Anunt

Fiti la curent cu anunturile noastre si participati la ĂŽmbunatatirea site-ului prin efectuarea unor sondaje de opinie privitoare la propunerile noastre.

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, kia, adinush, andrei, Moderatori

cara
antitalent culinar

Anunt

Mesajde cara » 06/09/2006 07:35

:cafea:
Avand in vedere faptul ca.. tre` sa plec matinal si nu pot savura :cafea:(n-am gasit alt argument), am decis ca e cazul sa ma opresc cu postarea pe forum la..sa zicem 1010 mesaje.
Mi-a facut o reala placere sa fiu alaturi de voi :hug: , a fost o experienta interesanta. Am invatat multe trucuri culinare aici.., insa recunosc: inca nu pot sa ma numesc bucatar in adevaratul sens al cuvantului( nu inovez culinar, ma plictisesc in mijlocul ornarii unui tort, gatesc feluri de mancare vechi de cand lumea..etc)
Asadar: indata ce ating limita de 1010..(de lene mi-am fixat o limita tangibila, foarte aproape de varful nasului ;) )o sa mai postez retete doar in cartea de bucate. Voi incerca in timp sa postez toate retetele pe care le stiu (nu te speria, Adi, stiu un nr mic de retete, cu maxim doua cifre).

:hug: :hug: :hug:

angelique
Bucatar de elita

Mesajde angelique » 06/09/2006 08:54

adica mai pe romaneste fie spus nu mai vrei sa scrii in discutile noastre?pai ce noi santem toate bucatarese.....am invatat si noi din mers....si nu imi place felul tau de a-ti diminua capacitatile....faci mancaruri vechi de cand lumea-fata buna cel putin ai intentia de aface ceva de mancare(asta ca sa nu zic ca pastrezi traditia),nu inovezi culinar -si ce nici noi altele nu inventam toata ziua mancaruri noi,te plictisesti ornad un tort-pai daca vrei sa faci torturi superornate,fa si tu un ornament simplu fructe si frisca si nu mai respecta ideea ca trebuie sa fie totul exact simetric...ai sa vezi ca nu mai ai timp sa te plictisesti
PS in bucatarie ii nevoie si de o prietena cu care sa povesteti si sa ii impartasesti necazurile ,bucuriile si alte alea.....
PPSvezi ca nu am uitat ca tu ne-ai invatat reteta de suberec,saramura .....
Fiecare lucru are frumusetea lui, dar nu oricine o vede

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 06/09/2006 10:38

Poate vrei sa ma apuc de sters din mesajele tale sa nu ajungi la 1010 niciodata :bum:

E o idee proasta eu zic sa o reconsideri. :lol:

andrei
Moderator

Mesajde andrei » 06/09/2006 10:43

Ma simt tradat ... nu se poate asa ceva... raman singurul ne-bucatar pe site-ul asta ... Macar schimba si tu ordinea cifrelor si baga un 1100 :)
Tare scuza asta cu lipsa retetelor si a timpului pentru cafea =))
Tu care priveai spre viitor cu atata nesat , prin atatea lunete si dispozitive mai mult sau mai putin mecanice, sa te opresti tocmai acum ? Inca nu ai realizat ca de fapt comentariile la retete sunt cele mai savuroase :lol:
Dupa ce ai invatat nemtii cu mici si carnati , dupa ce ne-ai tras dupa tine in UE ne lasi ????? :?:
Nu te voi slabi din ochi si in numele locuitorilor spatiului carpato-danubiano-pontic iti confer titlul " bucatar spiritual " . Sa-l folosesti cu trufie :D

