Bucate apetisante foarrte haioase pentru copii(3-5 ani)

Esti proaspata mamica si nu stii ce alimentatie e ideala pentru copilul tau? Aici poti discuta cu alte mamici care au trecut sau mai trec inca prin aceleasi probleme ca si tine.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, octavian, Moderatori

Mezei Tunde
Incepator

Bucate apetisante foarrte haioase pentru copii(3-5 ani)

Mesajde Mezei Tunde » 03/03/2009 10:24

Buna tuturor :flower:
Am o mare problema si foarte urgent de rezolvat.Peste 3 zile e ziua baietelului meu(Mario) :vis: :vis:
Am invitat la noi acasa 10 copilasi de 3-5 anisori...si vreau sa le fac niste bucate impresionante..colorate,interesante...
Daca aveti retete va rog sa mi-le impartasiti..cu poze..daca se poate... :flower: :flower:
multumesc frumos frumos
Promit ca voi posta poze cu ceea ce voi pregati pentru ei..am si Eu niste idei

simoalex73
Incepator

Mesajde simoalex73 » 12/03/2009 09:37

[color=indigo]E ziua baietelului meu si as vrea sa te intreb ce ai gatit la ziua copilasului tau si daca imi poti da sugestii cu privire la aranjarea mesei. Multumesc mult:party:

adina_83
Incepator

Mesajde adina_83 » 13/03/2009 06:58

La multi aniiiiiiii! :party: :party: :party:
Spre exemplu poti da faci o casuta din sandvisuri.Ai nevoie de felii de paine French Toast,unt ,sunca presata,rosii si maioneza.Ungi feliile de paine cu putin unt,pui o felie de sunca presata si o rondea de rosie.
Sandvisurile, astfel obtinute, se pun unul peste altul si ca acoperis pt casa se taie un sandvis pe jumatate si se aseaza in forma de acoperis.Cu maioneza se deseneaza geamuri si usa la casa.

Aricei de ciocolata:

Ai nevoie de jumatati de piersici din compot,ciocolata de menaj,bombonele colorate si alune prajite.Se topeste ciocolata la microunde sau la bain-marie,dupa care se toarna peste jumatatile de piersici(bine scurse)imbracandu-le frumos.Tepii aricilor se fac din jumatati de alune,ochii si nasucul din bombonele colorate.

Bastonase de branza:

Ai nevoie de:400 g branza telemea nesarata sau cascaval,2 oua,faina,pesmet,sare,ulei.
Tai branza sau cascavalul in forma de bete,le treci prin faina si ou,iar prin faina si ou,apoi prin pesmet.Apoi le dai la congelator pt o noapte.A doua zi le prajesti in ulei incins si apoi le lasi la scurs pe un servet absorbant.

Croissant umplut cu branza proaspata:

Ai nevoie:croissante simple,branza proaspata Milli cu verdeata.Tai croissantele pe jumatate si le umplii cu branzica.Foarte simplu!

si inca o reteta de duciuri foarte simplu de preparat :limbi de pisica cu ciocolata(o gasesti in cartea mea de bucate-adina_83)

Incearca si Budinca lenesului prospusa de Leila.Este foarte simpla.
Sper sa-ti fi fost de ajutor. :flower:
'TILL WE AIN'T STRANGERS ANYMORE

adina_83
Incepator

Mesajde adina_83 » 13/03/2009 07:08

Simoalex,despre aranjarea mesei nu am nici o idee pt k nu ma pricep la decoratiuni.Eu am sa-i serbez ziua puiului meu in luna mai si pt ocazie am cumparat tacamuri,paharele si farfurii din plastic cu mickey si minnie mouse pt fetite si cu spiderman pt baietei.Am zis sa pun si cateva cadouase pt fiecare copilas in parte(asa au si o mica amintire) :) si o fata de masa colorata.Cred k o sa le incante tare mult privirile.Sper k poate te-am ajutat cu ceva. :party: :party: :party: :party:
'TILL WE AIN'T STRANGERS ANYMORE

tiramisu
Incepator

Mesajde tiramisu » 08/08/2009 01:10

Barcute :love: din inima :love: pentru copii

Aven nevoie de pepene galben, pepene rosu, niste scobitori si o forma pentru taiat in forma de inima.
Se face astfel:
-taien op felie de pepene galben putin mai mare pentru a avea stabilitate
-din cateva felii de pepene rosu si galben, taiem inimioarele, dupa care le fixam cu scobitori.

ASTA E TOT :wink: Simplu nu :?:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Ultima oară modificat 16/08/2009 01:10 de către tiramisu, modificat de 2 ori în total.
Imagine
Imagine

alinaraluca2000
Bucatar

Mesajde alinaraluca2000 » 08/08/2009 04:08

super
ImagineImagineImagine

dana67
Bucatar in devenire

Mesajde dana67 » 18/08/2009 09:39

tiramisu scrie:Barcute :love: din inima :love: pentru copii

Aven nevoie de pepene galben, pepene rosu, niste scobitori si o forma pentru taiat in forma de inima.
Se face astfel:
-taien op felie de pepene galben putin mai mare pentru a avea stabilitate
-din cateva felii de pepene rosu si galben, taiem inimioarele, dupa care le fixam cu scobitori.

