Caderea parului tratament

Discutii libere pe orice tema

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

doryan
Incepator

Caderea parului tratament

Mesajde doryan » 13/08/2014 03:14

Ce metode ati folosit pentru a opri caderea parului? Ar fi interesant daca am putea sa strangem la un loc mai multe metode cre pot ajuta la oprirea caderii parului, la indesirea lui si la mentinerea sanatatii scalpului.

O zi buna!

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 13/08/2014 08:27

*infuzii din radacini de brusture si fierturi din urzici (am sa caut cantitatile exacte); este o solutie superputernica, daca o prepari si o utilizezi sa folosesti manusile, altfel iti va creste par pe unde nu doresti.
* gaz lampant, spirt (sau alt alcool), ulei de ricin, amestecate in cantitati egale; dupa spalarea parului se tamponeaza radacinile cu o bucatica de vata, tifon etc. imbibata in solutie dar stoarsa bine: Folosesti ca unitate de masura flaconul de la uleiul de ricin pe care il cumperi de la farmacie. Toate ingredientele se pun intr-o sticla pe care, inainte de folosire o zbati foarte bine ca sa se amestece. O sa rezulte un lichid vascos, albicios.
*infuzii din scorta de mesteacan; super buna si eficienta; daca ai par lung iti va da stralucire deosebita si il va disciplina.
MIKI

maraarad
Bucatar

Mesajde maraarad » 14/08/2014 05:49

Da asta e un subiect de discutie foarte bun ,cel putin eu chear acum ma lupt intens cu aceasta problema si colac peste pupaza tocmai m am ales cu poriasis nu stiu de ce si cum.
Eu am luat o crema din Romania care mi a fost recomandata si ma mai dau cu ea
ce imi pare rau ca nu am luat decat 2 tuburi si vad ca trece foarte repede .

Argan oilul este foarte bun .

Aici acum au aparut periile cu laser ,ma tot bate gandul sa achizitionez si eu una.
Chestia aia cu brusturile e foarte interesanta ,dar de unde brusture aici,ca nu am vazut asa ceva.

Am pus poza cu crema.
Fişiere ataşate
img_9929.jpg
img_9929.jpg (36.48 KiB) Vizualizat de 8625 ori
hi

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 14/08/2014 11:28

100 gr. radacina de brusture curatata si spalata se pun intr-un vas de 3 litri cu apa; se lasa peste noapte sau cel putin 12 ore pentru ca substantele sa iasa din radacini in apa; Parul se spala cum l-ati obisnuit si dupa il clatiti cu aceasta infuzie strecurata; daca infuzia e rece se incalzeste la o temperatura suportabila scalpului, nu se fierbe.
Are efect garantat.
Daca nu aveti brusture cautati la magazinele naturiste tinctura de brusture! Pentru efect trebuie folosita pe o perioada destul de lunga! si aici folositi manusi!

Mara, am cautat si eu ulei de argan dar nu am gasit de cumparat. Nu mi-am batut capul cu comenzi on line, e un ulei scump...si nu vreau sa risc. Stiu ca e foarte bun, daca ai foloseste-l cu incredere...masaj la radacina firului de par, lasi peste noapte si a doua zi clatesti bland.

Crema cu petrol - e foarte buna ca si sampoanele pe baza de petrol. Eu am folosit-o dar am trecut pe gaz+ulei de ricin+ spirt are efect, adevarul e ca o folosesc mai mult iarna; sunt foarte multumita de preparat.

Lesie: 1 parte cenusa cernuta + 5 parti apa, se fierb 1 ora. Se lasa peste noapte, se strecoara si se foloseste oriunde aveti nevoie. Acest preparat este simplu de obtinut si are foarte multe intrebuintari in casa: il puteti folosi in loc de detergent de vase, pentru spalarea chiuvetelor, cazilor, vanelor etc. Este dezinfectant ( se foloseste la spalatul rufelor, mai ales in cazul persoanelor cu boli de piele) si foarte bun degresant. Baile la picioare cu lesie sunt foarte bune in raceala, in durerile severe de cap si lipsa somnului. Daca cunoasteti pe cineva care are soba si foloseste lemne netratate, nelacuite, rugati-l sa va dea cenusa si folositi-o. Pentru par nu este nevoie de sampon, balsam. Spalati cu lesie in mod repetat si veti cunoaste diferenta. Cand mergeam vara la bunici o foloseam. Nu are miros iar mie mirosul de nimic imi place la nebunie.
MIKI

maraarad
Bucatar

Mesajde maraarad » 24/08/2014 04:24

Uitati ce am gasit pe amazon ,oare o fi bun sa fac tratamentul ala cu radacina de brusture .
Eu chear vreau sa incerc.Si vad ca au si alte produse pe baza de brusture.
hi

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 24/08/2014 10:56

Eu folosesc uleiul de ricin :)

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 24/08/2014 11:42

Mara, daca ai posibilitatea achizitioneaza produse pe baza de extract de brusture. Iti spun garantat ca are efect de aceea trebuie folosite manusi.
Pupi, si eu folosesc ulei de ricin simplu pentru sprancene, dar si pentru gene. :)
Ultima oară modificat 24/08/2014 06:58 de către mikirafaela, modificat 1 dată în total.
MIKI

pupi
campion la gatit
campion la gatit

Mesajde pupi » 24/08/2014 06:31

Nu am folosit la gene si sprancene niciodata....doar pe par il aplic.....ce efect are asupra genelor??? asta chiar ma intereseaza....mersi :hug: :hug:

mikirafaela
Bucatar de elita

Mesajde mikirafaela » 24/08/2014 08:46

Inca din cele mai vechi timpuri femeile si-au dorit sa aiba gene si sprancene de invidiat. Iar tratamentele cu ulei de ricin pentru sprancene si gene sunt cele mai bune metode de ingrijire si regenerare a firelor de par. Uleiul de ricin poate fi folosit ca atare sau combinat cu alte ingrediente care au proprietati benefice asupra pielii si a parului.

