Ce am gatit azi ( 57)

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 26/08/2015 10:55

Astazi, fructe multe (mere, pere, struguri, nectarine, pepene rosu) si o mamaliguta cu branza de burduf si fasole pastai cu ceva carnita! Spre seara, lapte fiert (dulce) cu paine cu unt si gem de caise!
MIKI

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 27/08/2015 12:14

Miki, noi ce ne mai laudam in fiecare zi cu ce mincam si avem chef de taklale :D :P !
Si mie imi plac napolitanele la nebunie, exceptie fiind cele cu arome de frukte (lamiie, capsuni, etc); preferatele sint in continuare cele cu cioco, sau cioco cu alune, dar incerc sa le ocolesc de grija caloriilor :( .
Si da, biscuitii Mirela; sau ciocolatelele alea mici, cu umplutura dubioasa "Bucegi"; sau cicolata cu ROM. Dar mie imi placeau si biscuiti simpli varsati (Populari?) de 10 lei/kg; ma trimetea Omma Hanna la Magazinul satesc (Dorfladen) sa cumpar pentru prajitura "Kartofi de ciocolata" sau mai era una, cu crema de vanilie si pina ajungeam acasa aproape-i injumatateam... In schimb de la Eugenia rodeam numai crema :P :P
Miki, tot ce-ai mincat (iimmm) azi, fac si eu, la intoarcera acasa... In afara de lapte dulce, pe care nu pun gura de vreo 45 de ani!

Azi la prinz am terminat resturi de brinza si mezeluri.
Iar asta seara am mincat bucati de peste cod prajit in aluat de bere (cumparat in Olanda, la acelasi magazin cu Maatjesharing), pe care l-am "desavirsit" la cuptor, cu restul de pilaf de hrisca de ieri si salata verde (de la punga). La desert, iar crema de fistik si ceva frukte.

Crista, Nico, Claudia, Cartea de retete, voi ce-ati mai gatit azi?

Noapte buna pentru ultima data din Bray Dune :( :cry:

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 27/08/2015 01:34

Da Ella, toate erau bune atunci, erau mai simple dar eram mai fericiti si sanatosi! Noapte buna! :hug:
Fişiere ataşate
almanah_cinema_1978_pg_193_reclama_la_dulciuri.jpg
almanah_cinema_1978_pg_193_reclama_la_dulciuri.jpg (246.8 KiB) Vizualizat de 1100 ori
MIKI

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 27/08/2015 07:30

Ella nu pot sa nu iti raspund DAR vezi ca ai mesaj privat 8) aici pe forum ...

deci nu mincam seara pentru ca ne culcam devreme, cind insa mincam seara ca e musai ( vacanta, invitatii la cina ) nu mincam deloc la prinz sau mincam mai nimic ( o inghetata, un sandvis mic , mai rar numai fructe ca mie imi e foame dupa fructe .. =)) =)) , biscuiti sau o praji mica de casa ca altfel nu prea cunosc in ultimii ani ) dar sunt exceptii ... in general mincam la prinz si gata, iarna mai bag de seara desertul care nu l-am mincat la prinz ( seara adica la 17-18).

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 27/08/2015 12:23

Aoleu, cum sa nu mancati seara??? :D Glumesc, dar eu daca nu mananc nu pot dormi! Bine, nu mananc si ma bag in pat, dar tot manac ceva la cina ( paine cu unt si gemuri/miere, o bucatica de budinca cu branza dulce, o canita cu lapte cu orez, o placinta, pateu pe paine, salate de paste, ....nu mancam fructe, legume, care sa fermenteze, iaurturi, borsuri/supe, oua sau alte manacaruri grele)! Vaiii, sper sa nu fiu nici prima si nici ultima!...Si fetele ma mostenesc! :(

Spor la gatit fetelor! Eu astazi am in plan peste, simplu, facut la cuptor si evident mamaliguta!
Fişiere ataşate
p_089.jpg
p_089.jpg (63.71 KiB) Vizualizat de 1085 ori
p_095.jpg
p_095.jpg (94.15 KiB) Vizualizat de 1085 ori
p_123.jpg
p_123.jpg (77.63 KiB) Vizualizat de 1085 ori
p_125.jpg
p_125.jpg (80.3 KiB) Vizualizat de 1085 ori
p_5799.jpg
p_5799.jpg (59.55 KiB) Vizualizat de 1085 ori
MIKI

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 27/08/2015 11:50

Vaaai Crista, nimic dupa ora 5 pm? Ce sa mai zic, "Hut ab!"(adica: Jos palaria!) :master: !
Nici eu nu pot adormi cu stomacul gol :( si reusesc mai degraba sa nu maninc nimic pina la prinz (de fapt asta se si intimpla in 90% din zile!), decit sa "postesc" seara :( !

Miki, m-ai omorit cu reclama aia de dulciuri, care dateaza probabil exact din perioada copilariei mele :vis: :vis: :D. Exakt la ciocolatelele alea mici ma refeream, cind ziceam de "Bucegi"... Iar de serbet chiar ca uitasem! E drept ca nici nu-mi prea placea in copilarie: avea Omma H o prietena Romanca, in Brasov (oras) care stia "sa dea" in carti si in cafea si cind mergeam la ea, Omma primea :cafea:, iar eu o lingurita de serbet intr-un pahar cu apa :mrgreen: . Iar acum chiar ca as gusta din nou... oare se mai gaseste?
Ce sa mai zic de budinca de paste cu brinzica si stafide :buuun: :buuun: :buuun:; si ce frumos ai aranjat-o pe farfurie =D>.

Eu am cumparat deja in Belgia ardei + morcovi + gulioara ca sa fac miine umpluti (de post), ca ma chinuie o pofta... Si apoi urmeaza varza dulce +/- carne...

