Al treilea bebelus al site-ului RC!!!

Coltisorul evenimentelor importante din viata noastra! Zile aniversare... onomastici... nunti ... botezuri ... Aici uram celor dragi tot ce le dorim !

Moderatori: miha1950, Nally, adi, maria MIHULESCU, adinush, octavian, Moderatori

iuli8700
Incepator

Al treilea bebelus al site-ului RC!!!

Mesajde iuli8700 » 11/01/2007 04:06

Am redeschis acest subiect asa cum m-ati sfatuit...
Deci...draga Adinush, dragi prieteni virtuali....ma "sacrific" eu si preiau stafeta pentru a aduce pe lume al treilea bebelus al site-ului RC :hug: .
A fost un soc si pentru mine pentru ca luna aceasta am avut menstruatie la data normala...intr-adevar putin ciudata... dar nu mi-a dat nimic de banuit. Dar cand au inceput sa apara cateva semne, relativ minore(dureri si tensiune in sani, pofte) am alergat intr-un suflet la farmacie dupa un test de sarcina...sperand ca sunt insarcinata desi nu credeam. Cand cea de a doua linie rosie a inceput sa apara...la inceput f pal...dar dupa cateva minute mai pronuntat...un sentiment de bucurie si totodata teama m-a cuprins. Eu cred ca e normal sa simt asa tinand cont ca e prima sarcina ...oricat de mult imi doresc acest copil.... ma inspaimanta putin ideea de ceva complet diferit fata de ce am trait pana acum, de felul in care ii voi face fata...
Imediat dupa ce ne-am dezmeticit (eu si sotul meu) .... am facut programare la doctor pentru aceeasi zi, fiind ieri. Doctorul mi-a confirmat ca sunt insarcinata in 5 saptamani si mi-a dat sfaturile de rigoare.
Imi doresc foarte mult o fetita...desi poate toata lumea de pe aici se asteapta la un baietel dupa 2 fetite deja existente. Nu conteaza totusi...sanatos(a) sa fie.
Fişiere ataşate
IMG_1017.JPG
IMG_1017.JPG (23.64 KiB) Vizualizat de 3787 ori
IMG_1015.JPG
IMG_1015.JPG (22.02 KiB) Vizualizat de 3787 ori
Imagine
Imagine

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 11/01/2007 04:18

sincer, iulia, nu mi te pot imagina insarcinata! :o
esti genul ala de dra fotomodel (daca imi amintesc eu bine pozele cu tine)
nu stiu cum te vei metamorfoza in mamica + burtica :P

o sa incerc sa uit ce povesteai(scriai) anterior despre sarcina neasteptata si conditiile aparitiei si..manifestarile atipice.., nu de alta, dar vreau sa mai dorm si eu in noptile urmatoare..(si asa sunt extrem de tensionata)
probabil ca tu esti exceptia care intareste regula. n-are sens sa vin si eu ca exceptia nr 2.. :?

cred ca sunteti tare fericiti (banuiesc ca zilele astea o sa serbati evenimentul (daca nu ati facut-o deja)

eu, in genere, vorba adinushei, mai fac una doua predictii..care se potrivesc de multe ori mai rau ca nuca in perete..; ..
asadar, o sa incerc si de aceasta data: :? cred ca bebelusul tau o sa fie baiat :wink:
:hug:

pana una-alta, ai multa grija de tine, odihneste-te, mananca..etc
avantajul e ca ai un medic chiar acasa :)

iuli8700
Incepator

Mesajde iuli8700 » 11/01/2007 04:32

Cara, am fost o data ca niciodata genul de care zici....de cand sunt in Cipru ... toata ziua acasa, fara o preocupare am pus o gramada de kilograme pe mine. Chiar am stabilit azi ca vreau sa-mi fac un regim sanatos de a manca ...cu fructe si legume, foarte mult peste care-l face mai intelept pe bebe... si cat mai putine dulciuri.... doar in extreme urgente cand bebele chiar vrea.
Suntem putin derutati totusi pentru ca planul nostru era ca intr-o luna, doua sa plecam pe alte meleaguri (Anglia sau Suedia) pentru a-si face sotul meu specializarea. Dar ne vom descurca ... pentru ca ...dupa cum ai spus si tu Cara...am avantajul ca sotul meu e doctor si ma poate supraveghea pana cand ma va prelua un alt doctor ginecolog in orasul unde vom merge.
Imagine

