Ce am gatit azi ( 57)

Exista o reteta de mancare sau de dulciuri la care nu ati putea renunta niciodata? E atat de buna incat cu greu va puteti opri din mancat? Convingeti si pe altii sa-l incerce descriind-o aici.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 16/08/2015 12:26

mikirafaela scrie:Nico, cam in acelasi ritm si noi: salate, paste, carnita slaba iar de azi dezlegare la peste!

Mi-e pofta si mie de o inghetata buna, facuta acasa! Are cineva o reteta buna, buna?

Eu inca nu am reusit sa fac inghetata cu cocos de care ziceam...dar am cateva retete mai vechi si mi-au placut cum au iesit...le-am facut si mai des.

o reteta care o faceam des acasa, pe vremuri in Ro...circa 25 ani in urma .Gustoasa si cremoasa.
inghetata cu cacao http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... acao-3443/

parfeu cu bezea http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... ezea-5810/

Inghetata cu cacao si biscuiti http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... uiti-5552/

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 16/08/2015 02:00

Va salut! :hug:

Crista, sa va fie de bine vacanta! Pacat ca ati descoperit tarziu locatia perfecta pentru masa dar a fost bine si asa! Fa-ti un jurnal de calatorie, trece acolo tot ce a fost bun si mai putin bun in vacanta voastra, poate cine stie (am mai spus) chiar ne vor prinde bine informatiile. Daca ai facut poze la platourile super faine :buuun: adu-le si la noi, sa ne linistim!

Nico, :hug: , multumesc, dar vreau inghetata de cocos! Ne faci??? :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune:

Eu destul de slabut la capitolul "prestatii in bucatarie"! :( In continuare cald, nu se manaca aproape deloc mancarea gatita!
MIKI

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 16/08/2015 11:02

mikirafaela scrie:
Nico, :hug: , multumesc, dar vreau inghetata de cocos! Ne faci??? :rugaciune: :rugaciune: :rugaciune:

Eu destul de slabut la capitolul "prestatii in bucatarie"! :( In continuare cald, nu se manaca aproape deloc mancarea gatita!

Am si de cocos (facuta alta data)... mi-am adus aminte :D ,reteta aici : http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... ata-10581/

Pentru ca la mine s-a racorit bine , azi la pranz fac un sos cu carne tocata si suc de rosii pentru paste (ragu alla bolognese)

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 16/08/2015 11:28

Multumesc Nico! :hug: :flower:
MIKI

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 16/08/2015 11:31

Neata...
Miki n-am poze ca imie rusine sa pozez mincarea la restaurant, aici nu o face nimeni. Dar nu a fost rau nici prin celelalte circiumioare,inclusiv cea din camping foarte buna si la pret bun.

Si inghetatata Malaga e buna, poti sa/ o faci fara rom , de fapt pina la stafide si rom e o reteta clasica.

Azi la noi e racoare, mergem intii la alimentara si apoi sa vad ce gatesc ..

Miki varza ta cu carne era din cea dulce,nu ??? O varza cu carne as minca si eu ..sau ardei umpluti ...azi insa ceva rapid si simplu pentru miine mincaruri mai complexe.

cezarbstefan
Incepator

Doresc o informaĹŁie

Mesajde cezarbstefan » 17/08/2015 07:26

Ştie cineva de unde se pot procura Conuri de patiserie (sau cilindri) pentru copt rulouri. Numai de la magazine din România Vă mulţumesc! :master:

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 17/08/2015 07:52

In Italia se gasesc la magazinul cu articole casnice ( tavi, cratiti,firme de biscuiti ) cu siguranta se gasesc si in Romania la acest tip de magazin,poate si prin supermagazine ..precis.costa mult, si aici costa mult ..

Noi ieri am mincat trofie cu pesto si nodini ( de purcel) la gratar cu salata cu de toate

Nu am gasit varza buna, doar din cea foarte " cotoroasa" nu merita efortul ...nici ardei de dimensiuni normale ci numai ff mari deci nu se pot umple ..si uite asa mi-a taiart de pe lista niste preferinte
...am luat ciuprci portobello, prima oara cind gasesc asa ceva,acum sa caut reteta

mikirafaela
Bucatar de elita

Re: Doresc o informaĹŁie

Mesajde mikirafaela » 17/08/2015 09:09

cezarbstefan scrie:Ştie cineva de unde se pot procura Conuri de patiserie (sau cilindri) pentru copt rulouri. Numai de la magazine din România Vă mulţumesc! :master:

Daca te referi la asa ceva poate te ajuta http://shop.handmadebynatalia.com/bucat ... ic-rulouri
MIKI

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 17/08/2015 09:19

Crista, e varza dulce, din cea de-a noastra, romaneasca! As mai manca si eu un ardei umplut dar vara asta pot sa zic ca nu mi-am satisfacut pofta pe deplin! A fost foarte cald (ca sa mai dau si drumul la cuptor) iar acum, ca se ma racoreste e goala piata! Seceta isi spune cuvantul!

Eu am vazut ciupercile alea doar in poze, nu stiu ce gust/textura au :? , dar sigur se pot gati in multe feluri!
MIKI

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 17/08/2015 10:21

Miki asa e cu seceta din pacate si pe aici ..

Eu ardeii umpluti ii fac pe aragaz, fara cuptor . dar sa gasesc unii normali ca acum gaeesti unii cit galetusa pt coplasi :-)))

Si eu tot in poze,parca a facut Pupi dar cred ca ori umplute si eu le vreau asa ori la gratar si nici asa nu ,.:-)) o tocanita m-ar multumi parca ... Sau poate garnitura /sos la paste...

Cica ar fibune,carnoase , gustoase ...

Înapoi la “Retete preferate”