Cafeneaua RC (35)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 03/04/2012 07:23

Pupi, iti doresc o zi frumoasa (cu soare daca se poate)! :hug: :pup: :hug:

Imagine

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 03/04/2012 07:51

Am revenit... :cascat:

Dubi,Antonia,m-am servit si din ceaiurile voastre... :hug: :pup: :flower:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 04/04/2012 05:42

Am sosit la :cafea: -luta... :)

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 05/04/2012 10:33

Vin si eu la o :cafea: lutza :hug: :flower:

Inca putin si vine Pastele! :party: :party: :party: Mai e o saptamana si un pic (pentru unii mult mai putin) si trag si eu o fuga pe acasa sa vad cat au mai crescut nepoteii! :lol: :vis: :party:

Ce faceti anul asta? Stati acasa? Sau plecati in vizita? :clipocit: :flower:
Imagine

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 05/04/2012 09:05

Am vanit la cafeluta....nu e nimeni pe aici....dau o cafea bunaaaa, esspresso cu sau fara lapte, dupa pofta si preferinta Imagine...Imagine

Adi, noi de Paste ramanem acasa....se pare ca vom avea musafiri :D

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 06/04/2012 10:25

Azi am baut singura cafeluta....acuma beau un ceai si tot nimeni nu e prin preajma....ce faceti???...pregatiri de Paste???....

Am o intrebare la cine vrea sa imi raspunda......azi am tot umblat dintr-un blog in altul( bloguri americane) si la un moment dat am gasit referinta spre un blog romanesc ( al Laurei Adamache, unde am si intrat ) de acolo am intrat in alte si alte bloguri si din blogul american cu care am inceput am ajuns intr-unul romanesc , blog care habar nu am cui apartine.....am gasit la un moment dat o reteta de prajitura de post , am copiat-o si vreau sa o fac, sa o postez si aici si nu stiu cui sa ii multumesc si sa ii atribui reteta.... :? nu pot scrie ca apartine unui blog necunoscut ( cel mult necunoscut mie :wink: ).....am incercat sa gasesc reteta inca odata si nu pot, prea a fost lunga plimbarea mea....culmea ca nici numele prajiturii nu l-am copiat, .....mersi fetelor....mai dau o cafeluta pentru cine vrea.....Imagine............Imagine

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 06/04/2012 10:58

Neata ! :cafea:

Pupi...eu nu refuz o cafeluta...chiar daca am terminat-o de baut acum o ora... :D

Pupi ..eu as zice ca nu-i o mare problema chestia cu reteta. Poti spune adevarul...ca ai salvat-o dintr-un blog dar nu ai salvat si numele lui. Intreaba-l si pe boss! :clipocit:

Dupa cafeluta asta ...un salut tuturor...scap la treburi ca in fiecare zi ...azi vreau sa fac ouale colorate , chiar daca in Italia nu se obisnuieste . Se face de obicei doar oua fierte ...fara sa fie colorate . Cine vrea... asa de frumusete ...se apuca sa le coloreze ...dar nu-i obicei ca la noi. Eu si cu ai mei la masa , ciocnim ouale tot ca la romani ..spunand "Cristos a Inviat"!

De fapt si in Italia exista aceasta traditie ciocnirea oualelor... in regiunea Emilia-Romagna , in localitatea Fiorenzuola d'Arda (Piacenza) , se numeste la ponta e il cull . La ponta e il cull...adica cele doua extremitati ale oului. Pe strazi, persoanele se intrec intre ele , ciocnind ouale intre ele (colorate sau nu). Intai cu varful, apoi cu fundul oului...si cine are oul rupt la ambele extremitati (deci a fost batut) il ofera castigatorului.

Eu am luat culori de la magazinul romanesc. :wink:
Maine fac o pasca italiana...cu ricotta si grau ...se numeste " pastiera " :roll:
Reteta aici http://www.reteteculinare.ro/forum/disc ... tana-3236/

De Pastele ortodox vreau sa fac o pasca ca la noi ...dar cu aluat fara drojdie de bere. Am gasit o reteta si mi se pare tare buna . :wink: In ultima perioada am abuzat iar de produse cu drojdie de bere (paine ..pizza..etc) ..si intoleranta mea imi da iar mici probleme.

o zi buna tuturor! :hug: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 06/04/2012 05:10

Nico mersi, probabil asa voi face.....nu am de ales decat sa scriu ca este luata de pe internet si am omis sa copiez numele persoanei care a postat prajitura.......sincer, daca era de pe aici , americana, nu imi faceam atatea probleme, pur si simplu spuneam ca e de pe internet si gata, dar asta, fiind o reteta romaneasca, oricand se poate gasi si se poate interpreta sub alta forma postarea mea :wink: .....am mai vazut eu cazuri din astea chiar aici la noi pe RC.....mersi pentru raspuns :hug:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 06/04/2012 05:22

Sint si eu la :cafea: -luta... :peace:

Ieri am fost la restaurant si am "sarbatorit" zilele de nastere(dat fiind ca a mea a fost pe 3,iar a T-ului v-a fii pe 13),dupa care am fost la concert si am vazut-o pe Kelly Clarkson... :vis:
Mincarea si "rasfatul" la restaurant au fost de nota 10+++,iar concertul ne-a placut f.f. mult :!: Am facut poze,urmeaza sa le descarc si sa postez citeva,din cele mai reusite... :wink:
Am filmat si doua melodii in timp ce le cinta,cum pot sa postez un video???
Ultima oară modificat 06/04/2012 09:03 de către Danieluta, modificat 1 dată în total.

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 06/04/2012 05:24

Vad ca mi s-a postat mesajul de doua ori... :shock:

Pc-ul meu astazi este cam aiurea... :x
Ultima oară modificat 06/04/2012 09:02 de către Danieluta, modificat 1 dată în total.

Înapoi la “Zona libera”