In rest vom minca in urmatoarele saptamini si ce am adus din vacanta, va povestesc pe parcurs...

Azi am mincat pe drum frukte si diferite "placinte" sarate (rulou de foietaj cu cirnat si altele umplute cu cascaval) si dulci (cu budinca, gem si cioco).
Asta seara am avut cina "Germana"rece cu peste: adica tartine de piine graham cu icre, pasta de somon si fileuri de macrou in sos tomat (din conserva)+ ultima portie de Maatjesharing + bere neagra belgiana. Struguri la desert.

Voi ce bunatati mai faceti, aveti specialitati de toamna?!

Repet si aici intrebarea din Cafenea: oare nu trebuie deschis un capitol nou?

Claudia, Nico, Crista, Miki si toate celelalte :hug: si (sper) pe miine!

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 28/08/2015 12:38

Buna seara si aici!

Multumesc Ella! :hug: asa este, e o poza veche gasita pe net, din vremea copilariilor noastre!

Eu mai subtirel cu pregatirile din camara (am multe gemuri/dulceturi de anul trecut), am sa fac compot de prune pentru fete (asta le place cel mai mult), conserve putine, poate o zacusca de peste, nu stiu inca, de obicei o fac in septembrie-octombrie si o consumam in Postul Craciunului! Evident muraturi (gogonele si castraveti, poate si niste pepeni). Varza pun ai nostri. Mai trebuie sa coacem o serie de ardei/gogosari si vinete pe care le congelam! In rest, nu ma agit ca sunt de toate proaspete o buna perioada si in iarna.

Am mai zis (nu e bai ca ma repet), sambata e sarbatoare, se tine post, nu se manaca varza, alimente rotunde, nu se taie....Taierea Capului Sfantului Ioan Botezatorul!

Ella, sa nu-mi spui ca dai click pe fiecare pagina si o deschizi! Deschizi discutia si te duci pe ultima pagina sau pe ultimul mesaj postat! Sau mai simplu, cand ti-ai deschis pagina personala ai ultimile date: cate mesaje s-au scris de la ultima ta logare, cate retete noi au aparut plus iti apare si rubrica daca ai mesaje private primite, pe care le poti citi instant, fara sa te mai duci pe mail....

Va :hug:

O zi/seara placuta tuturor!
MIKI

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 28/08/2015 11:26

Buna seara la toata lumea :flower:

Azi am fost harnica, nu gluma, dar din ardeii aia umpluti n-a iesit nimic (totusi am reusit sa-i spal!), deci musai sa-i fac miine! Sau altfel spus, n-am gatit astazi pe racoare, ca s-o fac miine pe caldura (promise 30° :( )

Miki, eu nu fac drept conserve decit dulceata sau peltea (si asta numai din cauza productiei proprii de frukte din gradina, ca sa nu zicem ca arunkam chiar tot!); anul asta numai de zmeura, ca mai am si eu o groaza din anii trecuti!!!!
Vai, n-am mai auzit cuvintul "gogonele" de mii de ani, ca sa nu zic de cind n-am mai mincat; de fapt de cind au murit bunicii de la Suceava, ca in Sasime nu tin minte sa se fi facut... Nu mai zic de "pepenasi ("harbujei") murati"!!!! Sau mere murate!!!!

Azi am mincat la prinz Topfennockerln (galuste din brinza de vaci) si Powidltaschen, un fel de gentute (= Taschen) din aluat de cartofi umplute cu magiun de prune (= Powidl) cu pesmet prajit in unt, care au fost asa de satioase, de nu ne-a mai trebuit la cina (da, Crista!) decit putina piine cu brinza si fructe.

Nuuu, nu le-am facut eu (nu-s prea prietena cu intins aluatul!), au fost "de capatat", dar chiar si asa, nemuncite, tot f bune si f ultracalorice au fost :)

Iar brinza a fost "de adus", de pe unde am umblat si corespunzator de "puturoasa", dar totusi atit de savuroasa :buuun:

angela_de
Bucatar

Mesajde angela_de » 29/08/2015 12:43

Si aici si dovada, din pacate in ordinea inversa a "consumarii" :x :(

Sint totusi fff :D :) , ca am reusit sa punem poze (meritul lui W!), dar Doamne, tare mai e complicat!

Aveam de gind sa pun azi cel putin 10-15, dar dupa "lupte seculare" care au durat cam 2 ore, abia de am reusit astea 3! :peace:

DAR.... VA CONTINUA !!!

Noapte buna, ca ne-am epuizat complet cu treaba asta!
Fişiere ataşate
cimg5501_1.jpg
cimg5501_1.jpg (64.9 KiB) Vizualizat de 1027 ori
cimg5495_1.jpg
cimg5495_1.jpg (70.4 KiB) Vizualizat de 1027 ori
cimg5493_1.jpg
cimg5493_1.jpg (76.49 KiB) Vizualizat de 1027 ori
Ultima oară modificat 29/08/2015 12:51 de către angela_de, modificat 1 dată în total.

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 29/08/2015 12:48

:hug: Eu....n-am reusit sa descarc pozele! Ieri am facut o mazare cu carne de porc, am mai facut si cateva linguri de piure pentru fete (nu prea sunt prietene cu mazarea), servita cu castraveti murati!
Astazi, mai aveam un rest de fasole pastai facute asa http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... sti-11951/, deci insuficiente pentru noi! Asa ca am mai fiert cativa cartofi foarte mici si cateva paste si am facut o salatica! A iesit foarte buna!

Am mai facut o tava de cornulete http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... ost-11622/

si cam atat!
MIKI

Înapoi la “Retete preferate”