Cafeneaua RC (35)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

thea
Bucatar de elita

Mesajde thea » 23/04/2012 09:47

neata fetelor, :cafea: :cafea: :cafea:
Daniela...ce ai vrut sa faci ? cine te-a suparat ? :hug: :hug: :hug: sper ca nu eu :D
as vrea sa incepem o noua cafeanea...ce ziceti ?

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 23/04/2012 10:16

Danieluto, Imagine

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 23/04/2012 08:52

Danieluta scrie:La cererea "telespectatoarelor" am decis sa "ma mai bag in seama" pe RC... =))

Asta pentru ca nu vreau sa stirnesc galagie,discutii,pareri personale,etc :!:

Deci,... :peace: :peace: :peace: :peace: :peace:

:flower: :flower: :flower: :flower: :flower:

Danieluta :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug:

Faptul ca fetele au reactionat inseamna ca esti apreciata si iubita aici. :love:

Sarbatorim astazi cu un ceai / cafea intr-un loc foarte drag tie (Piazza di Spagna).

Ce zici? :cafea: la Babington? :hug: :pup: :flower:
Fişiere ataşate
Ceainaria Babington.JPG
Ceainaria Babington.JPG (93.48 KiB) Vizualizat de 1820 ori

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 23/04/2012 08:58

Pupi draga, Caffe Greco este o cafenea deosebit de frumoasa. Timpul... a ramas parca pe loc acolo... cu mese mici rotunde din lemn si marmura, canapele si fotolii rosii, cu tapet elegant si picturi deosebit de frumoase (cu imagini ale vechiului oras). Printre picturi sunt tablouri cu portrete ale figurilor celebre care poposeau in alte timpuri la cafenea. In perete sunt nise cu busturi ale personalitatilor care petreceau mult timp la cafenea. O arhitectura aparte (te rupi parca de realitatea vremii cand intri in cafenea).

Din cate stiu, o parte dintre pictorii care veneau la cafenea plateau consumatia cu picturile lor (o parte dintre aceste picturi impodobesc peretii cafenelei din zilele noastre).

Servesc cafea excelenta cei de la ”Caffe Grecco”, in cani deosebit de elegante care poarta inscriptionat numele cafenelei. In vremea aceea caffe latte se servea ”decorata” de maini pricepute (”latte art”). Am incercat si eu intre timp sa invat sa ma joc astfel dar nu am reusit...

Se servesc de asemenea (pe langa delicicoase cafelute) deserturi de vis... Preturile sunt ceva mai mari decat media... asa cum ii sade bine uneia dintre cele mai vechi cafenele ale Europei (oricum cea mai veche din Roma). Atunci se platea si locul la masa... (nu stiu cum este acum, nu am mai fost acolo de 4 ani).

Pentru doritorii de ceai... la masa ajunge o cutie din lemn cu tot felul de ”pliculete aromate”... Fiecare isi prepara ceaiul dupa preferinta si dorinta...

:hug: :flower: :pup:
Ultima oară modificat 23/04/2012 09:07 de către antoniah, modificat de 4 ori în total.

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 23/04/2012 09:03

Antonia,servesc cu mult drag un ceai din partea ta(mai ales ca-i din Piazza di Spagna... :wink: )... :hug: :pup: :hug: :pup: :hug: :pup:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 23/04/2012 09:06

Danieluta scrie:Antonia,servesc cu mult drag un ceai din partea ta(mai ales ca-i din Piazza di Spagna... :wink: )... :hug: :pup: :hug: :pup: :hug: :pup:

Stiu ca locul iti este drag... Si eu iubesc locul la fel de mult... :hug: :hug: :hug:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 23/04/2012 09:10

Danieluta mi-e tare dor si mie de Roma. Am inceput sa ne facem si noi planuri de vacanta... Inca nu am ajuns la o concluzie finala dar trebuie sa definitivam cat mai repede si noi pentru ca vacanta bate la usa (ce mult ma bucur). :)

:hug: :flower: :pup:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 23/04/2012 09:15

Antonia,am sa beau sigur un ceai acolo si am sa ma gindesc la tine... :pup: :hug: :flower:

Înapoi la “Zona libera”