Aprilie 2006 - Alegere Reteta de Facut in Concurs

In aceasta zona alegem in fiecare luna cea mai bune reteta.

Moderatori: Nally, adi, kia, adinush

Ce facem in Aprilie de Paste?

Chestionarul s-a închis pe data de 14/04/2006 12:42

Pasca
10
63%
Masa de Paste (pasca, oua, drob - aranjament)
6
38%

Voturi totale: 16

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 11/04/2006 01:51

nu, pasca nu ar fi facut oricum toata lumea. eu am votat pentru "aranjament de Paste", dar nu stiu daca am sa pot sa fac si pasca. o sa postez poze cu ceea ce pregatesc in alta sectiune.

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 11/04/2006 02:01

Pai aranjamentul de paste implica si pasca :lol:
Eu nu am votat pt aranjament pt ca nu stiu dk o sa cumpar saptamana asta robotul de bucatarie si n-am cum sa fac drob(si nici nu ma prea omor eu cu drob dar asta e alta poveste)

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 11/04/2006 02:17

implica si pasca daca are cine sa o manance. eu trebuie sa prepar ce se mananca. si, sa fim seriosi, adinush, cand e vorba de cupluri..(familii compuse din doua persoane) nu e cazul sa se gateasca foarte multe feluri de mancare numai de dragul de a se gati. eu am invatzat sa ma mai adaptez si realitatii/cererii. in ro e mai simplu, daca faci multa mancare poti invita musafiri sau poti da de pomana. aici insa, dupa cum ai vazut si tu(cred ca in olanda e cam aceeasi situatie) nu poti da mancare "de pomana". am remarcat ca majoritatea prietenilor de familie tin diferite regimuri/diete..
eu sunt invatzata sa gatesc mult si variat(provin din familie mare). in 6 ani, m-am lamurit si eu(era si momentul!!) ca daca gatesc in ritmul asta..nu fac bine.

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 11/04/2006 02:25

Nu e nimic, te asteptam cu poze de la masa de Paste.

Eu am votat si eu pentru Pasca pentru ca pe la noi e obicei sa se sfinteasca Pasca dupa Inviere, si practic aproape fiecare familie (asta la parinti la tara) face Pasca.

N-am uitat ca ai zis ca luna asta participi si tu la concurs. Dar uite ca iar ai scapat vrand nevrand :paguba:

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 11/04/2006 02:51

stiu ca am promis. daca am sa ma simt bine si am sa fac cozonac, o sa fac si o pasca(ca aluatul e acelasi). depinde de cum ma simt.

adinush
Bucatar in devenire

Mesajde adinush » 11/04/2006 03:34

Stiu exact ce vrei sa zici cu familia mica(respectiv 2 persoane). Din ..fericire?! eu ma duc duminica la parintii prietenului meu sa facem Pastele lor cu toata famila si m-am oferit sa vin cu ceva specific romanesc..asa ca o sa fac o pasca si un cozonac sa le duc la ei..pt saptamana cealalta nu stiu nici eu prea bine ca singura nu stiu cat o sa mananc.Poate o sa mai fac o tura sa le iau cu mine la biserica de Inviere(am descoperit o biserica romaneasca destul de aproape si se estimeaza ca o sa fim destui romani in noaptea de Inviere acolo)

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 11/04/2006 10:39

sincer, fetelor si eu am votat pt. masa de Pasti pentru ca nu am mai facut cozonac sau Pasca niciodata si mi-e frica de un esec spectaculos. Poate nu in poze, dar la gust. Si speram sa am o sansa mai buna la masa intreaga, desi am inteles ca Pasca e parte din ea, speram ca ansamblul sa arate bine.
Acum o sa vedem. ma uit la pozele Ioanei si im dau in acelasi timp curaj si ma si sperie.
Cat despre gatitul in portii mari, te inteleg Cara. Si eu am aceeasi boala, cat mai multe feluri si cat mai mult din fiecare. Numai ca la mine situatia e putin diferita. Avem multi prieteni si ne pot ajuta ei sa terminam, si apoi noi avem multi oameni la biserica aici si pot da pachete. Singura problema e... nu toata lumea mananca miel, nu-i asa??

lili777
Bucatar in devenire

Mesajde lili777 » 11/04/2006 11:01

eu am inteles ca aici un miel m-ar costa cam in jur de 100 euro...de citeva zile incerc sa ma conving ca de fapt nici nu mi-ar fi placut sa am miel la masa de Pasti...cu toate ca nu este adevarat :cry: ...

Eu am votat Pasca...la noi se face din aluat de piine si brinza sarata...am mai facut incercari si in alti ani shi reushise parca...(nu ca mamei bineinteles)...dar...sper sa nu arunce nimeni cu mausul :D ...in cazul in care pun poze... :(
liliana

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 11/04/2006 11:23

si pe la noi e la fel de scump, numai costitele de mile sunt cam $12/1 pound (454 gr). Pulpa este un pic mai ieftina $4-5/pound. Noroc ca sunt organele mai ieftine. O sa iau o bucata de pulpa, o bucata de costite, ceva bucati pt. bors si organele pt. drob.

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 12/04/2006 07:37

la noi nu asa de scump...sant pline magazinele de carne de miel atata doar ca noi nu o mancam deci nu cumpar miel
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

Înapoi la “Concurs - Reteta Lunii”