Cafeneaua RC(33)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 14/03/2012 02:04

Danieluta scrie:
iuliajewel scrie:Breeeee, despre ce e vorba in desertul asta ca arata demential :o

Daca ai si-o muratura alaturi, ma declar de-a dreptul fascinata :P

Desertul l-am mincat la restaurant si-i zice asa: "Dark Chocolate Cake"(layered with chocolate mousse and caramel cream,topped with chocolate curls) :!: Nu da cu pietre,dar nu stiu exact cum sa-l traduc... :?: Este ceva bun,foarte fin si delicat,cu ciocolata... :clipocit:
Muraturi am in frigider,bune,dar NU ca cele din Romania... :x

:hug: :pup: :hug: :pup:

Haha - prajiturica de ciocolata neagra in straturi de mousse de ciocolata, crema (sau inghetata) de caramel, impopotonata cu cĂŽrlionĹŁi de ciocolata :clipocit:

Pai de-asta-mi esti? Cat ai pedalat dupa? Hehe, o juma de ora in plus, hai, recunoaste :sfant:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 14/03/2012 02:08

N-am pedalat... :blushing: Dar am mincat numai salata de fructe a doua zi... =))

Multumesc pentru traducere... :flower:

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 14/03/2012 04:24

Danieluta, cu ajutor nemijlocit, la botu'calului si orbul gainilor, am reusit si eu sa dau cu grebla in gradina interzisa a moacelor de coma!

Deci... Imagine

iuliajewel
Bucatar de elita

Mesajde iuliajewel » 14/03/2012 04:32

Pupi, pentru chestia asta hai sa iti fac cinste de-un Imagine

You'v make my day (doh, my night :wink: )

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 14/03/2012 06:31

Am sosit la cafeluta...Imagine

:flower: :flower: :flower:

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Mesajde nicoleta64 » 14/03/2012 07:15

Danieluta...tarziu de o cafeluta este deja 18 ..am baut-o pe la 16 ...dar tare imi face ochiul a ta...cu motul ala de frisca! :buuun:
Si eu cat de curand ma apuc de facut curatenie generala . :D

Thea ...insanatosire grabnica pustiului tau! :pup:

antoniah scrie:A fost soare astazi. Ceva mai frig dimineata... insa 7-8 grade peste zi. Am cumparat ghivece mici pentru rasaduri. Ma gandesc ca pot sa incep sa le pun poate saptamana viitoare (dupa 15 martie se pare ca va fi ceva mai cald).

Imagine

Am 6 - 7 pliculete cu seminte diferite de flori... (de incercare). Sa vedem...

Antonia...si eu sunt cu gradinaritul in perioada asta.

Am incercat si eu alta data cu seminte si nu prea mi-a iesit mare lucru . :? Acum citiva ani niste gura leului si alte flori ...am pus seminte ...singurele care mi-au iesit doar gura leului.
Prefer sa iau rasaduri deja de flori , asa stiu sigur ca -mi iese ceva pana la urma. :)

Anul asta mi-am luat niste bulbi de fresie ..sper sa iasa ceva ...prima oara ii pun...niste garofite...si restul mai incolo niste muscate ca sunt rezistente. Restul de plante ...le am vechi ...prin curte de alti ani ..si chiar le schimb acum pamantul .

Anul asta mi-am luat in schimb seminte de rucola ...nu-i pretentioasa si imi place mult.Chiar o sa vad ce-mi iese. :clipocit:

o seara buna tuturor! :hug:

dubi_07
Bucatar in devenire

Mesajde dubi_07 » 14/03/2012 07:54

ooooo Danieluta vreau si eu din cafeaua ta ca tare bine mai arata motata asa :buuun: :rugaciune:
În viață nu contează unde te afli, ci pe cine ai alături
Imagine

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 14/03/2012 10:01

nicoleta64 scrie:Danieluta...tarziu de o cafeluta este deja 18 ..am baut-o pe la 16 ...dar tare imi face ochiul a ta...cu motul ala de frisca! :buuun:
Si eu cat de curand ma apuc de facut curatenie generala . :D

Thea ...insanatosire grabnica pustiului tau! :pup:

antoniah scrie:A fost soare astazi. Ceva mai frig dimineata... insa 7-8 grade peste zi. Am cumparat ghivece mici pentru rasaduri. Ma gandesc ca pot sa incep sa le pun poate saptamana viitoare (dupa 15 martie se pare ca va fi ceva mai cald).

Imagine

Am 6 - 7 pliculete cu seminte diferite de flori... (de incercare). Sa vedem...

Antonia...si eu sunt cu gradinaritul in perioada asta.

Am incercat si eu alta data cu seminte si nu prea mi-a iesit mare lucru . :? Acum citiva ani niste gura leului si alte flori ...am pus seminte ...singurele care mi-au iesit doar gura leului.
Prefer sa iau rasaduri deja de flori , asa stiu sigur ca -mi iese ceva pana la urma. :)

Anul asta mi-am luat niste bulbi de fresie ..sper sa iasa ceva ...prima oara ii pun...niste garofite...si restul mai incolo niste muscate ca sunt rezistente. Restul de plante ...le am vechi ...prin curte de alti ani ..si chiar le schimb acum pamantul .

Anul asta mi-am luat in schimb seminte de rucola ...nu-i pretentioasa si imi place mult.Chiar o sa vad ce-mi iese. :clipocit:

o seara buna tuturor! :hug:

Danieluta draga, am sa fotografiez ce am cumparat... sa vezi ”si inceputul” (ce ghivece am luat, ce seminte). Eu nu ma prea pricep dar incerc (desi cu semintele am patit si eu ca tine cu ani in urma). :?

Am auzit ca in week-end va fi soare si frumos... Imagine Trebuie sa imi fac timp si pentru rasaduri daca vreau sa avem flori.

Va servesc cu cafea proaspata... :flower:
Fişiere ataşate
DSCN2308.JPG
DSCN2308.JPG (85.5 KiB) Vizualizat de 1696 ori

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 14/03/2012 10:16

Danieluta, acum am vazut ce desert ai servit. Draga mea, merita ”sa uiti” de Imagine pentru asa un desert.

:hug:

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 14/03/2012 10:20

Antonia,mi-ai lipsit la cafeluta zilele astea... :hug: :pup: :hug: :pup:

M-am "servit" din cafeluta ta... :roll:

La mine astazi sint 26*C... :D

Înapoi la “Zona libera”