alexia291101
Bucatar in devenire

Mesajde alexia291101 » 06/09/2006 11:46

CARA, pentru numele lui Dumnezeu, ceea ce spui tu nu poate fi adevarat.Eu cred ca , de fapt, toti cei care discutam pe acest forum nu tindem sa devenim bucatari vestiti, nici sa inventam un nou stil de bucatarie.Eu cred ca toti, cu buna stiinta sau fara sa ne dam seama, ne conectam de fiecare data ca sa mai discutam cu niste prieteni, sa petrecem citeva clipe in fata calculatorul cu persoane care au aceleasi preocupari ca si noi.EU cred ca bucataria e numai un pretext.De fapt suntem toti dornici de a vedea cine a mai postat ceva nou, sa ne bucuram privirea cu citeva feluri de mincare pe care poate nici nu ni le-am fi imaginat si care intr-o zi oarecare sau la o ocazie festiva fac sa iesim din rutina meselor traditionale.Eu cred ca tot ceea ce vedem aici, toate retetele , toate discutiile si polemicile chiar ne fac sa ne cunoatem un pic. Daca pur si simplu am fi vrut sa invatam vreo reteta ne-am fi conectat pe vreun site de retete culinare oarecare si nu pe un forum unde, cum spuneam, bucataria cred ca e doar un pretext ca sa cunoastem lume noua.
Te pup dulce si sper ca te vei mai gindi
Fişiere ataşate
Cristina, Alexia si Tudor.jpg
Cristina, Alexia si Tudor.jpg (40.74 KiB) Vizualizat de 3724 ori

crista
campion la gatit
campion  la  gatit

Mesajde crista » 06/09/2006 02:53

Si eu sunt de acord cu Alexia .. bucataria era un pretext doar sa mai ridem si sa ne distram si noi .. Sau cum zice Angi .. in bucatarie ai nevoie de o prietena cu care sa mai schimbi o vorba .. si pe forumul asta eu am gasit prietene pt asta .. si sunt convinsa ca si tu !!
Suntem aici sa ne distram, sa invatam rizind sa aruncam un ou in tigaie... daca am fii vrut sa ne "rupem in figuri" de mari bucatarese am fii ales alte forumuri .. dar aici eram si cred ca inca mai suntem o mica familie ..
Si daca ornatul tortului e conditie esentiala ca sa fii bucatar ( mai repede cofetar hahh ) si eu sunt un fel de surogat de bucatar hahah ca mai toata lumea... dar asta nu inseamna ca nu gatesc si nu ma mindresc cu "oul fiert tare " ca moale nu imi reuseste ... sau piinea unsa cu unt =)) ...

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 06/09/2006 07:42

Ce ai patit Cara mama, ai schimbat brandul de cappuccino sau au schimbat nemtii compozitia si suferi de simptome inexplicabile? Sau ti-era dor de noi, care in ultima perioada am prestat mai slabut si ai inceput un subiect nou sa ne mai trezesti.
Tinand cont ca e un anunt, iti aducem toti la cunostinta ca ideea ta nu e asa de inspirata, si dupa cum f.f.f. bine ti-au spus cei dinaintea mea, nu zboara, din toate motivele pe care ei ti le-au dat si eu niciodata nu le-as fi putut spune pe nume mai bine. Imi pare rau daca te-am inhibat cu retetele si produsele mele atat de profesioniste :P , dar dupa cum zicea si Crista, nimic nu ma opreste sa dau inainte, poate din pacate sau din fericire, am si eu o pata si ma bucurasem sa vad ce companie minunata am gasit pe aici. Mai ales cand am primit complimente si comentarii nemeritate pe care numai prietenii pot sa le faca... Asa ca, nu te poti trezi peste noapte ca nu mai vrei sa fim prieteni si pune mana si treci la esspresso sau poate la decafeinizata ( care crezi ca iti limpezeste perspectiva asupra acestui subiect) si da inainte, ca de nu.... :oops: nu poti niciodata sa stii daca eu chiar stau in Los Angeles, sau mai aproape de tine si vin si bag sparietii-n tine. Pupici multi si mai vorbim, nu???? :hug:

roxanavmv
Bucatar de elita

Mesajde roxanavmv » 06/09/2006 07:55

Si am uitat ceva, cand eu dau pe aici cateodata si ma uit la ce-am postat eu asa ma bufneste rasul si ma bucur ca mai sunt altii care mai scriu doua randuri cu duh, nu numai "umplutura" ca ale mele.
P.S. pentru crista: am si eu problema cu oul, numai ca saptamana trecuta am stat langa el mama lui de ou si mi-a iesit perfect, nici prea moale, zeama, nici rascopt, numai bine.... Am fost la fel de bucuroasa ca atunci can am facut tortul clarei ( care by the way, Cara, trebuia sa aiba flori peste tot, numai ca bucatarul mai avea un pic si cadea cu nasul in el, si in loc sa se mobilizeze, s-a dus drept la culcare).
Hai ca n-am mai scris atat de mult si prost de mult, dar ce nu face omul sa te convinga Cara mia....
Si ce faci cand apari bebelusii de pe aici? nu mai scrii nimic, ca deja ai 1010 mesaje?

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 06/09/2006 09:05

:o sunteti teroristi..!! o grupare destul de ofensiva..dar, in cod cert, _o grupare bine......sudata.
face omu` un anuntz si gata ofensiva ! nici daca va vorbeati nu iesea asa bine si sincronizata actiunea.
recunosc toate argumentele aduse sunt forte, ma simt extrem de miscata(sper ca nu e de la terapia de azi..care mi-a lasat urme vizibile in vecinatatea coloanei..ar merita sa postez o poza sa vedeti cat de ...colorata sunt...=> cred ca or sa fie tare impresionati a(r)borigenii din canare.., nu de alta, dar sotul meu - un tip care nu observa decat miscarile seismice - a fost absolut siderat cand a zarit ce am pe spate...)

si eu care ziceam sa pastrez doua mesaje pentru cei doi bebelusi care or sa apara..!! acum.. am un singur mesaj reminiscent..
nasoala poveste...
:?

Nally
Bucatar

Mesajde Nally » 07/09/2006 09:09

Intru dupa doua zile de net nema si ce imi vad ochii :o
Ce patisi manca-o-ar mama pi ea de fata? Nu dormisi bine cu o seara inainte sau cum? Cum vine 1010 de mesaje si gata? Adica cum? ca is mai bleaga de minte si nu inteleg eu logica daca e vreo logica in ce ai insirat in anuntul tau!

Poi cine mai coloreaza cu comentariile alea la tzanc si bine puse acolo unde trebuie pe forum? Sau ai anuntat asa lumea sa vezi cat esti de iubita pe aicilea prin bucataria asta? :paguba: Ce iti trebuie tie valeitati de mare bucatar? Arata unul de pe aicilea care se pretinde asa mare in ale bucatairei.... eu zic ca toti avem ce invata unul de la celalalt! Si de al tine! Poi ce retete ai postat tu eu nu am mai gasit la o cautare simpla pe google... no cine stia reteta de suberec, care apropo am mancat la Mangalia pana mi-a venit rau :D ... luam pe plaja 3 bucati haa, de fiecare sa avem pardon, cu iaurt si asa bataie era la gura noastra de nu stiai care pe care :blushing: ... si ma gandeam la tine ca esti de pe meleagurile dobrogene si ce norocoasa esti ca ai papat de mica asa bunatate de suberecuri! :D

Mda... cu alte cuvinte nici nu vreau sa cred ca tu nu vei mai scrie si ep forum... vin pana in Germania si stau la spatele tau sa scrii :mincinos: ... no... te pupic si nu te prostii ca tu esti o fata desteapta si cu capacitati de om cu scaun la mansarda! :pup: :hug:
''Incepe ce poti face, sau ce poti visa: indrazneala are geniu, putere si magie...'' J. W. von Gheothe

www.retete-apetisante.ro

Înapoi la “Anunturi si propuneri”