Imagine

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 11/01/2007 04:46

Da, stiu ca aveati in plan sa va mutati. In cazul in care planul nu cade, trebuie sa ai mare grija. Orice mutare presupune stres si chiar un pic efort (desi poate ai sa zici ca nu te implici in transportarea bagajelor, numai simplu fapt ca le faci e obositor si te va solicita mai mult decat iti imaginezi). Noi ne-am mutat de cateva ori si crede-ma, dupa fiecare mutare m-am resimtit ( si cand e vorba sa te muti dintr-o tara in alta, e extrem de dificil ). Trebuie sa ai mare grija, sa iti dozezi eforturile, sa te odihnesti daca simti nevoia si sa nu te apuce eroismul sa muti singura muntii din loc (ca noi, constantencele, chiar avem impresia ca putem rezolva multe si chiar facem asta impresionandu-ne partenerii, insa ..acum, in situatia ta, trebuie sa stai foarte cuminte)..

De regimul alimentar sanatos..chiar nu stiu ce sa zic. Banuiesc ca te sfatuiesti cu sotul tau si decideti impreuna ce e bine si ce nu e bine sa mananci. La kg in plus nu trebuie sa te gandesti acum (oricum datorita sarcinii o sa fii mai selectiva cu mancarea, nu ai sa mai poti manca chiar orice..si o sa scapi de kg fara sa vrei..).

nicoleta64
Bucatar de talie internationala

Felicitari Iulia!

Mesajde nicoleta64 » 11/01/2007 05:08

Felicitari Iuli8700! :flower: Este normal sa te simti cum spui tu, un sentiment de bucurie si teama in acelasi timp.Pot spune ca asemanator m-am simtit si eu.
Eu credeam ca am probleme, deoarece dupa un an de zile de cand cautam copilul, nu reuseam sa raman gravida.Chiar daca bucuria era mare, eram oricum si preocupata.Dupa aceea,mi-am dat seama, era nejustificat acel sentiment.Daca sarcina merge bine ,nu trebuie sa-ti faci prea multe probleme. Asa cum spune si Cara trebuie sa ai grija,sa te feresti de eforturi...si tot ce ti-a mai spus doctorul.In special in primele 3 luni de zile.
Iti doresc sa fie o fetita,asa cum vrei.
Numai bine! :flower: :flower:
Ultima oară modificat 11/01/2007 05:51 de către nicoleta64, modificat 1 dată în total.

Ioana
Bucatar Sef

Mesajde Ioana » 11/01/2007 05:15

iuli, chiar zilele astea ma gandeam ca nu te-am mai vazut pe aici, si uite ce vesti minunate ne dai!!!!!!! felicitari si sa aveti grija de voi.

beius47
Bucatar in devenire

Mesajde beius47 » 14/01/2007 11:22

felicitari iuli! in privinta mutatului depinde de fiecare viitoare mamica in parte. Eu am venit in Franta cand eram insarcinata in 5 luni si totul a decurs normal. Intalnirea cu nenea doctorul a fost super, ne este chiar prieten de familie si am fost f multumita de el. Chiar daca-ti vei pune 1 milion de intrebari cu aceasta mutare sa stii ca unde vei merge vei gasi un doctor bun care sa te ajute sa devii mamica :flower: asta bineinteles in plus de sotiorul tau.... :flower:
nadia

adi
RC Admin
RC Admin

Mesajde adi » 18/01/2007 02:13

Felicitari Iulia si sa fie o fetita sanatoasa. In rest clar nu o sa fie surprize :);) :flower:

Oricum pana acuma toti pe care ii cunosc si au avut copii in ultimile 6 luni au avut fetite, nici macar un baiat. Poate si la tine va fi la fel ;)

cara
antitalent culinar

Mesajde cara » 19/01/2007 03:51

:) cum te mai simti?

Înapoi la “Evenimentele comunitatii”