Cafeneaua RC(33)

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 10/03/2012 10:50

Ce bine va simtiti voi doua aici.....vin si eu la o cafeluta :D

Imagine......sa nu va las doar pe voi doua :wink:

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 10/03/2012 03:22

Pupi :hug: aduc si eu :cafea: pentru toata lumea...

Am servit pranzul si ma gandeam sa iesim afara (este soare si frumos: 9 - 10 grade astazi).

Trebuie totusi sa Imagine inainte.

P.S. Danieluta, acusi se incalzeste vremea si la noi... :hug:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 10/03/2012 06:58

Acuma m-am Imagine si eu , am sosit la Imagine....mai e cineva pe aici sa o bem impreuna??? :? :?

Danieluta
Expert in arta culinara

Mesajde Danieluta » 10/03/2012 07:23

Sint si eu la...Imagine

Astazi T este liber si vom iesii la plimbare :!: ...sint 23*C... :vis:

:flower: :flower: :flower:

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 10/03/2012 08:54

A sosit Imagine....viitorul familiei :P , cel mic....ne apucam de treaba, trecem la taiat taieteii :P

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 10/03/2012 10:10

pupi scrie:A sosit Imagine....viitorul familiei :P , cel mic....ne apucam de treaba, trecem la taiat taieteii :P

Pupi ce clipe minunate petreceti voi acolo amandoi in bucatarie. Zilele acestea nu se vor uita niciodata. Spun lucrul acesta pentru ca (desi au trecut anii) port inca in suflet imaginea bucatariei bunicii mele. :) Bucatarea mult bunica in vremea aceea si pentru ca imi doream sa imit tot ceea ce ei faceau (aveam 4 ani), ceream de fiecare data si eu cate o bucatica de aluat. Stateam in fata unui scaun de bucatarie (la vremea aceea imi era suficient de inalt incat sa framant si eu bucatica de aluat primita ca pe o masa veritabila). Aveam un sucitor mic din lemn (cumparat din magazinele vremurilor trecute de la raionul de jucarii) si faceam si eu ce puteam cu bucatica de aluat. O framantam de ii ”mergeau fulgii” si puneam faina pana se intarea. :mrgreen: Ceream evident apoi ”loc” in tava odata cu ceea ce pregatea bunica. :lol: Cand era gata... asteptam mandra in fata cuptorului sa vad ce a iesit. :P Ce putea sa fie?! Un gomolot tare ca piatra pe care repejor il luam si il duceam bunicului meu sa il manance pentru ca el era ”preferatul” si credeam ca daca ii aduc aluatul meu va fi foarte bucuros (l-am iubit foarte mult pe bunicul meu, nespus de mult). Frumoase vremuri.

”Cel mic al tau” este baiat mare si participa sustinut alaturi de tine in bucatarie. =D> Am vazut fotografiile, imi amintesc postarile tale si biscuitii lui Maxi, casuta de turta dulce si cacao cu lapte.

Ce amintiri frumoase construiti voi acolo. :hug:

Va doresc spor mult (imi imaginez o clipa bucataria voastra cu multa voie buna).

Va imbratisez cu drag.

P.S. Las un ceai cald pentru ”bucatar” ... iar tie iti aduc imediat (inca) o cafeluta.

Imagine

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 10/03/2012 10:30

Pupi, ti-am adus cafeluta. Spor mult in bucatarie va doresc. :hug:
Fişiere ataşate
DSCN2167.JPG
DSCN2167.JPG (91.5 KiB) Vizualizat de 1411 ori

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 10/03/2012 11:42

Antonia, mersi de ceai si cafeluta.....am terminat de "intins" ( la masina ,normal :wink:) micutele paturi, asteptam sa se usuce sa le putem taia....azi taietei pentru supa si paste fettuccini ( taietei lati)....doar astea doua marimi am la masina de taietei.....restul de forma sant pentru robot si el inca este prea mic pentru forme mai sofisticate....mai tarziu( in timp) trecem si la alea, doar sa ii mai placa pana atunci "bucatareala" :D

Maxy in bucatarie :wink: :D ...

Imagine

antoniah
Expert in arta culinara

Mesajde antoniah » 11/03/2012 12:16

pupi scrie:Antonia, mersi de ceai si cafeluta.....am terminat de "intins" ( la masina ,normal :wink:) micutele paturi, asteptam sa se usuce sa le putem taia....azi taietei pentru supa si paste fettuccini ( taietei lati)....doar astea doua marimi am la masina de taietei.....restul de forma sant pentru robot si el inca este prea mic pentru forme mai sofisticate....mai tarziu( in timp) trecem si la alea, doar sa ii mai placa pana atunci "bucatareala" :D

Maxy in bucatarie :wink: :D ...

Imagine

ImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagineImagine

elenaccc
Incepator

Mesajde elenaccc » 11/03/2012 11:53

Fetelor va ofer la toate ceai, cafea si .......gogosi din maia.
Fişiere ataşate
SAM_1921.JPG
SAM_1921.JPG (75.78 KiB) Vizualizat de 1375 ori

Înapoi la “Zona libera”