Beneficiile uleiului de ricin pentru sprancene si gene

Datorita concentratiei de acizi grasi nesaturati, uleiul de ricin are numeroase beneficii pentru organism. Acest ulei este utilizat cu succes in compozitia medicamentelor si a produselor cosmetice din comert ori a celor homemade.
Daca utilizezi cu regularitate uleiul de ricin in ingrjirea genelor si a sprancenelor, te vei putea bucura de avantajele pe care ti le ofera acesta.

1. Hidrateaza genele si spancenele uscate, afectate de produsele de make-up sau de vopsea.
2. Ofera stralucire firelor de par, iar rezultatul final este un aspect sanatos si frumos al genelor si al sprancenelor.
3. Fortifica radacina firelor de par si ajuta la ingrosarea lor. Tratamentele pentru gene si sprancene cu ulei de ricin fac firele de par mai rezistente si mai groase. Genele nu vor mai cadea atat de usor atunci cand te demachiezi sau cand iti dai jos genele false.
4. Da rezultate foarte bune in stimularea cresterii firelor de par. Ajuta firele sa creasca mai dese si mai lungi.
5. Calmeaza mancarimile si iritatiile provocate de dermatita seboreica aparuta in zona sprancenelor.

Regenerarea firelor de par cu ulei de ricin

Uleiul de ricin este unul dintre cele mai bune remedii naturiste pentru regenerarea firelor de par. Rezulatele incep sa se observe dupa cateva saptamani, daca il utilizezi frecvent.

Ulei de ricin pentru gene lungi si dese

1. Aplica in fiecare seara inainte de culcare putin ulei de ricin pe gene, dar ai grija sa nu intre in ochi, deoarece iti poate provoca usturimi. Il poti aplica cu degetele sau cu o periuta de la un rimel mai vechi. A doua zi indeparteaza usor excesul de ulei. Daca optezi sa aplici uleiul cu periuta, ai grija sa o speli mereu cu apa si sapun, pentru a o mentine curata.

2. O alta modalitate de a stimula cresterea genelor este sa folosesti un betisor de urechi pentru aplicarea uleiului de ricin. Inmoaie capatul betisorului in ulei si traseaza o linie subtire la radacina genelor inferioare si a celor superioare. Maseaza usor zona respectiva, pentru a stimula circulatia sangelui.

Tratamentul cu ulei de ricin pentru gene poate fi efectuat in fiecare seara pentru rezultate rapide. Insa pentru intretinere poate fi efectuat de cateva ori pe saptamana. Cu timpul genele isi vor recapata aspectul sanatos si vor creste mai dese si mai lungi. Insa nu uita sa te demachiezi bine, cu miscari blande, deoarece rimelul usuca genele si le face sa-si piarda stralucirea naturala.

Ulei de ricin pentru sprancene dese si uniforme

Tratamentele cu ulei de ricin pentru sprancene dau rezultate bune daca sunt efectuate des. Primele semne se pot observa dupa cateva aplicari. Sprancenele tale isi vor schimba aspectul, firele de par vor fi mai lucioase si vor incepe sa se inchida putin la culoare. Atunci cand te vei pensa, vei simti ca radacina s-a intarit.

1. Pune pe degetul aratator o picatura de ulei de ricin pentru fiecare spranceana. Se aplica in fiecare seara si se maseaza usor, de la baza catre coada sprancenelor, pentru a stimula cresterea firelor noi.

2. Prepara o solutie din ulei de ricin si vitamina E. Pune intr-un recipient 2-3 linguri de ulei de ricin si cateva picaturi de vitamina E si agita putin. Aceasta solutie se aplica in fiecare seara sau de cateva ori pe saptamana, pentru intretinere, cu ajutorul unei periute. Lasa solutia sa actioneze peste noapte.

Tratamente cu ulei de ricin pentru sprancene
Ingrijeste-ti sprancenele cu tratamente naturiste pentru a le reda aspectul sanatos si frumos. Pensatul excesiv sau anumite produse de machiaj pot sa afecteze sprancenele, de aceea este recomandat sa aplici tratamente pentru regenerarea si netezirea firelor de par.

Tratament cu ulei de ricin si ulei din samburi de struguri

Aplica inainte de culcare o solutie preparata din cateva picaturi de ulei de ricin si ulei din samburi de struguri. Maseaza usor linia sprancenelor si lasa tratamentul sa actioneze peste noapte. Uleiul din samburi de struguri este un ingredient minunat in mastile pentru par.

Masca pentru sprancene, cu ulei de ricin si miere

Ingrediente: o lingurita de miere, cateva picaturi de ulei de ricin.
Amesteca bine ingredientele, apoi aplica masca obtinuta pe sprancene. Las-o sa actioneze 15-20 de minute si indeparteaza cu apa.

Sursa: www.divahair.ro
MIKI

mangofree
Incepator

Mesajde mangofree » 17/02/2015 10:06

Impotriva caderii parului se pot folosi si diverse suplimente care pot alimenta cu vitamine scalpul si radacinile firului de par.
Avantajele suplimentelor e ca ele pot sa ajute si la indesirea parului, dar au dezavantajul ca nu isi fac efectul in aceeasi masura la toata lumea depinzand mult de metabolismul celui care face cura.

Înapoi la “Zona libera”