumesc mult Maria, mi-a trimis mama doua pungi de malai mai grunjos de acasa si trebuia sa fac. Numai ca mi-a iesit cam "tzapana" cum zicea Radu Anton Roman, ca sunt obisnuita cu malaiul astora de aici, care e mai fin. Data viitoare stiu sa o fac mai putin vartoasa, cam cum o fac italienii, imi place mult aia mai moale care curge, cu parmesan si eventual si ierburi in ea :)

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 19/10/2007 11:33

Roxana,mi-ai facut pofta cu mamaliga ta...mie imi place la nebunie cea cu unt si branza. :buuun:

Mine ,am de gand sa fac niste paste cu ciuperci si sunca (noroc cu Lory,mi-a adus aminte sa le mai fac)...iar seara poate fac niste mici, :roll: bineinteles "imitatie" dar de pofta merg. :)
Am copt vinetele de azi dar maine fac si o salata de vinete.
Duminica la pranz,vreau sa fac lasagne cu sos de rosii si carne tocata iar seara sa vedem. Daca am timp,sambata sau duminica poate fac si o tarta cu mere.

Înapoi la “Retete preferate”