ASTA E TOT :wink: Simplu nu :?:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

F. inventiv ,frumos ornament =D> =D> =D> :)

adry
Bucatar de elita

Mesajde adry » 18/08/2009 11:06

Dupa expresia fericita a micutului se pare ca au mult succes la prichindei inimioarele astea!!!
Imi place ideea!!!

epurasha
Bucatar in devenire

Mesajde epurasha » 01/10/2009 11:15

ce-mi place subiectul asta!!! super inimioarele!am salvat poza,la anu ii fac si eu fetitei mele ca e nascuta pe 8 august si numai bine ca e pepene destul.
hai sa va arat si eu niste haioase de ale mele:

ursulet din mezeluri
Se aseaza pe o farfurioara colorata vesel cele 2 felii de paine una langa alta, peste care se aseaza feliile de salam Palciego.Se potrivesc bine sa iasa fata rotunda.Se aseaza in josul fetei din salam felia de salam de sunca de culoare mai deschisa care se despica putin la baza.Apoi se taie o rondea din maslina neagra si se face nasucul.Se aseza cele 2 felii de cascaval drept ochi si cu rondele de masline peste ele.Se face o palarie din castravete si un papion din ardei gras.Urechile se fac din carnati.

casuta din friganele
Se fac niste friganele din feliile de paine inmuiate in lapte si date prin oale batute cu un praf de sare care se prajesc usor intr-o tigaie de teflon unsa cu putin ulei de masline.Se intorc pe ambele parti sa se rumeneasca.Apoi taiem cu cutitul patratele pentru a reprezenta geamurile casutei si usa.golurile s eumplu cu patratele de ardei gras si respectiv castravete.Se face un acoperis din felii de rosii taiate triunghiular, apoi un gardut din felii taiate din friganea.Ierbita se face din marar cu flori din rosii si un copacel dintr-o radacina de patrunjel si coroana facuta din frunzulite de patrunjel.

trenulet si masinuta etc
Pt.masinuta din mezeluri: se aseaza baza dintr-o felie de paine si o felie de cascaval.peste ele se aseaza o felie de salam Palaciego si apoi felia de sunca presata.Se decupeaza o forma din felia de sunca si apoi taiem cu cutitul pe langa ea forma masinutei.Rotile se fac din rondele de carnat, masline si morcov.

pt.trenuletul din mezeluri:se taie cuburi din sunca presata, se trec printr-o tepusa de frigaruie, se orneaza deasupra cu patratele de cascaval, castravete si ardei, locomotiva se face mai inalta si se orneaza cu maslina iar rotile se facdin rondele si baghete de morcov.linia de cale ferata se deseneaza cu ketcup.

Broscuta testoasa : se foloseste un carnat prajit, i se fac ochii din bucatele de maslina si gurita din morcov iar carapacea dintr-un cartof copt si crestatin 6 pe deasupra.
Fişiere ataşate
P1040930.JPG
P1040930.JPG (44.1 KiB) Vizualizat de 17539 ori
P1040868.JPG
P1040868.JPG (51.5 KiB) Vizualizat de 17539 ori
P1040906.JPG
P1040906.JPG (28.71 KiB) Vizualizat de 17539 ori
P1040900.JPG
P1040900.JPG (30.5 KiB) Vizualizat de 17539 ori
P1040895.JPG
P1040895.JPG (20.27 KiB) Vizualizat de 17539 ori

epurasha
Bucatar in devenire

Mesajde epurasha » 01/10/2009 11:24

mai fac si mini tort din salam de biscuiti si oranat cu gargarite din pasta de zahar, iata
Se faramiteaza biscuitii intr-un vas. Se topeste la bain Marie ciocolata cu untul, esenta de rom si laptele. Apoi se toarna peste biscuiti, se amesteca bine si se pune amestecul intr-un bol rotund la rece cam o ora.

Intre timp facem o pasta de zahar: din gelatina amestecata cu mierea, apa si esenta de vanilie putin incalzite la bain Marie se face un sirop care se toarna peste zaharul pudra amestecat cu amidonul. Se amesteca usor cu lingura la inceput apoi se ingroasa cu mai mult zahar pudra si se framanta cu mana pana ajunge ca o plastilina. Daca se lipeste de maini se adauga mai mult zahar pudra. Colorantul rosu se picura in pasta sau il puneti de la inceput in sirop.

Apoi modelati gogoloaie, le despicati cu lama cutitului pe spate, le punctati cu varful scobitorii inmuita in ciocolata topita neagra si apoi mai faceti capul din alt gogoloi mai mic pe care il acoperiti complet cu ciocolata neagra topita. Am mai facut si floricica si iepuras roz din pasta. Cand tortuletul s-a intarit se scoate de la frigider si se acopera cu nuca de cococ verde, apoi se aseaza cu grija gargaritele si gata!
Fişiere ataşate
P1050132.JPG
P1050132.JPG (44.68 KiB) Vizualizat de 17536 ori

Înapoi la “Bucataria mamicilor”