Cake englezesc

Esti ahtiata dupa dulciuri? Cunosti retete de prajituri, inghetate, torturi, dulciuri care iti pun in pericol greutatea dar care merita sa-ti asumi riscul a doua – trei kilograme in plus pentru a le manca? Aceasta sectiune este rezervata pentru retete de Dulciuri cu poze.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

yafa
Bucatar de talie internationala

Mesajde yafa » 23/09/2010 11:02

lucia_bp scrie:La cat de :buuun: :buuun: :buuun: este nu pot sa va spun decat: " Sa va fie de bine ! "

:master: :flower: :master: :flower: :master: :flower:

Lucia, multumesc mult , ma bucur sa te stiu bine, chiar daca esti doar in trecere, te pupic :flower: :pup:
Life is like a box of chocolate, you never know what you are gonna get!

http://www.cuisineetplaisir.wordpress.com

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 21/10/2013 12:01

bine ca ai adus vorba Yafa de reteta asta , te rog sa o salvezi in carticica :flower: :flower: :flower:

mie mi-a scapat sau poate in 2010 eram in perioada de pauza :lol: insa imi place mult de tot si o sa-mi pun semn la ea :flower: :flower: :flower: :flower:

yafa

Mesajde yafa » 21/10/2013 02:41

crista scrie:bine ca ai adus vorba Yafa de reteta asta , te rog sa o salvezi in carticica :flower: :flower: :flower:

mie mi-a scapat sau poate in 2010 eram in perioada de pauza :lol: insa imi place mult de tot si o sa-mi pun semn la ea :flower: :flower: :flower: :flower:

Dupa mine checul asta este perfect pentru ceai, dar si pentru sarbatorile de la sfarsitul anului, fructele confiate, nucile, aromele fac din el o prajitura delicioasa.

O salvez, noroc ca mi-am adus aminte de ea, nici nu mai stiam pe unde e, am cautat-o un pic.

:hug: :pup:

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 21/10/2013 04:00

Intr-adevar, de mare efect acest chec. Imi place culoarea lui fructele confiate se vad atat de frumos iar mirosul ma duce deja cu gandul la Craciun! :flower: :flower: :flower:
MIKI

flaviadaiana
Incepator

Mesajde flaviadaiana » 21/10/2013 09:59

Yafa, m-ai bagat in boala cu checul tau. Arata incredibil, cred ca as manca pana as plesni
vis: :flower: :flower: :flower:

Principiul de amestec il stiu, eu il folosesc la o prajitura cu mere.
Dar de unde iau melasa, oameni buni ca n-am vazut pe nicaieri :(

yafa

Mesajde yafa » 22/10/2013 12:24

mikirafaela scrie:Intr-adevar, de mare efect acest chec. Imi place culoarea lui fructele confiate se vad atat de frumos iar mirosul ma duce deja cu gandul la Craciun! :flower: :flower: :flower:

Multumesc mult Miki! :hug: :flower:

yafa

Mesajde yafa » 22/10/2013 12:26

flaviadaiana scrie:Yafa, m-ai bagat in boala cu checul tau. Arata incredibil, cred ca as manca pana as plesni
vis: :flower: :flower: :flower:

Principiul de amestec il stiu, eu il folosesc la o prajitura cu mere.
Dar de unde iau melasa, oameni buni ca n-am vazut pe nicaieri :(

Multumesc Flavia, poate melasa vei gasi in magazinele naturiste? Eu iau de la un magazin cu produse bio de unde iau si faina de naut si toate minunile de genul.

:hug: :flower:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 23/10/2013 02:51

Aromat, delicios si aspectuos. =D> =D> =D> Imi sugereaza o dupa-masa intre prietene (poate o cescuta cu ceai sau o cafeluta), povesti ”calde”, oameni dragi!

Este un desert minunat!

Te pup. :hug: :pup: :flower:

yafa

Mesajde yafa » 23/10/2013 11:42

antoniah scrie:Aromat, delicios si aspectuos. =D> =D> =D> Imi sugereaza o dupa-masa intre prietene (poate o cescuta cu ceai sau o cafeluta), povesti ”calde”, oameni dragi!

Este un desert minunat!

Te pup. :hug: :pup: :flower:

Antonia draga mea, multumesc. Exact acelasi lucru imi inspira si mie checul acesta.

Am un obicei ca odata pe an sa ma intalnesc cu prietene de suflet intr-un oras al lumii, numai noi intre fete. Am cautat aceasta reteta exact dupa revenirea de la o astfel de intalnire. Pentru mine checul englezesc ramane checul ceaiului si al prieteniei.

Te pup :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 23/10/2013 08:06

Yafa sa nu razi de mine acuma....mereu vad aici macis dar nu am incarcat niciodata, nu stiu exact ce este , ce gust are etc, etc :P :P ....dai tu la fata ceva informatii??
Nu ma incumetsa cumpar sau sa folosesc pentru ca nu cunosc nimic in legaturacu produsul asta....pupici si mersi ( nici nucsoara nu prea ma incanta) :( .... :hug: :hug: :pup:

Înapoi la “Retete Ilustrate - Dulciuri”